Çocuklarda astım nedenleri belirtileri ve tedavisi

Uzman SühaN

Administrator
Çocuklarda astım nedenleri belirtileri ve tedavisi
Astım, çocukları etkileyen en yaygın kronik hastalıklardan biridir. Astım, solunum yollarının kronik inflamasyonu ile karakterize bir hastalıktır.Astımın yaygın belirtileri hırıltılı solunum, öksürük, nefes darlığı ve göğüs sıkışması hissidir. Astım her yaşta başlayabilir. Doğru yönetim ve eğitimle, astımı olan insanlar normal, aktif yaşama dönebilir.Astım atakları hafif, orta, şiddetli ve çok şiddetli olabilir.

çocuklarda astım.jpg

Astım, solunum yollarını etkileyen kronik bir hastalıktır.Bazı ortak tetikleyiciler egzersiz, alerji , viral enfeksiyonlar ve dumandır. Astım gelişme eğilimi genellikle kalıtsaldır; Başka bir deyişle, bazı ailelerde astım daha yaygın olabilir.Dahası, viral enfeksiyonlar özellikle solunum sinsityal virüsü veya rinovirüs ile enfeksiyon gibi belirli çevresel faktörler astımın başlamasına neden olabilir.Duman, allerjenler, otomobil emisyonları ve çevre kirleticileri gibi . Bazı insanlar için astım hafif bir sıkıntıdır. Diğerleri için günlük aktivitelere müdahale eden ve hayatı tehdit eden bir astım atağına neden olabilecek önemli bir sorun olabilir.

Allerjik Yanıt (Allerjenler)

Astım ve alerji sıklıkla bir arada bulunur ve alerji çocukluk çağında astımda güçlü bir rol oynamaktadır. Astımlı çocukların yaklaşık% 70 - 85 inde ayrıca alerji var. Bazı çalışmalar, alerjisi olan çocukların yetişkinler gibi astım gelişmesi için daha büyük bir risk taşıdığını ileri sürmektedir. Bununla birlikte, alerjisi olan çocukların sadece azınlığı astıma sahiptir.

Alerjisi olan insanlarda, bağışıklık sistemi allerjenlere maruz kalmaya aşırı tepki verir. Alerjik astım, bazı maddeleri (allerjenler) teneffüs etmekle tetiklenir.örneğin; toz,kedi , köpek ,böcek ve polen allerjisi gibi.

Bir çocuğun astımı olup olmadığını saptamak zor olabilir.Astım genellikle bir tıbbi muayene ve akciğerlerin içindeki ve dışındaki hava akışını ölçen bir test ile teşhis edilir. Ve bebekler ve küçük bebekler nasıl hissettiklerini tarif edemediğinden, ebeveynler, diğer aile üyeleri ve bakıcılar semptomlar için uyanık olmalılar.Bu nedenlerden dolayı, astımın 5 yaşın altındaki çocuklarda yönetimi dikkatli ve nispeten sık gözlem gerektirir. Ailenizden birinde saman nezlesi, kovan virüsü , egzama gibi astım veya alerjiniz varsa çocuğunuzun doktoruna söyleyin. Hekim çocuğunuzun astım belirtilerini tetikleyebilecek alerjilere sahip olup olmadığını görmek için deri veya kan testleri yapabilir. Bu testler her yaşta yapılabilir.

5 yaşın altındaki çocuklarda astım semptomları

5 yaşın altındaki çocuklarda sık görülen astım belirtileri ve semptomları şunları içerir:

Öksürük
Hırıltılı solunum ,solunumda düdük sesi
Nefes darlığı ve nefes almada zorluk
Göğüste rahatsız edici bir his
Belirtilerin şiddeti ve şekilleri değişebilir:

Gece semptomların kötüleşmesi

Herhangi bir belirti olmaksızın kısa süren öksürük ve hırıltı dönemleri
Daha sıkıntılı hırıltılı solunum ve öksürük atakları bulunan sık veya kronik semptomlar
Yaygın enfeksiyonlara veya alerji tetikleyicilerine dayalı mevsimsel değişiklikler

Şiddetli astım atakları hayatı tehdit edici olabilir ve acil oda tedavisi gerektirir. Acil astım durumunun 5 yaşın altındaki belirtiler ve semptomları şunları içerir:

Nefes alıp verirken kaburgaların içe çekilmesi
Sınırlı solunum nedeniyle konuşmada sıkıntı

Küçük çocuklarda astımı teşhis etmek ve izlemek için yapılan testler

5 yaşın altındaki çocuklarda astım tanısı yapmak zor olabilir. Primer semptomlar diğer durumları gösterebilir. Daha büyük çocuklar ile doktorlar akciğerlerin ne kadar iyi çalıştığını ölçen bir nefes testi kullanabilirler ancak bu testler, talimatları izleyerek ve tıpkı belirtilen şekilde nefes alıp verebilecek küçük yaştaki çocuklar için yararlı değildir.5 yaşın altındaki çocuğunuz astımı gösterebilecek belirtilere sahipse, doktorunuz veya astım uzmanınız muhtemelen tanı koymak için birkaç bilgi kullanacaktır.

Laboratuvar testleri

Diğer testler aşağıdakileri içerebilir:

Kan testi. Doktorunuz, enfeksiyonlara yanıt olarak yükselmiş olabilen bazı beyaz kan hücrelerinin seviyelerini ölçebilir.
Göğüs röntgeni. Bir göğüs radyografisi, astımın hafif yada şiddetli olduğunda akciğerdeki değişiklikleri açığa çıkarabilir. Ayrıca, diğer koşulları ekarte etmek için de kullanılabilir.
Allerji testi. Deri veya kan testi, çocuğunuzun şüphelenilen veya olası bir alerjene alerjik olup olmadığını gösterebilir.

Tedavi

Doktorunuz çocuğunuzun astım olduğundan şüphelenirse, Çocuğunuz nispeten hafif ve seyrek belirtilere sahipse, kısa etkili bir ilaç tedavisi uygulayabilir.Belirtiler daha düzenli ya da şiddetli ise, doktorunuz büyük olasılıkla uzun vadeli tedavi için bir ilaca başlayacaktır. Bir tedavi denemesi sırasında çocuğunuzun semptomlarını takip etmeniz ve talimatları dikkatli bir şekilde izlemeniz önemlidir. Talimatları uyguladıysanız ve deneme süresi içinde iyileşme görülmüyorsa, doktorunuz başka bir teşhis düşünebilir.Astım ilaçları, önerildiği gibi kullanıldığında çok güvenli ve etkilidir . Doktorunuz çocuğunuzun astım tedavisinde adım adım bir yaklaşım kullanacaktır. Hedef, kısa süreli tedaviyi gerektiren asgari sayıda astım atağı ile genel yönetimdir.

Herhangi bir kronik rahatsızlığı olanlar gibi, astımı olan insanlar, önemli stres yaşayabilir. Astım, iş ve okul devamsızlığının önde gelen bir nedenidir, çünkü bir astım kişinin geçim, eğitim ve duygusal refahını etkileyebilir.Bazı astım ataklarında hava yolları tıkanarak oksijen akciğerlere girmez. Bu aynı zamanda oksijenin kan dolaşımına girmesini ve vücudun hayati organlarına girmesini önler. Bu tip astım atakları ölümcül olabilir ve hastanın acilen hastaneye kaldırılması gerekebilir. Astım atakları hafif, orta, şiddetli ve çok şiddetli olabilir. Başlangıçta, astım atağı akciğerlere girmek için yeterli havayı sağlar, ancak karbon dioksitin akciğerlerini yeterince hızlı bir hızda bırakmasına izin vermez. Karbondioksit atılmıyorsa zehirlidir , uzun süren bir saldırıda akciğerde birikebilir ve kan dolaşımınıza oksijen miktarını düşürebilir.

Astımlı çocukların% 50-80nin de beş yaşından önce semptomlar görülür. Astım semptomları geniş çapta değişebilir ve diğer çocukluk hastalıklarını (örneğin, üst solunum yolu enfeksiyonları) taklit edebilir. Astım gelişme eğilimi genellikle kalıtsaldır; Başka bir deyişle, bazı ailelerde astım daha yaygın olabilir.Astımın küçük çocuklarda tanı ve tedavisi zordur,yukarda verdiğimiz belirtileri çocuğunuzda görüyorsanız mutlaka hekime götürün.Akut astım atağının şiddetini bilmek hayati önem taşımaktadır.Çocuklarda astımın en çok görülen iki tetikleyicisi soğuk algınlığı ve allerjenlerdir. Çocuğunuzun alerjisi olan alerjenlerden kaçınmak, astımını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Astım , nefes almayı zorlaştıran solunum yollarının kronik bir hastalığıdır.Astım, akciğerlerdeki hava yollarını kızıştıran ve daraltan kronik bir akciğer hastalığıdır. Belirtiler arasında öksürme, nefes darlığı ve göğüs sıkışması bulunur.Herhangi bir astım belirtisi ciddi olup tedavi edilmezse ölümcül olabilir.Normal nefes alışkanlıklarını etkileyen güçlü duyguların fiziksel bir göstergesi , bağırmak, ağlamak ya da gülmek gibi aynı zamanda bir astım tetikleyicisi gibi davranabilir..Bilim adamları, güçlü duygulara bağlı hızlı nefes iletiminin, bronş tüplerinin daralmasına, muhtemelen provoke edilmesine veya bir saldırıyı kötüleştirmesine neden olabileceğini buldu.Astım belirtileri her an ortaya çıkabilir. Hafif bölümler sadece birkaç dakika sürer ve kendiliğinden veya ilaçla çözülebilir

Astım krizi sırasında, bronşiyal tüpleri çevreleyen kaslar, hava geçişlerini daraltarak nefes almayı zorlaştırır. Diğer yaygın semptomu, gögüste hırıltı solunum dur.Bir astım krizi korkunç bir deneyim olabilir. Birisi göğsünüzde oturuyormuş gibi hissedebilirsiniz. Bazı hastalıklar - özellikle de grip, sinüzit veya üst solunum yolu enfeksiyonu - astım atağını tetikleyebilir, zira zorlayıcı egzersizler, aşırı hava koşulları ve normal solunum düzenlerini değiştiren güçlü duygular gibi. Astım, bronşların iltihabı olan akciğerlerin kronik durumudur.

Kişinin nefes almada rahatsızlığı olduğu bir durumdur.Egzersiz eksikliği, mesleki maruziyet, diyet değişiklikleri, genetik ve çevresel faktörler Astımın bazı nedenleridir. Astım hastalığından müzdaripseniz düzenli olarak zerdeçallı süt için. Sıcak buhar banyosu astıma iyi gelmektedir. Karabiber ve zencefil tozunu bala karıştırıp tüketin. Bu karışım astım krizlerinizi önleyecektir.Bir fincan sıcak suya yarım çay kaşığı meyan kökü ekleyin, süzün ve karışımı tüketin. Astım krizinden muzdarip olmanız durumunda, göğüs kafesize hardal yağı ile masaj yapın. Sabahları aç karnına bıldırcın yumurtası içmek astıma iyi gelmektedir. Toz ve allerjenlerden uzak durun sigara içiyorsanız bırakın. Makalede yer alan önerileri dikkate alırsanız astım hastalığınızı yönetebilirsiniz.

Astım tetikleyicileri kişiden kişiye değişir. Diğerleri bir çok şeye tepki verirken, bazı insanlar sadece bir kaçına tepki gösterir. Astımınız varsa, astımınızı tetiklediğini bildiğiniz sebepleri veya tetikleyicileri takip etmeniz önemlidir. Alerjiye neden olan maddeler (alerjenler) astımı tetikleyebilir. Alerjiniz varsa, astım semptomları yaşayabilirsiniz . Nefes darlığı yaşarsanız veya nefes alırken göğsünüzde ıslık veya hırıltılı bir ses duyarsanız, astım olabilir . Semptomların önlenmesi en iyi stratejidir. Astımı olan bir kişi hangi durumların bir atak tetiklediğini bilmeli ve mümkün olduğunda onları engellemelidir.Farklı astım tipleri vardır. Alerjiye bağlı astım genellikle çocuklarda başlar. Ancak bazı insanlar yetişkin olarak astım geliştirir ve bu genellikle alerjik tetikleyicilerle ilişkili değildir.

Geri