Çocuklara A harfi sesi nasıl öğretilir hadi öğrenelim

Ayşegül AYRANCI

Daimi Üye
Çocuklara A harfi sesi nasıl öğretilir hadi öğrenelim
Anasınıfı ortamı en esnek haliyle güzeldir. Esneklik var oldukça özgün etkinlikler ortaya çıkarmak daha da kolay bir hal alıyor. Bugünlerde çocuklara ses çalıştırması yaptırmayı planlıyorum sevgili meleklermekanı takipçilerim. Ses eğitimi verirken resimlerle başlamak lazım diyorum. Niye çocuklar o ses ile başlayan resimleri gördükçe ortak özerliği daha iyi anlıyorlar. Mesela at, araba, ayva, arı, ayı, akasya, atkı, armut gibi pek çok a sesi ile başlayan nesne resimlerini çıktı alarak kartlara yapıştırabiliriz. Sonra sınıfta geçici köşemize ekleyebiliriz. A sesinin yazılı olduğu kartı da bir köşeye asarak en azından A sesini görmelerine yardımcı olabiliriz. Bu ses eğitimi anasınıfında ilk anda bazı öğrenciler için zor olabilmektedir. Acaba anlarlar mı kaygısına kapılmadan kademe kademe başlangıç yapabilirsiniz.

a-sesi-calisma-kagidi_1.png

A sesi ile ilgili tekerleme, parmak oyunu ve hikaye etkinlikleri de bütünleyiciliği sağlayabilecektir. Keseye eklediğimiz kartları sırasıyla çekerek nesne resimlerinin neler olduğu sorulabilir. Ardından çocuklar resimlerde gördüklerini söyledikçe sizce bu resimlerin ortak özelliği nedir sorusunu sorabilirsiniz. Emin olun çocuklar anlamaz ya da bilmez dersiniz; ama bazıları gerçekten doğru tahminde bulunabiliyorlar. A sesini verirken A sesinin yoğun olduğu slayt hikaye okuyarak devamlılık arz edebilirsiniz. İçinde gerek kendi isimlerinin başlangıcı A olan karakterler kullanın, gerekse hikaye içinde geçen nesnelerin adının ilk harfi A sesiyle başlasın bütünleyiciliği yakalarsınız. Farkında değilmişsiniz gibi gelir; ama kavrayan çocuk gerçekten A sesini algılayabilmektedir.

A sesi tanıtım filmi

A sesi çizgi film

A sesini verirken ilişkilendirme açısından ayı armut yer bile diyebilirsiniz. Bu tarz farklı ilişkilendirmeler yaparak A sesine yönelik ilişkili kavramı bulmalarına rehber olabilirsiniz. Sizlerin çabanızla öğrenecekleri kavramda anasınıfında başarı arttırabilmek açısından görsellere daha çok ehemmiyet göstermelisiniz. Hikaye etkinliği için Ayça, Ali, Ayla, Akın gibi isimleri vereceğiniz çomak kukla hazırlıkları gerçekleştirebilirsiniz. Çocuklar sanat etkinliklerinde hazırladıkları çomak kuklayla okuma yazma etkinliğinde farklı canlandırmalar gerçekleştirebilirler. Sizler de böylece a sesiyle alakalı kavram verme çalışmanıza biraz daha esneklik kazandırabilme olanağını yakalayabilirsiniz. A sesini öğretmekten korkmayın arkadaşlar emin olun çocukların beyninde ufak da olsa bir dokunuşta bulunabileceksiniz.
 
Üst