Etiketler:
 1. »| HeRCai |«

  »| HeRCai |« Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  22 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.944
  Beğenilen Mesajlar:
  20
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  [ne önemi varki ?] ツ

  Çocuklar Da Aşık Olabilir!

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında »| HeRCai |« tarafından paylaşıldı.

  Çocuklar Da Aşık Olabilir Meleklerim! Bizim toplumda bu gibi konular, amaaaan ne aski onlar daha cocuk, gibi yorumlarla karsilansa bile. bu yazi öyle olmadigini gösteriyor :)
  Çocuğunuz etrafındaki bir karşı cinse adeta kocaman bir adam gibi edalı bakışlarla mı bakıyor? Yuvadaki erkek arkadaşından cilveli bir edayla mı bahsediyor? Çocuğunuzun çok çabuk mu büyüdüğünü düşünüyorsunuz? Endişeye gerek yok çünkü çocuklar da aşık olur…
  Romanlara şiirlere hikayelere bakıldığında aşk duygusu tanımını ya ergen aşklarında ya yetişkin aşklarında bulur. Peki ya çocukluk dönemi aşkları? Çocuklar da aşık olur mu demeyin. Evet olurlar ve bu onların kimliklerini bulmada en önemli adımlarından biridir.
  Babasıyla flört eden ve annesiyle rekabet eden babasıyla evleneceğinin hayalini kuran kız çocukları gibi başlayan bu aşklar kimi zaman ebeveynlerce endişe verici olarak değerlendirilebiliyor. Oysa çocukluk dönemi aşkları özellikle taklit niteliği taşıyan ve rol denemelerine fırsat veren bir durumdur. Yetişkin cinselliğini içinde barındırmaz. Bu bir kimlik oluşturma çabasıdır.
  Psikolojik Danışman Uğur Ozulu’nun değerlendirmelerine göre; çocukluk dönemi için “masumiyet çağı” yakıştırması yapılması henüz çocuk bedeninin cinselleşmemiş olmasına dayanmaktadır. Ancak çocuklar cinsellik ve aşk için ergenlik dönemine kadar beklemezler ve cinsel dürtüler ergenlik döneminde ansızın uyanmaz. Ama tabii ki çocuk cinselliği yetişkin cinselliğinden farklıdır. En önemli fark da çocuk cinselliğinin genital organlarda yerleşmemiş olması ve cinsel ilişkiye girme amacı taşımamasıdır. Oysa ergenlik dönemi aşkları bu tanımın dışındadır. Mutlaka bu dönemlerde de kimlik ve rol arayışı vardır. Ancak ergenin bedeni ve ilişki tanımları da artık cinselleşmiştir. Bu nedenle anne babaların çocuklarına yönelik tutum ve bilgilendirmeleri dönemin gerekliliklerine uygun olmalıdır.

  İlk Aşk; Anne Veya Baba Her çocuğun ilk sevgi ve aşk nesnesi anne babasıdır. Kadın - erkek oluş ve karşı cinsle olan ilk deneyimleri de anne babalarıyla olan ilişkide yaşanır. Bunu bazen annelerinin makyaj malzemelerine dadanan kız çocuklarında bazen babalarını traş olurken izleyen ve traş olmaya çalışan erkek çocuklarında izleyebiliriz. Bazen kendi bedenleri üzerindeki bu ilgi ve meraklarını (eğer anne baba engelleyici değilse) ilk sergiledikleri yer yine karşı cins ebeveynleri olmaktadır. Örneğin bir bakıma babasıyla flört eden ve annesiyle rekabet eden babasıyla evleneceğinin hayalini kuran kız çocukları gibi.
  Çocuklarda karşı cins ebeveynine duyulan aşk beklenen bir gelişimdir. Bu yolla kendi kadın ya da erkek rolünü tanıma ve deneyimleme şansı bulur. Ancak çocuklar yakın çevrelerindeki bir yetişkine (teyzeler dayılar amcalar vb.) ya da akran grubundan birine de aşık olabilirler. Bu durum daha çok taklit içerir. Sahip olduğu cinsiyetin rolünü dener. Aşk ister anne babaya duyulan ister bir yetişkine isterse akran grubundan birine duyulan aşk olsun kız ve erkek çocuğunun benlik duygusuna ve kimliğine katkıda bulunur.
  Bağlanma onay alma beğenilme kendini gerçekleştirme ve duygusal doyum çocukluk döneminin de ihtiyaçları arasındadır. Çocukluk döneminde de bu gereksinimleri tanımak tanımlamak ve bu ihtiyaçlara doyum aramak karşı cinsle olan ilişki içinde karşılığını bulur. Çocukluk dönemi aşkları aslında bir kimlik araştırmasıdır. “Ben kimim?” sorusunu yanıtlama çabasıdır. Çocukluk aşkları bireyselleşme öteki ile karşılaşma ve bu karşılaşmadan kendisi ile ilgili veriler toplama yoludur.​


  Aşk Evcilikle Keşfediliyor
  Özellikle çocuklar okul öncesi döneme girdiklerinde akran grubu içinde oynadıkları evcilik oyunlarında kadın ve erkek rollerini deneyimlerler. Hatta bazı arkadaşlarından bahsederken sevgili olduklarını ya da iki arkadaşının sevgili olduğunu el ele tutuştuğunu ya da öpüştüğünü de dile getirebilirler. Bu bir yanıyla bu dönemde yaşanan keşfin ve doyum arayışının göstergesidir. Yetişkinler ise bu dönemde çocuklarla ilgili “bu çocuk insana adeta kocaman bir adam gibi bakıyor” ya da “yuvadaki erkek arkadaşından cilveli bir edayla bahsediyor” gibi cümleler kullanırlar.
  Çocukluk aşkları sadece bakışmalar sebepsiz yere karşılıklı gülüşmelerle kalmayabilir. El ele tutuşmaya dudak dudağa öpüşmeye de varabilir. Yani henüz cinselleşmemiş beden de bu karşılaşmaya eşlik edebilir. Bu durumdan da endişe duyulmamalıdır. Çünkü bedenin en önemli psikolojik işlevi benliğin kurulmasına katkıda bulunması ve başkalarıyla ilişkilere aracılık etmesidir.
  Anne babalar için çocuklarının bu dönemde yaşadıkları hayranlıkları flörtöz yakınlıkları birbirlerinden aşkla söz etmeleri kontrolden çıkabilecek “erken uyanış” olarak tanımlanabilir. Ve bu tanımlama anne babalarda endişe oluşturabilir. Unutulmamalıdır ki çocukluk dönemi aşkları özellikle taklit niteliği taşıyan ve rol denemelerine fırsat veren bir durumdur. Yetişkin cinselliğini içinde barındırmaz. Bu bir kimlik oluşturma çabasıdır.
  Çocukların Soruları Nasıl Cevaplanmalı?
  Hayatın gerçekleri kendilerine ne kadar anlatılırsa anlatılsın çocuklar merak etmeye devam ederler. Bu merakla kendilerini ve hayatı inşa etmeye çalışırlar. Çocuğu harekete geçiren sorulardır ve aldığı cevapların hiçbiri aslında ona yeterli olmaz. Önemli olan çocuklarının soruları karşısında anne babaların verdiği yanıtların çocuğu ketleyici ya da önünü kesici olmamasıdır. Çocuklar merak ederler; bebeklerin nereden geldiğini cinsiyetler arasındaki farklılıkları anne babasının ilişkisini… Bu meraklarına doyum olabilecek yanıtları da bazen aile dışındaki karşı cins ilişkisinde ararlar.
  Çocukluk çağında anne babalar çocuklarına bedenlerinin onlara ait olduğu bilgisini yaşlarına uygun olarak verebilmelidir. Bedenlerinin ve istemediği durumlarda bedenlerini koruma sorumluluğunun da kendilerine ait olduğu mesajının çocuklara iletilmesi önemlidir. Hayır diyebilme becerisini geliştirebilmiş çocuklar özellikle ergenlik ve yetişkinlik döneminde bedenleri ile ilgili doğru kararlar alabilecek ve kendilerini istemedikleri durumlara maruz kalmaktan koruyabileceklerdir.
  Çocuklar diğer yetişkin ya da akran grubundaki kişilere yönelik aşk duygularından da beslenir. Ancak her anne baba bilmelidir ki çocukların ergenlik ve yetişkinlik dönemlerinde sevme konusundaki ön koşulları ve sevme biçimleri anne babalarıyla kuracağı ilişkiyle şekillenir
   
Çocuklar Da Aşık Olabilir! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Birgün kadına aşık olabilirim

  Birgün kadına aşık olabilirim

  Birgün kadına aşık olabilirim 02 Kasım 2007 Birgün kadına aşık olabilirim diyen Özhim, Taksim'de iki kadınla arkadaşıyla yakalandı "Bir gün kadına aşık olabilirim" diyen Eyşan Özhim, önceki gece Taksim'deki Babbylon'dan çıkarken iki kadın arkadaşıyla görüntülenmemek için her yolu denedi. Alkollü olduğu gözlenen Özhim, çıkışta gazeteciler tarafından kendisine yöneltilen soruları...
 2. Dikkat Çocuklarda da Yüksek Tansiyon olabilir...

  Dikkat Çocuklarda da Yüksek Tansiyon olabilir...

  Yüksek tansiyon toplumumuzun tüm kesimleri tarafından çok iyi bilinen, dikkatle izlenen, üzerinde en çok konuşulan sağlık sorunlarından biri olmasına rağmen nedense çocuklar söz konusu olduğunda hiçbir şekilde dikkati çekmeyen, akla gelmeyen bir konudur. Bütün yetişkinler muayene olurken mutlaka tansiyonları ölçülür ama çocukların tansiyonun ölçülmesi neredeyse hiç rastlanmayan bir durumdur....
 3. çocuk aşıkların mektubu:)

  çocuk aşıkların mektubu:)

  aşıkların resmi
 4. Kısır Adam da olabilirdi

  Kısır Adam da olabilirdi

  günlerce gündemi vizyonu işgal ettiğini düşündüğüm Issız Adam filimine çok beğeni toplayan mizahi bi yaklaşım geldi ayrıntılar detaylar filimin içeriği hepsi ama hepsi haberimizde...... KIZSIZ ADAM! ÇAĞAN IRMAK’IN “ISSIZ ADAM” FİLMİ, KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ REKLAMCILIK BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİNDEN CAN SARCAN VE EKİBİ SAYESİNDE “KIZSIZ ADAM”A DÖNÜŞTÜ... Galasını internette yaptılar “Issız...
 5. makyajsiz da guzel olabilirsiniz.

  makyajsiz da guzel olabilirsiniz.

  Pul pul dökülen dudaklar: Tüm vucüdumuz gibi dudaklarımız da deri değiştirir. Arada bir diş fırçasıyla nazikçe fırçalayabilirsiniz, ya da bir tülbent yardımıyla vazelinle masaj yapabilirsiniz. Aydınlatıcı kullanın: Daha parlak ve aydınlık bir cilt istiyorsanız, aydınlatıcı kremleri tek ya da fondöten ile karıştırarak kullanın. Ama aşırıya kaçmayın. Yara izlerini saklayın: Yüzünüzde yara izi...

Sayfayı Paylaş