Etiketler:
 1. zuzu65

  zuzu65 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Nisan 2008
  Mesajlar:
  2.693
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0

  Çocuklara 2 yaşından itibaren kitap okuyun

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında zuzu65 tarafından paylaşıldı.

  < Konu Resmi..>

  İki yaşından itibaren bebeklerde resimli kitaplara karşı ilgi oluştuğunu belirten uzmanlar, anne-babanın çocuğa kitap okumayı sevdirmesini ve birlikte kitap okumasını tavsiye ediyor.

  Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi Neşe Doğançelik, bebeklerin kitapları oyuncak olarak kullandığını, 2 yaşından itibaren ise resimlerine dikkat ettiğini söyledi. 3- 4 yaşlarındaki çocukların kendilerine resimli öykü kitaplarının okunmasını istediğini vurgulayan Doğançelik, 5- 6 yaşlarından itibaren ise öğrenme isteğinin doğduğunu kaydetti.

  Çocuklara kitap okumaları için elverişli bir ortam oluşturmak gerektiğini dile getiren Doğançelik, anne-baba ile birlikte okumanın da çocuğu okumaya özendireceğini ifade etti. Öykü ve resimler hakkında konuşmanın çocuğun okumaktan aldığı zevke ve kavrayış gücüne pek çok katkıda bulunacağını aktaran Doğançelik, şöyle konuştu:

  "Çocuğunuz sorular sorar veya bildiği sözcükleri göstererek ya da resimlerden söz ederek okumanızı bölerse, bu onun ilgi duyduğuna ve o konuda fazla şey öğrenmek istediğine işaret eder.' Neden böyle olduğunu ben de merak ediyorum' 'Acaba ne olacak?' gibi sözlerle kitaptan söz etmesine yardımcı olabilirsiniz. Bu açıdan bakıldığında, 3 -4 yaşlarındaki çocuk için kitap, yetişkinle arasında kurulan bir sohbet aracıdır. Çocuklar, birlikte okuduğunuz kitaplarla çoğunlukla kendi deneyimlerini anımsayacaklardır.

  Bir öykü, pek çok başka deneyimi ya da anıyı çağrıştırabilir.Kitaplar hakkında konuşmak, çocukların okudukları öykülerle bütünleşmelerini ve kendilerini gerçek birer okur gibi hissetmelerini en etkili yollarından biridir. Bu yolla bir yandan çocuğun kelime dağarcığı zenginleşirken, bir yandan da ona, bazı zihinsel kavramları anlama fırsatı verilmiş olur."

  Çocukların çok iyi bildikleri kitapları yeniden okumak suretiyle güven kazandığını vurgulayan Doğançelik, şöyle devam etti:

  "Yeniden okuma, kitapların ve öykülerin nasıl işlediğini görmelerine yardımcı olur. Çok sevdikleri kitapları yeniden okumayı sürdürmeniz oldukça önemlidir. Okumayı öğrenmeye ve sayfa üzerindeki sözcükler hakkında giderek daha fazla şey öğrenmeye başladıklarında, aşina oldukları bir kitaba ilişkin bilgiler onlara yardımcı olacaktır. Onları, bildikleri kitaplarda yer alan sözcüklere ve harflere daha dikkatli bakmaya özendirebilirsiniz."

  Okula başlayan çocukların daha önce okuduğu kitabı yeniden gördüğünde okuma isteğinin canlanacağını hatırlatan Doğançelik, okumada ilerlemenin her zaman bir sonraki kitaba geçme olarak düşünülemeyeceğini belirtti. Çok deneyimli çocukların bile bir kitabı yeniden okumaktan zevk alabileceğine dikkat çeken Doğançelik, "Küçük yaştaki çocuklar, bir kitabı birkaç kez dinleyerek bir öyküyü kendi sözcükleri ile anlatabilecek duruma gelebilirler. Zaman zaman kitabın dilini kullanarak öyküyü canlandırmaktan da zevk alabilirler. Tüm bunlar, onların dil ve sosyal gelişiminin, hayal gücünün ve empati oluşumunun gelişmesine ve desteklenmesine neden olur." diye konuştu.

  (CİHAN)  sabah.com


   
Çocuklara 2 yaşından itibaren kitap okuyun konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuğun Bilişsel gelişimi 2 yaş

  Çocuğun Bilişsel gelişimi 2 yaş

  0 2 yaş bilişsel gelişim 2)İki yaş çocuğu bardağındaki suyu rahatlıkla içse de, kaşığındaki çorbasını döke saça içer. Kaşığındaki sıvıyı dökmeden ağzına götürebilmek, kolun kaba motor hareketlerinin yanı sıra, iyi bir koordinasyon gerektiren ince bir motor harekettir. El ve parmaklarını kullanabilmesi için gerekli olan ince motor yeteneği ile, bu dönemde düğmelerini açıp kapamaya yetmese de,...
 2. 2 yaş çocuklarda eğitim ve gelişim

  2 yaş çocuklarda eğitim ve gelişim

  2 yaş eğitici videolar tişört boyamanın toplumsal yararı 2yaş boyama 2 yaş boyama tişört etkinliğinin toplumsal yararları Hayatın üçüncü yılı gerek dil, gerekse fiziksel açıdan son derece hareketli bir yıldır. Dil ve hareket becerileri önemli ölçüde artarak çocuğun zihinsel ve sosyal gelişimini destekler. Çocuğunuzun her geçen gün nesneler, kişiler ve olaylar arasında yeni bağlantılar...
 3. çocukların 2 yaşındaki dönemleri

  çocukların 2 yaşındaki dönemleri

  Özet: İnat döneminin ilk basamağında çocuklar bir yandan anne babadan kopma, ayrılma korkusu yaşarlarken diğer yandan da yeni şeyler keşfetmek, denemek isteğiyle sürekli bir çelişki içerisindedirler.18. aya kadar anne babasının dediklerini yapan, söylenileni kabul eden çocuk artık kendisinin bir birey olduğunun farkına varır ve bunu da kendisine ve çevresine kanıtlamaya çalışır. O zamana dek...
 4. Çocuklar Kaç Yaşından İtibaren Yalnız Uyumalı?

  Çocuklar Kaç Yaşından İtibaren Yalnız Uyumalı?

  çocuğun yatağı kaç yaşında ayrılmalı, çocuğun yatağını ayırmak, çocuğun yatağında yatmaması Sevgili melekler, çocuğun ilerleyen yıllarda olumlu ya da olumsuz psikolojisini etkileyen olaylardan biri anne babayla yatarken odasını ayırmaktır. Ebeveynlere son derece önemli görevlerin düştüğü oda ayırma konusunda Klinik Psikolog Yeşim Yaşa Görgülü aileleri uyarıyor: "Bebeğin odasının...
 5. Oruç Çocuklara Kaç Yaşından İtibaren Farzdır?

  Oruç Çocuklara Kaç Yaşından İtibaren Farzdır?

  oruç çocuklara kaç yaşında farz, çocuklara oruç farzı, oruç kaç yaşından farz Sual: 12-14 yaşlarında çocuklarım var. Namaz kılıp oruç tutmaları farz mıdır? CEVAP Büluğa erince kız ve erkek çocuğa, namaz, oruç farz olur. Ay hâlinde tutamadığı oruçları, bayramdan sonra kaza eder. Ay hâli sebebiyle kılamadığı namazları kaza etmez. Hazret-i Âişe validemizin naklettiği hadis-i şerifte, hayzlı...

Sayfayı Paylaş