Çocuklarda Bağırsak Parazitleri

Çocuklarda Bağırsak Parazitleri
çocuklarda bağırsak parazitleri, nedenleri, korunma yolları, tedavisi, belirtileri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz


Sevgili melekler,
Çocuklarımıza her ne kadar temizlik eğitimi versek te ,bazen bunu göz ardı edip hijyene dikkat etmeden hareket edebilirler.El temizliğine dikkat etmemek,meyveleri yıkamadan yemek gibi..

Çocuklarda en sık rastlanan bağırsak paraziti, kıl kurdudur. Bağırsak kurdu yumurtaları, ağızdan mide ve bağırsağa ulaşır ve vücudun içinde gelişimini tamamlayarak, kurtçuğa dönüşür.

Çocuklar her şeyi karıştırmaya, toz toprakla oynayıp ağızlarına götürmeye meraklı olduklarından, parazitlere daha sık rastlanabilir. Anne sütünden ek besinlere geçişle birlikte, özellikle besin hazırlarken hijyen kurallarına dikkat edilmemesi durumunda da parazit bulaşabilir.
İyice yıkanmamış sebzelerden, pişmemiş etten, parazit yumurtalarının döküldüğü çarşaf ve çamaşırlardan, kirli sulardan geçebilir.

Özellikle hijyen kurallarına dikkat edilmediği durumlarda, genellikle ‘el-ağız-dışkı’ döngüsüyle, nadiren de deri yoluyla bulaşır. İyi yıkanmayan ellerde ve tırnak aralarında taşınan parazit yumurtasının ya da parazitle enfekte su veya yiyeceğin, ağız yoluyla alımından sonra, her parazit kendine özgü göç yollarını izleyip, bağırsaklara yerleşerek hastalık belirtilerine neden olur

.
Hastalık belirtileri:

*Anüs bölgesinde kaşıntı,

*Kilo artışı olmaması ya da kilo kaybı,

*Şiddetli gaz sorunları,

*Geçici ishaller,

*Dışkıda canlı parazitler ya da parazit parçaları,

*Karın ağrısı,

*Yastığa salya akması,

*Uyurken diş gıcırdatma,

*Kusma,

*Gözlerin altında halkalar,

*Sabah bulantıları,

*Ağız kokusu,

*Yorgunluk ve halsizlik.

Korunma yolları:

*Bebek, ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmelidir. Ek besinlere geçildikten sonra temizlik kurallarına dikkat edilmeli, mama hazırlarken kullanılacak sular kaynatılmış olmalıdır.

*Kaynağı belli olmayan sular ve kuyu suları kullanılmamalıdır.

*Eller tuvalet sonrasında mutlaka sabunla yıkanmalı, tırnaklar kesilmiş olmalıdır.

*Çiğ et ve ürünleri tüketilmemelidir.

* Sebze ve meyveler yenmeden ince iyice yıkanmalıdır.

* Sokak hayvanlarıyla temas, en aza indirgenmelidir.

* Parazit şüphesi olan ailedeki tüm bireyler, sağlık merkezine yönlendirilmeli ve tedavileri sağlanmalıdır.

Basit temizlik kurallarına uyulması ve parazit taşıyanların tedavi edilmesi ile yayılma riski hızlıca azaltılabilir. Bağışıklık sistemi yetersizliğinde parazitler sık görülebileceğinden, çocuğun başka sistemlerini ilgilendiren sorunlarının olup olmadığı da araştırılmalıdır. İlk yapılacak tetkik, dışkı incelemesidir. Bazen dışkı incelemesinin birkaç kere tekrarlanması gerekebilir. Doktor, gerekli gördüğü durumlarda kan tahlili de isteyebilir. Anne-baba ya da bakıcının, makat bölgesinde kıl kurtlarının çıplak gözle gördüğü durumlarda tetkik yapılmadan da tedavi verilebilir.


 
Üst