Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.451
  Beğenilen Mesajlar:
  2.302
  Ödül Puanları:
  113

  çocuklar ve bilgisayar

  Konu, 'okul öncesi eğitim' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Çocuklarınız iyi bir bilgisayar kullanıcısı olsun olmasın her zaman sizin müdahalenize, sizin deneyimlerinize ve değerlendirmelerinize ihtiyaçları vardır.
  O nedenle bilgisayar ve Internet hakkında öncelikle bilinmesi gerekenler neler, Internet ne gibi hizmetler sunuyor...

  Bir çoğumuz için bilgisayar heyecan verici ama aynı zamanda da karmaşık. Çocuklarınız genellikle bilgisayarlar konusunda sizden daha çok bilgiye sahipler. Öte yandan anne babalar olarak sizler, yaşam hakkında daha fazla deneyime ve bilgiye sahipsiniz. Sizin bilgi ve deneyimlerinizle çocuklarınızın bilgisayar ve Internet konusundaki bilgileri birleştirilebilirse, sizler çocuklarınıza bilgisayar kullanımı konusunda daha fazla yardımcı olabilirsiniz.

  Çocuklarınız iyi bir bilgisayar kullanıcısı olsun olmasın her zaman sizin müdahalenize, sizin deneyimlerinize ve değerlendirmelerinize ihtiyaçları vardır. O nedenle bilgisayar ve Internet hakkında öncelikle bilinmesi gerekenler neler, Internet ne gibi hizmetler sunuyor, bunlar üzerinde biraz duralım:

  • Internet tıpkı posta servisi gibi size posta hizmetleri sunabilir. Tanıdığınız insanların e-mail (elektronik posta) adresini alabilir isteğiniz anda, 24 saat boyunca, Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, posta gönderebilir ya da alabilirsiniz.
  • Internet tıpkı telefon gibi insanlarla eş zamanlı haberleşme olanağı sunar. Bazı tartışma gruplarına katılabilir, kendi grubunuzu oluşturabilir ve kesintisiz haberleşebilirsiniz.
  • Internet tıpkı kütüphane gibi, hayal ettiğiniz ya da edemediğiniz bir çok konuda farklı formatlarda bilgi sunar. Bu bilgilere, Internet üzerinden kitap olarak, makale olarak, ses kayıtları ya da video kayıtları olarak ulaşabilirsiniz.
  • Tıpkı gazete gibi her gün, hatta her an, Dünya haberleri, iş, spor, seyahat, eğlence haberleri dahil, yeni haberlere ulaşabilirsiniz.
  • Ayrıca, www (world wide web) ya da kısaca web, yani Internet bir çok insan için ilgi çekicidir çünkü canlı görsel ve işitsel materyal içermektedir.
  Internet genel olarak yukarıda söylediklerimizin dışında eğitim öğretimde nasıl kullanılabilir?
  • Son dakika haberleri, bazı önemli dokümanların kopyaları, fotoğraflar, araştırma sonuçları, istatistiksel bilgiler gibi birçok eğitim içeriğine Internet aracılığıyla ulaşılabilir.
  • On-line ansiklopediler, sözlükler, hesap makineleri, istatistiksel bilgisayar programları, okuma kaynakları gibi bir çok yardımcı araç, ödev hazırlamada kullanılabilir.
  • Internetin sunduğu çok renkli görsel ve işitsel içerik sayesinde okuma becerisi geliştirilebilir.
  • Internetin sunduğu iletişim araçları sayesinde Dünyanın her yanından insanla iletişim kurulabilir, onların değerleri ve kültürleri hakkında bilgi edinilebilir.
  • Anne baba olmakla ilgili bir çok bilgi edinilebilir, Internet aracılığıyla diğer ailelerle iletişim kurulabilir ve anne babalık becerileri geliştirilebilir.

  Internet her türlü bilgiyi çeşitli formatlarla barındırdığından ve internet üzerinde bir sansür mekanizması olmadığından, çocuklarınız için televizyon izleme, yabancılarla konuşma, sinema ya da video filmlerinin seçiminde nasıl bir eleme işlemi yapıyor, kurallar koyuyorsanız, burada da kurallar koymanız, çocuklarınızı yönlendirmeniz gerekir.

  Aileler İçin Internet Kullanım Önerileri

  1. Internetin, doğru kullanılmadığında zararlı olabileceği konusunda çocuklarınızı uyarın. Çocuklarınızın, Internet hakkındaki düşüncelerini ve bilgilerini günlük olarak takip edebilir, böylece yanlış bildikleri konuları düzelterek onları yönlendirebilirsiniz.
  2. Internete bağlanmak için yalnız sizin bildiğiniz bir şifre kullanabilirsiniz. Böylece çocuklarınızın Internete ne zaman bağlandıklarından haberdar olabilirsiniz.
  3. Bilgisayarı çocuğunuzun odasına koymak yerine, herkesin sık kullandığı bir odaya yerleştirin. Böylece çocuğunuzun, uygun olmayan sitelere gitmesine kolaylıkla engel olabilirsiniz.
  4. Beş yaşından küçük çocuklarınızın tek başlarına bilgisayar ve Interneti kullanmalarına izin vermeyin. Bilgisayar ve Internet kullanma saatlerini sınırlandırarak ve bu saatlerde çocuğunuza eşlik ederek, çocuğunuzun güvenliğini ve denetimini sağlayabilirsiniz.
  5. Çocuklarınızın Interneti uygun kullanıp kullanmadıklarını, sık kullanılanlar ya da daha önce girilen sayfaların listesini kontrol ederek denetleyebilirsiniz.
  6. Internetin doğru kullanımı hakkında bildiklerinizi, arkadaşlarınızla ya da çocuklarınızın arkadaşlarının ebeveynleri ile paylaşabilirsiniz. Böylece çocuğunuzun, arkadaşlarının evinde de güvende olmasına yardımcı olabilirsiniz.
  7. Çocuğunuz yanınızdayken uygun olmayan sitelere girmeyin. Çocuklarınız için uygun olmadığını düşündüğünüz sitelere girdiyseniz GEÇMİŞ bölümünden bu siteleri silebilir böylece çocuğunuzun daha sonra bu siteye ulaşmasını önleyebilirsiniz.
  8. Çocuğunuzu Internette tanıştığı kişilerle, hiçbir şekilde telefonda konuşmaması ya da herhangi bir şekilde buluşmaması konusunda uyarın.
  9. Eğer Internet aracılığıyla çocuğunuzdan bilgi isteniyorsa, sitenin güvenli olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Bu bilgilerin ne amaçla kullanılacağını öğrenin ve bu bilgilerin üçüncü şahıslara ulaştırılıp ulaştırılmayacağı konusunda bilgi edinin.
  Hepimizin bildiği gibi teknoloji hızla ilerliyor ve gelişmeleri takip etmek gerek kendimiz, gerekse çocuklarımız için, içinde yaşadığımız Dünyayı anlamak ve hayattan daha fazla zevk almak adına bir gereklilik halini alıyor. Bu yeni öğrenme sürecinde hepinize keyifli yolculuklar diliyoruz.
  Kaynak: Uzm.Psk.Şule Çelik- Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Eğitim Psikolojisi Bölümü'nde doktora öğrencisi.
  alıntı

   
çocuklar ve bilgisayar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuğunuz Bilgisayar Bağımlısı mı?

  Çocuğunuz Bilgisayar Bağımlısı mı?

  Çocuğunuz bilgisayar bağımlısı mı? Bilgisayar çocuklarınızın zekasını ve araştırmacı yönünü geliştirmesi açısından oldukça faydalıdır. Ancak her şey gibi bilgisayarın da fazlası zarardır. Okul döneminde ve yaz tatilinde bilgisayarın önünden kalkmayan çocukları bu alışkanlıklarından vazgeçirmek için anne-babalar neler yapmalı ? • Öncelikle çocuğun her gün bilgisayara ayırdığı zaman...
 2. Bilgisayarın çocuklar üzerindeki etkileri

  Bilgisayarın çocuklar üzerindeki etkileri

  bilgisayarın etkileri bilgisayarın insan üzerindeki etkileri olumlu ve olumsuz olumlu ve olumsuz yönleri Bilgisayar kullanımı da çocuklar arasında yaygınlaşan ve kullanımı engellenecek araçlar arasına yerini aldı. Okul öncesi dönem ve çocuğun okula başlamasıyla kullanımı daha çok yaygınlaşan bilgisayarın, çocuklarımızın gelişimleri açısından faydaları olduğu kadar zararlarını da görüyoruz. •...
 3. Bilgisayarın İcadı ve önemi

  Bilgisayarın İcadı ve önemi

  bilgisayarın icadı ve önemi bilgisayarın icadı kısaca özet önemi Bilgisayarın icadı, bilgisayarın icadı ve önemi, bilgisayarın icadı özet, bilgisayarın icadı ve mucidi gibi merak edilen soruları bu konuda bulabileceksiniz. Hiç düşündünüz mü meleklerim ? Bilgisayar nasıl icat edildi, kim buldu? Çağımızın bu çok önemli aleti hakkında kısa bilgileri sizlere sunmak istiyoruz . İnsanoğlunun ilk...
 4. Çocukların Bilgisayar Kullanmasının Yararları Varmış

  Çocukların Bilgisayar Kullanmasının Yararları Varmış

  bilgisayarın yararları Çocuklarda bilgisayar kullanımı, çocukların bilgisayar kullanmasının yararı nedir ? Hepimiz çocuklarımızın bilgisayar kullanmasından dolayı dertli olduğunu biliyorum. Biliyorum amma araştırmalar aslında çocukların bilgisayar kullanırken bir takım meziyetler edindiğini ortaya koymuş. " Haa bilgisayar olunca yaparsın dimi " cümlesini kaç kere kullanmışızdır....

Sayfayı Paylaş