1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Çocuklarda hepatit A nedenleri ve tedavisi

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Hepatit karaciğer iltehabı anlamına gelir. Halk arasında sarılık hastalığı olarak bilinir. En sık görülen hepatitler hepatit A, hepatit B ve hepatit C'dir.
  Hangi hepatitler daha tehlikelidir?
  Aslında her hepatitin kendine göre tehlikeli yanı vardır. Hastalığın şiddetine ve kalıcı olma özelliğine göre tehlike boyutu değişebilir. Örneğin A hepatiti kronikleşmez yani kalıcı değildir. Hastalık geçirildikten sonra hasta tamamen düzelir ve kişi ömür boyu bağışık kalır. Ancak çok nadirde olsa fulminan hepatit dediğimiz karaciğer yetmezliğine kadar ilerleyebilir. B ve C hepatitleri ise kronikleşen (kalıcı olan) hepatitler olduklarından ve ilerleyen yaşlarda siroza yol açma riski taşıdıklarından halk arasında daha fazla korkulan hastalıklardır.

  Hepatit B ve C kronikleşirse ne olur?
  Kronikleşen B ve C hepatitleri tedavi edilmezse ilerleyen yıllarda siroz ve karaciğer kanseri gelişme riski taşırlar.

  Kronikleşen her hastada siroz ya da kanser gelişir mi?

  Hayır. Her hastada siroz ya da karaciğer kanseri gelişmez. Örneğin tedavi edilmeyen kronik B hepatitli bir hastada siroz gelişme riski %15-40 arasındadır. Yani dört hepatit B'li hastanın birinde siroz gelişme olasılığı vardır ve bu oran gerekli olduğu halde tedavi almayan hastalar için geçerlidir. Tedavinin esas amaçlarından biri de hastaları gelişebilecek bu risklere karşı korumaktır. Karaciğer kanseri riski ise siroz gelişme riskinden çok daha düşüktür.


  < Konu Resmi..>


  Hepatit B ve C'nin kronikleşmesi önlenebilir mi?
  Bu pek mümkün değildir. Çünkü hastalığın kronikleşmesi, hepatit virüsünün özelliğine ve bu virüse karşı vücudun cevabına bağlıdır. Hepatit C enfeksiyonu yeni geçirildiği akut dönemde tedavi edilirse kronikleşme önlenebilir. Fakat hem C hem de B hepatiti çok gizli seyirli enfeksiyonlar olduklarından yeni geçirildikleri akut dönemde tesbit edilmeleri zordur. Üstelik kronikleşen bu enfeksiyonlar genellikle tesadüf eseri saptanan karaciğer enzim yüksekliklerin nedeni araştırılırken ortaya çıkar. Bazen de aile bireylerinden birinde hastalık saptandıktan sonra yapılan aile taraması sonucunda ortaya çıkar.

  Hepatit B saptanan bir hastada neler yapılmalıdır?
  Öncelikle hepatit B enfeksiyonunun hangi aşamada olduğu araştırılır. Örneğin kişi taşıyıcı ise tedaviye gerek yoktur ve hasta belli aralıklarla izleme alınır. Eğer hastalık kronikleşmişse ve karaciğer testleri yüksek ise tedaviye başlanmalıdır.

  Hepatit B taşıyıcısının hastalığı bulaştırma riski var mıdır?
  Hepatit B virüsü kan ve kan ürünleri ile bulaşır. Taşıyıcılarda bulaştırma riski düşüktür. Bulaşmayı önlemek için hastanın traş malzemesi, tırnak makası ve diş fırçası gibi kan bulaşı olabilecek bakım malzemesinin ortak kullanılmaması önerilir. Ayrıca diğer aile bireylerinde hepatit B taraması yapılır ve hepatit B virüsünü taşımayan kişilerin aşılanması sağlanır. Hepatit B'ye karşı bağışık kişilerin aşılanmasına gerek yoktur.

  Kronik Hepatit B'nin tedavisi nasıl yapılır?
  Hepatit B virüsünün kandaki oranı yüksek ise, karaciğer testlerinde yükselme varsa ve karaciğer biyopsisinde karaciğer hasarı varsa tedavi yapılmalıdır. Tedavide, enjeksiyon şeklinde uygulanan İnterferon yanısıra hap şeklinde ağızdan alınan ilaçlar mevcuttur. Hastalığın durumuna göre uygulanabilen farklı tedavi protokolleri vardır.

  Kronik Hepatit B tedavi ile tam düzelir mi?
  Tedavi sonunda hastaların %30-40'da tedaviye cevap alınır. Çocuklarda ise tedaviden alınan cevap oranları daha yüksektir ve %60-70 oranında iyileşme görülür. Hepatit B virüsünün vücuttan tam olarak atılma şansı yüksek değildir (%3-5 oranında). Buna rağmen yapılan tedavi ile hepatit B virüsünün çoğalmasını engellemek ve karaciğerdeki harabiyeti durdurmak mümkündür.

  Hepatit B taşıyıcılığı evlilik için engel teşkil eder mi?
  Hayır. Evlenecek adayların hepatit B taraması yaptırması nikah öncesi önerilen bir uygulamadır. Eğer adaylardan birinde hepatit B saptanırsa, diğer adayın hepatit B yönünden aşılanması yeterlidir. Diğer aday hepatit B'ye karşı bağışık ise (anti HBs pozitif) aşılama dahi gerekmez.

  Hepatit B taşıyıcısı olan annelere neler önerirsiniz?
  HBsAg pozitif anneler bebeklerine hastalığı bulaştırabilirler. Bunu engellemek için bebeğe doğumdan sonraki 12-24 saat içinde hepatit B immünglobülini ve hepatit B aşısını yapmak gerekir. Bu uygulama ile bebeğin büyük oranda korunması sağlanır. Bazen immünglobülin ve hepatit B aşı uygulamasına rağmen hepatit B bulaşı olabilir ve kronik hepatit gelişebilir. Bu nedenle üç doz hepatit B aşılaması (0, 1 ve 6.ay) tamamlandıktan 1-3 ay sonra bebekler hepatit B yönünden tetkik edilmelidir.


   
Çocuklarda hepatit A nedenleri ve tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. HEPATİT B:tanı ve tedavisi

  HEPATİT B:tanı ve tedavisi

  hepatit b faydalı bitkiler hepatit b tedavisinde kullanılan bitkiler için faydalı besinler tanısı tedavisi HEPATİT B Karaciğer; besin senaaai, sindirim, zehirli maddeleri yok etme, enerji üretimi, kan şekerinin ayarlanması gibi daha bir çok önemli görevi olan bir organdır. Çeşitli hastalıklar ya da virüs, bakteri gibi mikro-organizmalar karaciğerde hasara yol açarak, karaciğerin görevini...
 2. Hepatit A nedir nasıl bulaşır tedavisi ?

  Hepatit A nedir nasıl bulaşır tedavisi ?

  hepatit a nedir hepatit a nasıl bulaşır hepatitis nedir tedavisi Hepatit A Son derece bulaşıcı bir virüs hastalığıdır. Halk arasında sarılık adıyla bilinir. Virüsünün vücuda girdikten sonraki 2-6 hafta kuluçka süresidir. Ülkemizde önemli bir sağlık sorunudur. Belirtilerin hepsi aynı anda olabileceği gibi hiçbiri de görülmeden sessiz olarak hastalık ortaya çıkabilir. Hastanın yaşı arttıkça...
 3. Çocuklarda kabızlık nedenleri ve tedavisi

  Çocuklarda kabızlık nedenleri ve tedavisi

  çocuklarda kabızlık tedavisi çocuklarda kabızlık nedenleri Merhaba Melek'ler... Bu sayfamızda çocuk hastalıkları arasındao ldukça yaygın olan kabızlık sorununun nedenleri hakkında ve çocuklarda kabızlık tedavisi hakkında bilgilere yer veriyoruz. Kabızlığın Tanımı - Kakasını yaparken çocuğunuzun ağrı çekmesi ya da ağlaması VE/VEYA - 10 dakikadan uzun süren ıkınma veya zorlama...
 4. Çocuklarda Baş Dönmesi Nedenleri ve Tedavisi

  Çocuklarda Baş Dönmesi Nedenleri ve Tedavisi

  çocuklarda baş dönmesi, çocuklarda baş dönmesi nedenleri, baş dönmesi nedenleri Baş dönmesi sadece yetişkinler de oluşan bir durum değildir. Bazen çocuklar da oluşan baş dönmesi de farklı sağlık sorunlarının tetiklediği nedenlere bağlı olarak görülebilir. Çocuklar da görülen baş dönmesi nedenleri ve tedavisi hakkın da sizlere detaylı sağlık bilgilerini sunuyoruz. İltihaplı bazı...
 5. Çocuklarda Bacak Ağrıması Nedenleri ve Tedavisi

  Çocuklarda Bacak Ağrıması Nedenleri ve Tedavisi

  çocuklarda bacak ağrısı, çocuklarda bacak ağrısı nedenleri, çocuklarda bacak ağrısı tedavisi Bacak ağrısı sadece yetişkin insanlar da görülmeyebiliyor. Çok küçük yaşlardan itibaren bazı çocuklar da bacak ağrısı görülebiliyor. Bacak ağrısı nedenleri ilk etapta düşme, çarpma yada ani bir hareket sonucun da oluşmuştur diye düşünülsede ağrının nedenlerinin altın da farklı sağlık sorunları...

Sayfayı Paylaş