Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.470
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  çocuklara sanatı sevdirmek gerekiyor

  Konu, 'okul öncesi eğitim' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  çocuklara resmi sevdiren siteler çocuklara resmi sevdiren internet siteleri Sanat çok önemli bir öğrenme gerecidir. Çocuklar sanat sayesinde öz-denetim, yaratıcılık ve güven duygusunu geliştirirler. Sanat dünyayı daha iyi kavrayabilmeyi ve farklı açılardan görebilmeyi öğretir. Düşünceleri, duyguları ve beklentileri farklı biçimlerde ifade edebilme olanağı sağlar. Ayrıca çocukların analiz etmelerini, yorumlamalarını ve amaca ulaşmak için yoğun bir şekilde çalışmalarını teşvik ederek daha iyi öğrenmelerine de katkı sağlar. Pek çok araştırma sanatla ilgilenmenin öğrencilerin okul başarısını artırdığını göstermiştir.

  Çocuğunuzun sanata ilgisini ve sanata değer vermesini geliştirmek için yapabileceğiniz şeyler var.

  Sanat hakkında konuşun

  İster sergide gördüğünüz bir tablo, ister eviniz için hazırladığınız elişi bir örtü hakkında olsun, sizin hevesiniz bulaşıcı olabilir. Yaşadığınız çevrede dolaşarak gördüğünüz binalar hakkında konuşun. Binaları aralarındaki farklar (çatı biçimleri, pencere ve kapıların konumu, kullanılan inşaat malzemeleri ve dekorasyon gibi) açısından kıyaslayın.
  Çocuğunuzu sanat konusunda konuşmaya teşvik edin. Acaba o nelerden hoşlanıyor ve niçin hoşlanıyor?

  Sanat malzemeleri bulundurun

  Çocuğunuza boyalar, kumaş parçaları, kil ve doğal malzemeler gibi sanatsal faaliyetlerde kullanabileceği çeşitli malzemeleri temin etmeniz ve bunlarla çalışabileceği özel ve rahat bir ortam oluşturmanız ilgisini canlandıracak ve sanatın önemli bir şey olduğunu öğretecektir.

  Yaratıcılığını teşvik edin

  Çocuğunuzun fikirler üretmesi ve bunları geliştirmesine yardımcı olun. Örneğin bir öykünün sadece başını okuyarak çocuğunuzdan öykünün nasıl bitmiş olabileceğine dair bir resim yapmasını isteyebilirsiniz. Ya da kağıt üzerine ne olduğu belirsiz bir çizgi çizerek, bunu resminin başlangıcı olarak kullanmasını isteyebilirsiniz.

  Çocuğunuz bir sanat çalışması yaptığında, çalışması ve bakış açısı konusunda yargılayıcı davranmayın. Olumlu bir yaklaşım gösterin ve takdir ederken samimi davranın. Örneğin yaratıcı olduğunu düşündüğünüz bir ayrıntıyı belirtin. Örneğin orijinalliği ya da tasarımı gibi, her zaman yaptığı çalışmayla ilgili konuşacak bir konu bulabilirsiniz. Ayrıca çocuğunuza çalışması hakkında sorular sorabilirsiniz.

  İlgisini canlandırın

  Çevrenizdeki müzeleri ve kültürel merkezleri ziyaret edin. Çocuğunuzu bir sanat programına kaydettirin ve birlikte sergileri gezin. Çocuğunuzun ilgisini uyandırmak için ziyaretinizden önce gittiğiniz yerde neler göreceğinizden bahsedin. Örneğin Mısır sanat objeleri hakkında bir sergi gezeceğinizi söylediğinizde, çocuğunuz bunun sıkıcı bir şey olduğunu düşünebilir. Oysa ona mumyaları, ilginç takılar ve mücevherleri, kötü ruhları kovmak için yapılan şans getirici tılsımları göreceğinizi anlatırsanız, büyük bir ilgi uyandırabilirsiniz. Sergiyi gezerken objeleri cazip kılan renk ve şekiller hakkında konuşabilirsiniz.

  Çocuklar zaten sevmekte olduğu şeylerle bağlantı kurarlarsa sanattan daha fazla hoşlanabilirler. Gezdiğiniz yerde, örneğin sevdiği hayvanların, yiyeceklerin ya da hobilerinin resimleri ya da heykelleri gibi, çocuğunuzun sevdiği şeylerle ilgili noktalar bulmaya çalışın.

  Sanat eğitimini destekleyin

  Okul müfredatı yeterli bir sanat eğitimi sunmuyorsa, okul yönetimine velilerle de işbirliği ederek okul sonrasında uygulanabilecek bir program ya da müze ve sanat galerilerine okul gezileri düzenlenmesini ve çocukların sanat çalışmalarının bankalarda, metro veya tren istasyonlarında ya da halka açık başka yerlerde sergilenmesi için fırsat yaratılmasını önerebilirsiniz.   
çocuklara sanatı sevdirmek gerekiyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuklara Söz Dinletebilme Sanatı

  Çocuklara Söz Dinletebilme Sanatı

  Uygulaması beceri, yetenek, kabiliyet isteyen çeşitli çalışma alanları vardır. Bu çalışma alanları için sadece o dala ait yeterli bilgilerin bilinmesi yeterli değildir. O branşda başarılı olabilmek için başka beceriler de gereklidir. Örneğin hekimlikte operatörlük aynı zamanda bir sanattır. Yani uygulaması beceri ister. Diş Hekimliği aynı zamanda bir sanattır, uygulaması ayrı bir yetenektir....
 2. çocuk yetiştirmek sanattır

  çocuk yetiştirmek sanattır

  "Öyle zordur ki çocuk yetiştirmek ömrünüzden ömür gider" diyen sözleri duyar gibiyim. Aslında sandığınız kadar zor değil; sadece, gelin beraber çocuklarımızı anlamaya çalışalım... Bir çocuk, kabul edin veya etmeyin davranışların çoğunu ailesinden kapar. Eğer siz yalanın büyük bir suç olduğunu söylerken, aynı zamanda yalan söylediğiniz bir anınızı çocuğunuz yakalarsa onu kapacaktır....
 3. çocuk yetiştirme sanatı

  çocuk yetiştirme sanatı

  çocuk yetiştirme ile ilgili sözler Bihter Mutlu Gencer Psikolog Özel Eğitim Uzmanı Çocuklarımızın birinci yaşından itibaren, çocuk yetiştirme işi çok daha zor ve komplike bir hale gelir. Çünkü artık, çocuğun bakımının yanısıra eğitimi, disiplini, kurallar ve sınırları oluşturma gibi çocuğun karakterinin şekillenmesinde önemli başka noktalar yerini alır. Psikoloji biliminin gelişimiyle...
 4. Çocuk yapmak için ehliyet gerekiyor.

  Çocuk yapmak için ehliyet gerekiyor.

  ”Çocuk yapmak için ehliyet gerekiyor. Aslında çocuk değil, insan yapıyorsun. Ben kendimi bu sorumluluğu almaya yetkin görmüyorum..” Geçtiğimiz ay piyasaya çıkardığı 'Yolun Yarısı' adlı albümüyle 'samimi duygularını' ortaya koyduğunu ifade eden Demir Demirkan, "36 yaşındayım ve hatalarımı, eksiklerimi, yetersizliklerimi, her şeyimi kabul ettim" diye konuştu. Çok mutlu bir çocukluk...
 5. Çocuğunuza Matematiği Sevdirmek

  Çocuğunuza Matematiği Sevdirmek

  matematiği sevdirmek matematiği sevdirmenin yolları sevdirme yolları matematik sevdirme bütün yarım çeyrek ilişkisini kavrama Meleklerim çocuğunuz okula başlamamış olsa da, öğrenmesi gerekenin sadece sayı saymak olduğunu düşünmeyin!Sayı saymak dışın onunla farklı matematik işlemlerini gerçekleştirebilir, farklı ölçü birimlerini öğrenmesini sağlayabilirsiniz.Böylece çocuğunuz daha okula...

Sayfayı Paylaş