Çocuklarda diş fırçalama eğitimine ne zaman başlanmalı?

Çocuklarda diş fırçalama eğitimine ne zaman başlanmalı?
çocuğum diş fırçalamaya ne zaman başlamalı,çocuklar diş fırçalamaya ne zaman başlamalı,çocuğuma diş fırçalamayı nasıl öğretmeliyim,çocuklara diş fırçalama eğitimi hakkında bilgiler
d.jpgÇocuklara diş fırçalama alışkanlığı, süt dişlerinin tamamlandığı 2 yaşlarında kazandırılmalı
Çocuklara ilk fırçalama alışkanlığının süt dişlerinin hemen hemen tamamlandığı 2-2,5 yaş aralığında kazandırılması gerektiğini ifade eden Diş Hekimi Ömer Lütfi Koca, konuyla ilgili görüşlerini şu sözlerle sürdürüyor: “Ebeveynler bu yaştaki çocuklarının dişlerini, kontrollü bir şekilde fırçalamalı ve 3-3,5 yaşından itibaren çocukların kendi kendine fırçalama alışkanlığı kazanmasını sağlamalıdır. Çocuklara diş fırçalamayı sevdirmek için, çocuklarla birlikte anne babaları da fırçalama yapmalıdır. Ayrıca; diş şekli içeren görsellerle aylık bir çizelge oluşturularak, çocuğun da boya kalemleriyle dahil olacağı bir etkinlik, anne baba kontrolünde düzenli olarak yapılmalıdır. Bu etkinlik sonucunda çizelgeye uyan ve diş fırçalamasını aksatmayan çocuğa ödül olarak, istediği bir oyuncak ya da kitap hediye edilmelidir.”

Okul döneminde diş fırçalama, eğitici görsellerle daha dikkat çekici bir hale getirilmeli
Okul dönemi, karışık dişlenmenin sürdüğü bir zaman dilim olarak diğer dönemlerden ayrılıyor. Bu dönem içerisinde fırçalama alışkanlığının öneminin çocuğa aktarılması, hem öğretmenler hem de ebeveynler tarafından üzerinde durulması gereken bir konu olmasıyla dikkat çekiyor. Bunun için hazırlanmış olan eğitici sunular ve görsellerin çocuğa izletilmesinin, fırçalama alışkanlığının tam olarak sağlanması açısından önem arz ettiğini söyleyen Diş Hekimi Ömer Lütfi Koca, konuyla ilgili görüşlerini şu şekilde aktarmaya devam ediyor: “Çocuklarımıza sabah kahvaltı sonrası ve gece uyumadan hemen önce olmak üzere, günde 2 defa diş fırçalatılmalıdır. Çocuk macunlarından bir mercimek tanesi büyüklüğünde fırçalarına sürülmeli ve fırça dişler üzerinde dairesel hareketler uygulanarak, ön ve arka dişlerin iç ve dış tüm yüzeylerine uygulamak suretiyle fırçalama sonuçlandırılmalıdır. Süt dişlerinin değişecek olması nedeniyle, bazı ebeveynler tarafından bakımları önemsenmeyebilir. Oysa süt dişleri, çocuğun düzgün beslenmesini sağlamakta, konuşmanın düzgün gelişimini oluşturmakta ve sonradan çıkacak olan daimi dişler için hem rehber teşkil etmekte hem de diş çapraşıklıklarının elimine edilmesini sağlamaktadır. Ülkemizde ağız ve diş sağlığı bakımından en önemli konulardan birisi de koruyucu diş hekimliğidir. Çocuklarımızın dahil edileceği koruyucu diş hekimliği uygulaması ile sağlıklı dişlere sahip nesiller yetiştirilmesi sağlanılacaktır. Bunun sağlanması için ebeveynler, çocuklarını düzenli olarak, her 3 ayda bir diş hekimine kontrole götürmelidir.”
 
Üst