Etiketler:
 1. Young bride

  Young bride Banned

  Kayıt:
  30 Kasım 2010
  Mesajlar:
  2.217
  Beğenilen Mesajlar:
  570
  Ödül Puanları:
  0

  Çocuklar isteklerini ağlayarak yaptırmamalı!

  Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında Young bride tarafından paylaşıldı.

  Henüz konuşmayı bilmeyen bir bebeğin ağlaması hem annesi hem de kendisi için bir lütuftur; fakat ihtiyaçların karşılanmasına yardım eden bu araç, çocuğun elinde bir silaha dönüşebilir. Çocuk ağladığı zaman derhal yardımına koşmalısınız; ancak her türlü ihtiyacı karşılandığı halde ağlamakta ı...srar eden çocuğu tehditle ya da rüşvetle susturmamalısınız.
  Bebeklerin ağlaması hem anneleri hem de kendileri için bir lütuftur aslında. Çocuğun kendini kuşatan âlemle iletişim kurmasını sağlayan ve sosyalleşme yolunda atılan ilk adım olarak görülen 'ağlama' ihtiyaçların karşılanması için yanan bir ikaz lambası gibidir. Çocuk ihtiyaçlarını hisseder, ancak onları karşılayamaz. Başkasının yardımına ihtiyacı olduğunu söylemek için yalvarırcasına ağlar. Açsa veya susuzsa ağlar. Fazla üşümüş veya ısınmışsa ağlar. Harekete ihtiyacı varsa ve kımıldamasına izin verilmiyorsa ağlar. Altını pislettiyse ağlar. İlgiye ve şefkate ihtiyacı varsa ağlar. Uyumak istiyor da oynatılıyorsa ya da oynamak istiyorken uyutuluyorsa ağlar. Annelerin birçoğu zaman içinde 'altını ıslattım' ağlamasıyla 'karnım aç' ağlaması arasındaki farkı bilirler.
  İlk ağlamalar 'rica'dır, karşılık bulmazsa 'emir' olur

  ' bir lütuf olan ağlamanın çocuğun elinde bir silaha dönüşmemesi için ne yapmalı?' sorusunun cevabı Jean Jacques Rousseau'nun 1700'lü yıllarda çocuk terbiyesi üzerine kaleme aldığı 'Emile' isimli kitapta. Henüz pedagoji ilminin bile bilinmediği bir çağda sürgüne gönderilmesine sebep olacak bir kitap yazan Rousseau'nun görüşleri 2000'li yıllarda insanların yöneldiği alternatif eğitim yöntemlerine ışık tutuyor. "Çocuklara itaat etmekle, karşı gelmemek arasında çok fark olduğunu daima zihninizin bir köşesinde bulundurmalısınız. Şöyle ki; çocukların ilk ağlamaları 'rica' anlamına gelir, eğer ona dikkat edilmezse, ağlamalar derhal 'emir' halini alır. Kendilerine yardım edilmesini istemeye başlar ve sonunda kendilerine hizmet ettirmeye karar verirler. Çocukların hükmetme ve zorbalığı öğrenmelerine işte bu dönemde rastlanır." diyen Rousseau bu fikirlerin onlarda bu kadar erken uyanmasının, özellikle annelerin çocuklarına sunduğu abartılı hizmetten kaynaklandığını düşünüyor. "Anne-babaların birçoğu elinden gelse, yürüyüp de yorulmasın diye çocuğunu hep kucağında taşıyacak." diyen yazara hak vermemek elde değil. Kendi ihtiyacını kendisi karşılayabildiği halde anne ve babasından sürekli yardım isteyen çocuğun bu huyundan vazgeçmesi ve kendi başına iş yapması için teşvik edilmesi gerektiğini söyleyen Rousseau, çocukların buyurgan bir kişiliğe sahip olmamaları için de ebeveyne birkaç öneri sunuyor: "Diyelim ki çocuğunuz henüz emekleme döneminde ve karşısında gördüğü ilgi çekici nesneyi ona vermeniz için bağırıyor. İlk aşamada onu yavaş adımlarla istediği nesneye doğru götürün ya da ona doğru emeklemesi için cesaretlendirin. Ama hiçbir zaman onu duymuyormuş gibi davranmayın. Çocuğunuz ne kadar bağırırsa siz de onu o kadar dinleyin ve her seferinde istediği şeyi tek başına da yapabileceğini gösterin ona. Böyle bir terbiyeyi henüz yürümeyi bilmiyorken almamış olan çocuklar için de aynı yöntem geçerlidir. 10 yaşındakı kızınız sizden bir bardak su istediğinde, suyu mutfaktan kendisinin alabileceğini kararlı bir sesle söyleyin ve o andan itibaren onun sadık bir hizmetçisi olmaktan vazgeçin. "

  Çocuğu sakinleştirmek için sıkıştırmak ve olmadık yollara başvurmak yerine ağlamaya bırakırsanız (şayet ihtiyaçları karşılandığı halde ağlıyor ve siz nedenini bulamıyorsanız) bir müddet sonra kendi kendine susacağını söyleyen Rousseau, çocukların ihmal edilmesinden yana olduğu gibi bir sonuç çıkarılmasını da istemiyor. Rousseau sözlerini şöyle bağlıyor: "Gözyaşlarının bu kadar işe yaradığını gördükten sonra niçin ağlamasınlar ki!"


  < Konu Resmi..>


   
  kraliçearı bunu beğendi.
 2. kraliçearı

  kraliçearı Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  16 Şubat 2010
  Mesajlar:
  457
  Beğenilen Mesajlar:
  146
  Ödül Puanları:
  43
  çok doğru demiş yazarımız.maalesef halkımız kitap okumasını sevmiyor:(
   
Çocuklar isteklerini ağlayarak yaptırmamalı! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. çocuğunuz bitmek bilmeyen istekleri

  çocuğunuz bitmek bilmeyen istekleri

  Çoğu zaman markette çikolataların bulunduğu reyonda ya da oyuncakçı önünde ağlayan, tepinen çocuklar ve etrafın bu durumdan rahatsız olduğu endişesi yaşayıp "tamam sus artık ne istiyorsan alıyorum" diyen anne babalar görürüz. Evde istediğine çok benzeyen oyuncağı olmasına rağmen onu aldırtmak için size yalvarır, ağlar, tepinir hatta kendisine ya da çevresine zarar vermeye başlar....
 2. istek...

  istek...

  benim istediğim bu sohbet ettiğimiz panelin dahada geliştirilmesi yazdıklarımız çok geç gidiyor daha iyi bi panel olursa sohbet açısındanda iyi olucak benimki sadece bi öneri:)
 3. istek

  istek

  Emlak Bölümünde Arsa,Daire,İş yeri satılık Kiralık ilanları yayınlayabilirmiyiz
 4. İstek:)

  İstek:)

  Bende bu forumun bi üyesi olarak bişi rica edicem ilk üye olduğum zamanlarda teşekkür butonu vardı fakat sonra kaldırıldı tekrar koysak teşekkür butonunu konuyu açan üye sürekli birinin yorumundan sonra kendi konusuna dönerek teşekkür etmese ve sürekli kendi konusunu ana sayfada tutmasa diye düşünüyorum bazı üyeler konu açıp birinin yorumundan sonra kendi konusuna yorum yapıyor kısacası konuyu...
 5. Çocuğunuz istediğini ağlayarak yaptırıyorsa

  Çocuğunuz istediğini ağlayarak yaptırıyorsa

  çocuklarda aglayarak istediğini yaptırma çocuklarda ağlayarak istediğini yaptırma ağlayarak herşeyi isteyen çocuk çocuğum her şeye ağlıyor Çocuklarınız sürekli ağlıyor ve istediklerini ağlayarak yaptırmaya çalışıyor ve sizde isteklerini yapıyorsanız ağlayarak isteklerini yaptırabilecellerini öğrenmişler demektir.Bilirim bu durum bir müddet sonra canınızı sıkmaya başlar Gün boyunca bir...

Sayfayı Paylaş