Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.451
  Beğenilen Mesajlar:
  2.302
  Ödül Puanları:
  113

  çocuklar için abur cubur gıdalar büyük risk taşıyor

  Konu, 'okul öncesi eğitim' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Ayşe Cengiz Beslenme Uzmanı, Tüder Gıda Komisyonu Başkanı

  Abur Cubur Türü Gıdaların Tüketim Fazlalığı, Gelecekte 7-12 Yaş Grubu Okul Çocukları İçin Sağlıksızdır, Risktir...

  Geçen günlerde ulusal gazetelerimizden birinde yer alan haber Tüder Gıda grubu olarak bu konuyu ele almamızı zorunlu kıldı. Bu haberle ilgili aynı gün TRT İstanbul Radyosu, bizim görüşümüzü de kamuoyuna aktarmıştır.

  Haberde geçen yıla göre abur- cubur ürünlere;

  Yapılan harcamanın %16.8 oranında arttığı ( 2005’te 2 milyar 430 milyon, 2006’da 2 milyar 950 milyon...
  Bu harcamada dondurmanın birinci sırayı aldığı, diğer ürünlerden başta çukulata, olmak üzere, bisküviler…vs…
  Yazılmayan bazılarını da ben ekleyeyim; asitli gazlı, bol şekerli içecekler, ayrıca kafeinli enerji içecekleri ( özellikle gençler arasında tüketimi oldukça yoğun)

  Abur - cubur gıdaları en fazla tüketen grup 7- 12 yaş okul çocuklarıdır. Büyüme gelişmenin en yoğun olduğu bu yaş grubu, aynı zamanda davranışların ve alışkanlıkların belirginleşmeye başladığı dönemdir. Bu tür gıdaların her yerde kolay bulunması, satılması ( büfeler, okul kantinleri, alışveriş marketleri ) beraberin de tüketim sıklığını ve miktarını da artırıyor.

  Çocuklar İçin Riskleri Nelerdir?

  Beslenme alışkanlığını ve davranışını kötü yönde etkiler
  Midede kısa süre doygunluk yarattığı için adeta alışkanlık yapar,
  Besin öğeleri açısından zengin değiller, üstelik uzun ömürlü oldukları için bir takım katkı maddeleri içeriyorlar
  Boş enerji kaynağıdırlar ( içerikleri çoğunlukla şeker, yağ ağırlıklıdır), bu tür gıdalar çocuklarda kilo artışını hızlandıracağından gelecekteki sağlıkları riske girer.
  Bu Tür Gıdaların Kontrollü Tüketilmesi İçin Ne Gibi Önlemler Alınmalıdır?

  Aile de sağlıklı bir beslenme alışkanlığı ve gıda alışverişinin bilinçli yapılması gerekir,
  Yapılan çalışmalar, evde bakıcı ve aile büyüklerinin kontrolünde büyüyen çocuklarda abur - cubur tüketim sıklığı ve miktarı fazla, buna dikkat etmek gerekir.
  Okul kantinlerinde satılan bu tür gıdalara sınırlama getirilmeli, kantinlere daha sağlıklı gıdalar konulabilinir. Örn ( mevsim meyveleri, kapalı yoğurt, artan ve süt çeşitleri gibi) kantinler yemek saatlerinde kapatılabilinir.
  Okul yönetimi - veli ortak bir kararla, çocuklara verilecek harçlık miktarı alt limitlere çekilebilinir.
  Okul yemekleri ve beslenme hizmetleri profesyonellerin desteği ile kaliteli ve özendirici hale getirilerek (çocukların büyüme – gelişmelerini destekleyen menüler hazırlanabilinir ) okulda çıkan yemeği tüketmeleri sağlanabilinir.
  Bu yaş grubunun öğrenme potansiyeli dikkate alınarak belirli aralıklarla sınıflarda “beslenme dersleri” uygulamalarına başlanmalıdır.
  Yetkili kurumlar ( başta Tarım bakanlığı, milli Eğitim Bakanlığı ) kalıcı ve uygulanabilir politikalar üreterek “okulda bilinçlendirme “ çalışmalarına ivedilikle başlanmalıdır.

  Çocukların kolay ulaştığı kantinlerde, büfelerde sıklıkla denetimler yapılarak sağlıklı, güvenli gıdaların bulundurulmasına yönelik tedbirler alınmalıdır.

  Saygılarımla. kaynak.hanemiz.com

   
çocuklar için abur cubur gıdalar büyük risk taşıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kolanya sağlık açısından büyük risk taşıyor...

  kolanya sağlık açısından büyük risk taşıyor...

  hamilelikte kolonya kullanımı hamilelikte kolonya koklamak gebelikte kullanımı koklamanın zararları Kolonyanın içeriğindeki maddelerin sağlık açısından büyük risk taşıdığı belirtildi. Vücuda solunum, ağız ve deri yoluyla giren bu maddeler beyni, ciğerleri ve deriyi etkiliyor. Kolonya yapımında etil alkol yerine metil alkol kullanıldığını vurgulayan Dr. Murat Akbaş, "Bu tür kolonyaları...
 2. En Zararlı Abur Cuburlar!

  En Zararlı Abur Cuburlar!

  Zararlı yiyecekler, abur cubur yeme, zararlı besinler, hakkında detaylı bilgi alalım arkadaşlar. Abur cubur yeme alışkanlığı hiç bitmez maalesef melekler. Ben yemem diyen biri bile yemiştir abur cubur. Hangi abur cubur zararlı peki onları öğrenelim :) Atıştırma yiyecekleri, her geçen yıl daha da kötüye gitmekte. En zararlı atıştırma yiyecekleri aşağıda sıralanmaktadır.. Hemen...
 3. Çocuklar İçin Harika Abur Cuburlar !

  Çocuklar İçin Harika Abur Cuburlar !

  Bu konu; çocuklar için sağlıklı abur cuburlar hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, hiç kimse çocukların yemek seçiminde sağlık deposu sebze ve meyvelerden yana tavır takınmasını bekleyemez. Zira adı üstünde çocuk. Her an rengarenk ambalajlar içinde imrendirici reklamlarla bizleri bile baştan çıkaran zararlı atıştırmalıklar başta olmak üzere pek çok gıdaya imrenebiliyoruz. Bu...
 4. Abur-Cubur Reklamlarına Yasak

  Abur-Cubur Reklamlarına Yasak

  Abur-Cubur Reklamlarına YasakBaşta çocukların olmak üzere insan sağlığı için zararlı olduğu bilinen ve aşırı tüketilmemesi gereken yağlı, tuzlu, şekerli yiyecek ve içeceklerin reklamlarına kısıtlamalar getirilmekte.. Sağlık Bakanlığı’ndan bu tür gıdalar hakkında ayrıntılı bir liste isteyen RTÜK, ilerleyen günlerde özellikle çocuk programlarında abur-cubur yiyecek ve içeceklerin reklamlarını...
 5. Çocuğumu abur cuburdan nasıl uzak tutmalıyım?

  Çocuğumu abur cuburdan nasıl uzak tutmalıyım?

  çocukları abur cuburdan uzak tutmanın yolları,çocukların sağlıklı beslenmesi,çocuklarda beslenme nasıl olmalı,çocuğukları asitli içeceklerden uzak tutmanın yolları,çocuklarda dengeli ve sağlıklı beslenme hakkında bilgiler Çocuğunuzu abur cuburdan uzak tutmanın en etkili yöntemi, ona bu alışkanlığı kazandırmamaktır. Çocuğunuzun sağlıklı gelişimi için, dengeli ve yeterli beslenmesine...

Sayfayı Paylaş