Etiketler:
 1. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4.422
  Beğenilen Mesajlar:
  2.168
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yüreğimin yüreği

  Çocuklar Neden Yalan Söyler ?

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında ASİMELEK tarafından paylaşıldı.

  çocuklar, yalan, eğitim, alışkanlık, hayal gücü, hakkında bilgiler için yazımıza buyrun.


  [​IMG]


  Çocuklarda yalan söyleme 6 yaşından itibaren bilinçli olur. Anne babalar çocuğun neden yalan söylediğini bilirse yalanı önlemek mümkün olur…

  Beyazı ile karası ile biz söyleyince “gerekli” olan ama çocuğumuzdan duyduğumuzda dünyanın sonu gelmiş hissine kapıldığımızı sandığımız şey: Yalan söylemek.
  Kızsak da, cezalandırsak da, ağzına biber sürmekle tehdit etsek de çocuklar yalan söylerler. Oysa biz onlara hep yalanın çok kötü olduğunu, doğruyu söylediğinde hata yapmış olsa bile kızmayacağımızı tekrarlar ve hep doğruyu söylemelerini isteriz. Böylece onun yalan söylemesini engelleyebileceğimizi sanırız. Oysa bu tür uyarılar onların korkmasına ve kaygılanmasına neden olur. Önemli olan çocuğun niçin yalan söyleme gereği duyduğunu anlayabilmektir.
  Neden yalan söylerler?
  Çocuğun söylediği yalanı değerlendirirken yaşını ve gelişimini göz önüne almak gerekir. Üç yaş öncesinde yalan söylediğini fark etmeyen çocuk, yeni öğrendiği kelimeleri aileyi mutlu etmek için kullanır. Altı yaşına kadar ise geniş hayal dünyasıyla yalan birbirine karışabilir. 6 yaşından sonra yalanın ne olduğunu bilir ve amaçlı kullanır.

  1- Hayal gücü yalanları:
  Çocuklar hayal güçleri geniş olduğundan, olmamış şeyleri olmuş gibi aktarırlar. Gerçeği değerlendiremediklerinden, hayal güçlerini kullanarak abartırla, çarpıtırlar. Perdenin kımıldamasını, “nasıl canavar gördüğü” şeklinde anlatan çocuk yalan söylemiyordur. Aile bunu yalan sayar ve kızarsa çözüm elde edemez.

  2- İlgi çekmek:
  Sahip olamadıkları nedeniyle, ilgisiz kaldığını düşünen çocuk yalana başvurabilir. Ailesinin onu sevmediğini ve ilgilenmediğini düşünen çocuk, birilerinin kendisine saldırdığını uydurabilir. Bazen de çocuklar bir özlemini dile getirmek için yalan söyler. Ör; babasız bir çocuğun “babam var” demesi gibi. Ya da arkadaşları arasında kendi durumunu kötü gördüğünden olmayan oyuncaklarından, evinden, başarılarından bahsederek kendini yüceltmeye , onlarla eşit olmaya çalışır.

  3- Model alma:
  Yanında telefonla konuşan annesinin, arkadaşına hasta olduğu için gelemeyeceğini duyan çocuk, bazen yalan söylenebileceğini öğrenir. Aynı şekilde kendisini evde bırakan anne babası, akşam güzel kıyafetlerle doktora gidiyoruz diyebiliyorsa, o da rahatlıkla yalan söyleyebilir.

  4- Beklentileri karşılayamama:
  Ailenin aşırı beklentileri olan çocuklar, onların sevgilerini kaybetmemek için yalana başvurabilir. Birinci olduğunu, en çalışkan olduğunu ileri sürerek, ailesinin yaratacağı olumsuz hislerden korunmaya çalışır.

  5- Savunma:
  Daha iyi bir açıklaması olmayan çocuk, cezadan kaçınmak için yalan söyleyebilir. Ayrıca sık eleştiriliyor e suçlanıyorsa yalana başvurabilir.

  6- Davranım bozukluğu:
  Yalan bazen çocuğun hastalığının bir bulgusudur. O zaman tehlikelidir ve genellikle yanında hırsızlık yapma, okuldan kaçma gibi belirtileri de taşır. Bu tür yalanda kesinlikle uzman yardımı gerekir.

  Sıklıkla doğruyu söylediğinde bile yalan söylediği iddia edilen bir çocuk, bir sure sonra bunu gerçekten yapmaya başlar. Yalanla pirim elde edebildiğini, kazançlı çıkabildiğini gören çocuğun da yalan söylemesi adeta kaçınılmaz olur. Bu şekilde isteklerine ulaşmanın bir yolu olarak düşündüğü yalana sıkça başvurur.
  ANNE BABALAR YALANI NASIL ÖNLEYEBİLİRLER?
  1- Sadece yalan söylemenin zararlarından bahsedip, doğru söylemelerini istemek yetmez. Siz de çocuklarınıza model olun.

  2-Yalan söylediğini anladığınızı belirtin. Ama aşırı tepki göstermeyin. Bunu sanki sırf sizi üzmek için yapılmış bir davranış gibi düşünmeyin. Aşırı tepki, korunmak için yalanı sürdürmesine neden olur.
  3-Yalan söylediğinde bağırıp çağırmadan, davranışın yanlışlığını anlatın ve ceza verin. Bu davranışınız sürekli ve tutarlı olsun. Buna karşılık doğru söylediğinde hoşnutluğunuzu dile getirin. Doğru söylersen kızmayacağım diyerek, ceza verirseniz inandırıcı olamaz ve yalan söylemiş olursunuz.
  4-Çocuklardan başaramayacakları şeyler beklemeyin. Aşırı, uyamayacağı kurallar koymayın.
  5- Yalan söyleyebileceği konularda, ona farklı yaklaşın. Ödevini bitirdin mi? Yerine ödevi görmek isteyin. Odasını topladığını söylediğinde, çikolata verip sonra kızmak yerine, önce kontrol edin.
  6-Niçin yalan söylediğini anlamaya çalışın. Onu dinleyin. Yargılamadan ilişki kurmaya çalışın. Kesinlikle başka çocuklarla ya da kardeşlerle kıyaslamayın. Kendi yanlışını kendisinin bulmasına fırsat tanıyın.
  7-Daha karmaşık bir sorun varsa, arkadaşsız, yalnız bir çocuksa, yalan söylediğinde pişman olmuyor ya da istemediği halde kendini durduramadığını söylüyorsa, en kısa zamanda yardım alın.
  Prof.Dr. Bengi Semerci
   
Çocuklar Neden Yalan Söyler ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuklar hangi yaşta ve neden bilinçli yalan söyler?

  Çocuklar hangi yaşta ve neden bilinçli yalan söyler?

  Bazı psikologlar, çocuğun yalanını, yetişkinlere karşı bir savunma mekanizması olarak görüyorlar. Peki bu ne kadar doğru? Yalancılık küçük yaşlarda başlıyor. "Kedi büyüklüğünde bir kelebek gördüm" diyor iki buçuk yaşındaki kızınız ve devam ediyor, "Yok yok, bizim ev büyüklüğündeydi!' Psikologlar ise, gerçekliklerin bu türden abartılmış biçimini yalan değil, "hayalgücünün...
 2. Erkekler Neden Yalan Söyler

  Erkekler Neden Yalan Söyler

  Bir erkek yalan söylediğinde her zaman onurlu ve gerekli bir nedeni vardır. Bir gün, oduncunun teki nehrin hemen üzerinde, bir ağacın dallarını keserken, kazara baltasını suya düşürür. Kederinden ağlamaya başlayan oduncunun haline üzülen Tanrı aşağı iner ve "Niye ağlıyorsun?" diye sorar. Oduncu durumu anlatır ve baltası olmazsa aç kalacağını söyler. Tanrı hemen suya dalar ve...
 3. Çocuklar neden yalan söyler?

  Çocuklar neden yalan söyler?

  Temel eğitim çağındaki çocukların, cezalandırılma korkusu ya da ödüllendirme arzusu nedeniyle yalan söylediği belirtildi. Çalma davranışının kökeninde ise sevgi açlığı bulunduğu belirtildi. Işıl Işıl Çocuk Kulübü’nün veli eğitim seminerinde konuşan uzman psikolog Sabit Akbaş, çocukların olumsuz davranışları karşısında panikten, acımasızca cezalandırmaktan ve damgalamaktan kaçınılmasını...
 4. Kadınlar Ne Zaman Yalan Söyler

  Kadınlar Ne Zaman Yalan Söyler

  Bİz kadınların mutlaka söylediği ufak tefek pembe yalanları vardır...Kadınların da aşk yalanları en az erkeklerinki kadar kalabalık... Kendini önemli hissettirme birlikte olduğu erkeği kendine bağlama ya da tam tersi… Konu ne olursa olsun her kadının yalan söylediği zamanlar olur tabii nedenleri de… İşte kadınların en kral ‘Top 5‘ yalan listesi. 1. Sana kızgın değilim Kadınlar ilişkilerinde...
 5. Erkekler neden yalan söyler :)

  Erkekler neden yalan söyler :)

  Erkek milleti değilmi işte :sinir: Ah şu erkekler yok mu, bazen biz kızların nasıl da canını yakıyorlar, değil mi? Kimi zaman bir kızı tavlamak için, kimi zaman da kendilerini olduklarından farklı göstermek için gözlerini bile kırpmadan yalan söylüyorlar! Öyleyse, sen de erkeklerin neden yalan söylediklerini öğren ve tuzaklarına düşme! Tavlamak için Erkeklerin çoğu biz...

Sayfayı Paylaş