Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.555
  Beğenilen Mesajlar:
  2.317
  Ödül Puanları:
  113

  Çocuklar için kas geliştirici oyunlar

  Konu, 'okul öncesi eğitim' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  5 yaş zeka geliştirici oyunlar parmak kaslarını geliştirici hareketler çocuklar için kas çocuk kasları okul öncesi hareketli oyunlar 1 Bazı çocukların kasları zayıf kalır gelişiminde problem olduğundan dolayı çocukların hareketlerinde ne yazıkki bazı sorunlar teşkil eder bu durum.

  Kendimden örnek vermek istiyorum arkadaşlar.İlk çocuğum normal doğumla dünyaya geldi ama doğumum zor oldu zamanla oğlumda bazı problemlerin olduğunu sezinledik çünkü sürekli düşüyor takılıyor ve iyi yürüyemiyordu uzman bir doktora götürdüğümüzde normal doğumlarda haznede 2 dakikadan fazla nefessiz kalan çocuklarda görülen spastik kasılmanın belirtileri olduğunu söyledi bu beni çok üzmüştü yani çocuğumun kasları gelişmemiş zayıf buda hareketlerine olumsuz etki yapıyordu bir takım egzersizler ve ortopedik ayakkabıyla bu durumu dahaiyi duruma getirdik ama ilkokula başladığında ne yazıkki yine kaslarının güçsüzlüğünden yazma problemleriyle karşılaştık bu sefer çünkü el kasları zayıftı ve bir kelimede yazsa zorlanıyordu.Bunları anlatmamın amacı çocuğun kaslarının gelişiminin ne kadar önemli olduğunu belirtmek ve kendimden örneklerle bunu sizlere bir şekilde anlatmak içindi.o yüzden eğer çocuklarınızda buna benzer kas gelişiminde problem yaşayanlar varsa bir an önce bunun çaresine bakmalı baktırmalı ve egzersizler uygulamalı..

  Ben şimdi size çocukların kas gelişimini geliştirici bazı oyun örnekleri verecem faydalı olacağına inanıyorum yeterki sizlerde uygulayın arkadaşlar:tik:
  < Konu Resmi..>


  Oyun 1 :Top Yakalamaca

  Yaş grubu :5 yaş
  Kazanım: Belli bir güçte topu tutar.
  Kazanım: Koşarken nesne taşır.
  Kazanım: İstenilen yöne topu taşır.
  Kazanım: Verilen süre içinde atar.
  Kazanım: Verilen süre içinde tutar.

  çocuklar halka olur ,ayaklarını birbirine değecek şekilde açarlar bellerini büküp dizlerine koyarlar. Ebe seçilen çocuk elinde top ortada beklemektedir. Amacı topu bir arkadaşının ayakları arasından dışarıya yuvarlamaktır.
  Halkadaki çocuklar ayaklarını oynatmadan elleriyle topu yakalamaya çalışırlar.top atılıncaya kadar ellerini dizlerinden ayırmazlar.


  Oyun 2 : Top toplama oyunu
  Yaş grubu :5yaş

  Kazanım: Yönergeye uygun top tutar
  Kazanım: Yönergeye göre top taşır
  Kazanım: Dengede durur
  Kazanım: Topu istenilen hedefe koyar
  Kazanım: Nesnelelerin farklılığını anlar.

  Çocuklar oyun alanına dağılırlar. Bir sepet içine 10-15 kadar küçük top konur. Oyun başlayıncaya kadar öğretmen topları değişik yerlere atar . Çocukların birer birer topları getirip sepetin içine koymaları gerekir.


  Oyun 3 : Balık yakalamaca
  Yaş grubu:5 yaş

  Kazanım : Nesneleri sıkı tutar
  Kazanım: Nesneleri atar.
  Kazanım: Nesneleri çeker.
  Kazanım: Nesneleri taşır-bırakır.
  Kazanım: El-göz koordinasyonu sağlar.

  Öğretmenin hazırladığı mıknatıslı oltalar çocuklara verilir. Hazırlanan derenin içindeki balıklar da mıknatıslıdır. Ve oltalarla balık yakalanmaya çalışılır.

  Oyun 4 :Halata asılmaca
  Yaş grubu:5 yaş

  Kazanım: Nesneleri sıkar
  Kazanım: Dengede durur.
  Kazanım: Bedensel koordinasyonu sağlar.
  Kazanım: Nesneyi çıkarır.
  Kazanım: Belli bir güç kullanarak nesneleri kendine çeker.

  Çocuklar iki gruba ayrılır.ortaya mavi poşetten göl yapılarak koyulur.öğretmen ipi her grup kendisine çeksin yönergesini verir ve göle düşmeyelim der . göle düşen grubun çocuğu grubunun en arkasına geçer. Oyun çocuklar sıkılana kadar devam eder .

  Oyun 5 : Köşe kapmaca
  Yaş grubu :5 yaş

  Kazanım: Sözel yönergelere uygun top atar.
  Kazanım: Nesneleri sıkar
  Kazanım: Seken nesneleri tutar.

  Öğretmen tarafından fon kartonlarından kış yaz ilk bahar sonbahar köşeleri hazırlanır. Çocuklardan ellerine pin pon topları verilir ve öğretmen verdiği yönergelere göre ellerindeki pinpon topları belirlenen köşelere atılır. Sekip geri gelen top da tutulmaya çalışılır.

  Oyun 6:KARTOPU OYUNU

  Amaç 8:Küçük kaslarını kullanarak belli güç gerektiren manipülatif hareketleri yapabilme.
  Öğretmen her çocuğa beyaz bir kağıt verir. Bununla çocuklardan kartopu yapmalarını ister. Herkes kendi kartopunu yaptıktan sonra, toplarını duvara yere arkadaşlarına atabilir. Ayaklarıyla vurabilir. İstediği gibi kartopu oynayabilir. Oyunun sonunda toplar bir araya getirilir, kardan adam yapıyormuş gibi sınıfın bir yerin de toplanır.
  Kazanım1:kendi topunu mevcut malzemeyle şekillendirir.
  Kazanım2:topu alır, bırakır.


  Oyun 7:TIRTIL BESLEME OYUNU
  Amaç 8 : :Küçük kaslarını kullanarak belli güç gerektiren manipülatif hareketleri yapabilme.

  Öğretmen çocukları arka arkaya sıralar. Çocuklar tırtıl olur. Her çocuk bacaklarını ayakta açar. Öğretmen öndeki çocuğa ağırlığı 2 kilo olan sağlık topunu verir. “Haydi çocuklar tırtılı besleyelim.” diyerek yönerge verir. Çocuklar topu bacaklarının arasından geçirir. Topu en son alan en başa gelir. Öğretmen çeşitli yönergelerle topu arkasındakine farklı yönlerde vermesini söyler. (Başının üstünden, sağ, sol taraftan, bacaklarının arasından vs.)Oyun birkaç kez tekrarlanarak çocukların onayıyla “çocuklar tırtılımız doymuş” diyerek etkinlik sonlandırılır.
  Kazanım 1: Topu yandan alır, yana verir.
  Kazanım 2:Basit bir hareket yaparken topu elinde tutar.
  Kazanım 3:Sağlık topunu elden ele dolaştırır.


  OYUN 8:HAREKETLİ SEPET
  Kazanım 1:hareketli kaba nesne atar.
  Öğrenme Süreci: Öğretmen büyük bir sepet hazırlar ve bu sepeti belirlediği yolda yavaş yavaş ilerletir. Çocuklar da sepetin içine gazeteden hazırlanmış topları atmaya çalışır. Topu sepetin içine en son atan sepeti ilerletir, oyun her çocuk sepeti ilerletene kadar devam eder.

  OYUN 9:KEDİ-FARE OYUNU
  Kazanım 1: küçük nesneleri toplar.
  Öğrenme Süreci:Salonun bir duvarına çocukların omuz hizası yüksekliğinde ip gerilir. Sınıfın diğer köşesine de kedi ve peynirleri konur. Çocuklar fare olu kediden bu peynirleri almaya çalışırlar. Çocuklar ipin arkasına geçmeden kedi tarafından yakalanırlarsa yakalanan çocuk kedi olur ve oyun böyle devam eder.

  Küçük kaslarını kullanarak belli güç gerektiren manipulatif hareketleri yapabilme.

  KAZANIM:
  1.Malzemelere araç kullanarak şekil verir.

  Etkinlik 1

  Önceden ön hazırlığı yapılmış materyal ve malzemelerin bulunduğu masaya çocuklarla birlikte oturun.Çocuklardan bu malzeme ve materyalleri istedikleri gibi kullanarak değişik hayvanlar oluşturmalarını isteyin.Daha sonra her çocuğun yaptığı hayvanın yürüşü,sesi vb.özellikleriyle taklitlerinin yapılması istenir.

  KAZANIM

  1.Yumuşak malzemelere eliyle şekil verir. 2.Küçük kaslarını etkin kullanarak özgün ürünler oluşturabilir.

  Etkinlik2

  Çocuklarla birlikte masaya oturun ve masanın üzerinde daha önceden hazırladığınız renkli oyun hamurlarından bir parça kopartarak önce avuç içinde yuvarlamalarını daha sonra masa üzerinde parmak ve avuç içini kullanarak yuvarlak şeritler oluşturmalarını isteyin.yoğurt kaplarını dağıtın ve çocuklardan oluşturdukları hamur şeritlerini,yoğurt kabının alt kısmından başlayarak üst kısmına doğru kabın dış yüzeyini saracak şekilde üst üste dizmelerini isteyin.Hamur şeritlerinin üstüne düğme boncuk vs. materyalleri kullanarak süslemelerini isteyin.


  OYUN10:SUYLA EĞLENCE

  Bu oyun güneşli ve sıcak havalarda açık havada oynanabilecek bir oyundur.Öğretmen çocuk sayısı kadar pet şişenin kapağını delerek içine su doldurur.Su dolu şişeleri çocuklara dağıtır.Şişedeki suyla yerde şekiller oluşturmalarını ister.Suyla yapılan şekiller kuruyunca tekrar oluşturmalarını ister.

  Kazanımlar:
  1)Belli nesneleri sıkar.
  2)Belli nesneleri parmaklarıyla kavrar  OYUN11:MANDAL TAKMACA
  Sınıf iki gruba ayrılır.Sandalyelerin arasına ip gerilerek mandalları bu ipe takacakları söylenir.Sıra ile her çocuk mandalını ipe takar oyunun sonunda grupların taktıkları mandallar sayılır.En çok mandal takan grup alkışlanır

  Kazanımlar:
  1)Belli nesneleri sıkar
  2)Belli nesneleri parmaklarıyla kavrar.

  OYUN 12:GİYDİR BENİ
  Sınıf iki gruba ayrılır.Her gruba tüm kışlık giysileri olan fakat çıkarılmış ikişer bebek verilir.Bu kıyafetleri sırayla bebeklere giydirecekleri söylenir.Yalnız her bir çocuk tek parça giydirecektir ve bu çocuklara söylenir.Sırayla bebekleri giydirmeye başlarlar oyunun sonunda hangi grup daha çok elbise giydirdiyse alkışlanır.


  Kazanımlar:
  1)Küçük nesneleri parmaklarıyla kavrar.
  2)Küçük nesneleri asılır
  3)Küçük nesnelere uzanır.


  OYUN13:YILANLI YOLDA MACERA
  Çocuklara gazete kağıtları dağıtılır ve her çocuğun gazetelerden yılan oluşturacağı söylenir.Gazete kağıtlarını uzunlamasına olacak şekilde rulo yaparak yuvarlamaları istenir.Oluşturulan yılanları sınıfa gelişigüzel dağıtırlar ve yılanlarla dolu bir yolda yürüyüşe çıkarlar.Eğitimcinin yönergeleriyle hareket ederler.

  Kazanımlar:
  1)Belli nesneleri sıkar
  2)Yumuşak materyallere elleriyle şekil verir.

  OYUN14:KÖPÜK HAVUZU
  Çocuklara birer parça kalıp halinde köpük dağıtılır.Ve herkese boş bir kase verilir.Çocuklardan ellerindeki köpükleri müzik başladığında ufalamaları istenir müzik durduğunda hareketsiz beklerler.Hareket edenler oyundan çıkar.Ellerindeki köpükler iyice ufalana dek oyun devam eder.Oyunun sonunda köpüğünü en güzel ufalayanlar alkışlanır ve tüm köpüklerden köpük havuzu yapılır.

  Kazanımlar:
  1)Yumuşak materyalleri parçalar
  2)yumuşak materyalleri kopartır.   
 2. okul öncesi

  okul öncesi Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Ocak 2012
  Mesajlar:
  10
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  oyunlar için teşekkür ederiz.
   
Çocuklar için kas geliştirici oyunlar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Oyunlar çocukları saldırganlaştırıyor

  Oyunlar çocukları saldırganlaştırıyor

  Bilgisayar oyunlarındaki şiddet içeriğinin, çocuklar üzerinde olumsuz etkiler yaparken saldırgan eğilimlerin de ortaya çıkmasına sebep olduğu belirtildi. Ege Üniversitesi (EÜ) İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Alev Fatoş Parsa, "Bilgisayar oyunları ağırlıklı olarak görsel zekaya hitap etmektedir. Bu da beynin sağ lobunun yönettiği bir...
 2. Türklerde Çocuk Oyunları

  Türklerde Çocuk Oyunları

  mara adam oyunları eski türklerde çocuk oyunları türklerde çocuk oyun kocurmek oyun kocurme Türklerde Çocuk Oyunları Çocuk Oyunları Türklerde çocuklar çeşitli oyunlar oynarlardı.bunlardan biri KARAGUNI yani saklambaçtır. Bu oyun bugünde oynanmaktadır.bu durum kültür devamını göstermektedir. MÜNÜZ (buynuz) denilen bir oyunda oynanırdı.bu oyun şu şekilde oynanırdı. Çocuklar su...
 3. Eski Çocukluk oyunlarımız

  Eski Çocukluk oyunlarımız

  çocukluk oyunlarımız eski çocukluk oyunlarımız cocukluk oyunlarimiz cocukluk oyunları oyunlari BEŞ TAŞ Karşılıklı iki kişi tarafından oynanır. Kızlar da erkekler de oynar. Taşlar (5 adet) yere atılır. İlk önce BİRLER oynanır. Birlerde; oyuncu bir taşı baş hizasına kadar havaya atar. Havaya attığı taş yere düşüne kadar taşı havaya attığı elle yerden bir taş alıp havaya attığı taşı...
 4. Evde Oynanan Çocuk oyunları

  Evde Oynanan Çocuk oyunları

  Evde Oynanan Oyunlar nelerdir Evde Oynanan Çocuk oyunları Merhaba Melek'ler... Çocuklarınızla daha yakın olabilmek için, onlarla keyifli zaman geçirmek için evde oynanacak faydalı oyunlar hakkında sizlere bilmeniz gereken bilgileri ve önerileri aktarıyoruz bu yazımızda :) Çocuklarınızla birlikte oynayabileceğiniz ailece hoş vekitler geçirebileceğiniz oyunlar genellikle Monopoly, tabu,...
 5. Çocukların Bayılacağı Bahçe Oyunları

  Çocukların Bayılacağı Bahçe Oyunları

  Bahçe oyuncakları Bahçe oyunları Cocuklar her yerde oyuncak ister.Bahcelerde dahil.Oyun olmadan nasil vakit gecirsin bahcede cocuklar degilmi ama!Karne zamani yaklasiyor.Okullar kapancak yakinda.Cocuklariniza bir karne hediyesi ne alcam diye düsünmeyin.Egerki bahceniz varsa bu oyunlardan birisi cocugunuzun hosuna gidebilir.Sinav kaygisi üzerinden kalkar tatile girip rahatlar bu oyunlarla....

Sayfayı Paylaş