Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Çocuklarda internet kullanımı ve yaşı

  Konu, 'Çocuk Bakımı' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  çocuklarda internet yaşı çocuklarda internet kullanımı hakkında bilgiler burada arkadaşlar. Az önce bir misafirimiz çocuklarda internet yaşı kaç olmalı diye soru sormuş. Bizde çocuklarda internet kullanımı hakkında bir araştırma yaptık ve çocukların internet kullanımı hakkında bilgiler bulduk sizinle paylaşmak istedik. Duyarlı anne babalar ve çocuğum bilgisayrda ne yapıyor diye merak eden ebeveynler işte size çocuklarda bilgisayar kullanımı bilgileri.
  [​IMG]  Geçtiğmiz günlerde medya da yayınlanan bir raporda Avrupa'da kullanıcı sayısı büyüklüğüne göre 7. sıradayız. Ancak raporun dikkat çekici diğer bir sonucu var ki bu çok düşündürücü, İnternet başında geçirilen saatlerde ve girilen sayfa adedinde 1. sırada yer alıyoruz.. Bu sonuçlar çocuklarımızın da internette daha fazla vakitlerini geçirdiklerini ve bunun artarak devam edeceğini gösteriyor. Uzmanlar tarafından bağımlılık riskinin malesef yetişkinlere göre çocuklarda daha fazla olduğu belirtiliyor. İnternet bağımlılığının ciddi bir hastalık olduğunu ve bu bağımlılığın tedavi edilebilir olduğunu vurgulanıyor.

  Günümüz dünyasında çocuklarımızın internetle tanışmaları çok küçük yaşlarda bizlerin sayesinde olmaktadır. Gün geçtikçe okul öncesi ve ilkokul çağı çocuklarının kullanımı da hızla artmaktadır. İstatiksel verilerde de bu oran gittikçe artmaktadır. Geçtiğmiz günlerde medya da yayınlanan bir raporda Avrupa'da kullanıcı sayısı büyüklüğüne göre 7. sıradayız. Ancak raporun dikkat çekici diğer bir sonucu var ki bu çok düşündürücü, İnternet başında geçirilen saatlerde ve girilen sayfa adedinde 1. sırada yer alıyoruz. Bu sonuçlar çocuklarımızın da internette daha fazla vakitlerini geçirdiklerini ve bunun artarak devam edeceğini gösteriyor . Bağımlılık riskinin de aritmetik olarak artacağını görmemek mümkün değil. Uzmanlar tarafından bağımlılık riskinin malesef yetişkinlere göre çocuklarda daha fazla olduğu belirtiliyor. İnternet çok fazla kullanıldığında, amaç dışı kullanıldığında ve yaşına göre kullanılmadığında bağımlılık yaratmasına sebep oluyor. İnternet bağımlılığının ciddi bir hastalık olduğunu ve bu bağımlılığın tedavi edilebilir olduğunu vurgulanıyor.

  Çocuklarımızda "İnternet başında iken kendisini daha mutlu hissetme, başka bir şey yaparken interneti özleme, aileyi veya arkadaşları dikkate almama, internet kullanımına ilişkin olarak başkalarına yalan söyleme, evde veya okulda, farklı amaçlı internet kullanımı, davranışlara ilişkin suçluluk veya utanç duyma, uyku zamanlarını değiştirme, kilo değişimi, sırt ağrısı, baş ağrısı, bilek ağrısı ve diğer faaliyetlerden çekilmek." gibi durumlarla karşılaştığımızda İnternet bağımlılığı ile karşı karşıya olduğumuzu bilmeliyiz. Böyle bir durumda öncelikle uzman doktor desteği almanızı öneririm. Uzman desteği alamadığımız durumlarda ise çocuğunuza bir takım düzenlemelerle ve yönlerdirmeler yaparak bu durumu çözmeye çalışabilirsiniz.

  Bu düzenlemelere başlarken bilgisayarı veya internetti kesinlikle ama kesinlike yasaklayarak başlamayın !

  Bu durumu birlikte konuşarak çözeceğinizi ve yapacağınız düzenlemelerin evdeki herkes için geçerli olacağını söyleyin.

  • Öncelikle çocuğun günlük kullanımı için belirili bir süre belirlenmelidir. Toplam süre okul öncesi çağ çocuklarında yarım saatten, ilköğretim dönemi çocuklarında 1 saatten fazlaysa ebeveynler mutlaka sınırlandırmaya gitmelidir.

  • Çocuk ve gençler gelişen bilgisayar teknolojileri ve internet hakkında pek çok erişkinden daha fazla bilgiye sahiptirler. Ebeveynler çocuklarını internet dünyasında sağlıklı şekilde yönlendirmek onları denetleyebilmek için bilgisayar ve internet hakkında bilgi edinmeli ve daha önceki yazılarda bahsettiğim “İnternet Ebeveyni” olmaktan çekinmemelidirler. Çocuklarının özgüvenlerinin gelişmesini isteyen ebeveynler onlardan kendilerine internette neler yaptıklarını açıklamalarını isteyebilirler. Ebeveynlerinden daha çok bildiğini düşünmek çocukları mutlu edecektir.

  • Aşırı kullanımı engellemenin en kolay yollarından biri bilgisayarı oturma odası veya koridor gibi ebeveynlerin takip edebilecekleri bir yerde bulundurmaktır. Aile içinde birden fazla insan aynı bilgisayarı kullanırsa çocuk sırasını beklemesi sebebiyle ve rahat olmayan bir ortamdan dolayı daha az kullanacak ve bunun yanı sıra çocuğun interneti hangi amaçla kullandığı belirlenmesini de sağlayacaktır.

  • Ebeveynin internet üzerindeki hakimiyeti artarsa çocuklarla birlikte keyif aldıkları bir eğlence aracına dönüştürebilirler. Bu sayede internetteki oyunların içeriklerini denetleyebilirler. Onları eğitimsel değerler içeren oyunlara veya eğitim yazılımlarına (Ttnet Vitamin gibi) yönlendirebilirler. Çocuklarının duygusal zekalarını geliştirmek isteyen ebevyenler problem çözme düşünce ve duyguları ifade etmeye ve geliştirmeye yönelik sitelerden ve oyunlardan yararlanabilirler.

  • Aile bireylerinin birlikte katılabilecekleri çekici gezi ve etkinlikler-sirk veya hayvanat bahçesine gitmek tarihi yerleri gezmek sinema tiyatro gibi kültürel etkinlikleri takip etmek veya bir spor gibi fiziksel aktiviteler çocuğu kolaylıkla internetten uzaklaştıracaktır.

  • Unutmayalım ki ebeveynlerin doğru yönlendirme ve mantıklı sınırlandırmaları ile kullanılan internet çocukların gelişimine katkı sağlayan bir araca dönüştürülebilir.
   
Çocuklarda internet kullanımı ve yaşı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İnternetin Halkla İlişkiler Amaçlı Kullanımı

  İnternetin Halkla İlişkiler Amaçlı Kullanımı

  internette halkla ilişkiler internet ve halkla ilişkiler ve internet ilişkilerde ilişkilerde kullanımı İnternetin Halkla İlişkiler Amaçlı Kullanımı Yönetsel kararların alınmasında, şekillendirilmesinde, uygulanmasında ve değerlendirilmesinde önemli bir işleve sahip olan halkla ilişkiler faaliyetlerinde yaygın olarak kullanılan ve internet ortamına aktarılma olasılığı yüksek olan görev...
 2. Çocuklar ve Güvenli İnternet Kullanımı

  Çocuklar ve Güvenli İnternet Kullanımı

  aile filtresi nasıl konulur çocuklarda internet kullanımı aile filtresi nasıl konur güvenli internet kullanımı İnternet ateş gibidir yemek yapar, çay pişirebilir bununla birlikte evi de yakabilirsiniz. Bu çok tehlikeli ve faydalı aracı en az kötüler kadar bizlerde cesurca ve dikkatli kullanmalıyız. İnternet iyi kullanıldığında güçlü bir eğitim aracıdır. Pek çok web sitesi çocuklarımız için...
 3. 2 yaş çocuklarda eğitim ve gelişim

  2 yaş çocuklarda eğitim ve gelişim

  2 yaş eğitici videolar tişört boyamanın toplumsal yararı 2yaş boyama 2 yaş boyama tişört etkinliğinin toplumsal yararları Hayatın üçüncü yılı gerek dil, gerekse fiziksel açıdan son derece hareketli bir yıldır. Dil ve hareket becerileri önemli ölçüde artarak çocuğun zihinsel ve sosyal gelişimini destekler. Çocuğunuzun her geçen gün nesneler, kişiler ve olaylar arasında yeni bağlantılar...
 4. 4 yaşındaki çocukların eğitimi ve gelişimi

  4 yaşındaki çocukların eğitimi ve gelişimi

  4 yaş çocuk eğitimi 4 yasindaki cocuk egitimi yaşındaki çocuğun eğitimi yaşındaki çocuğun yapabildikleri cocuk egitimi yas 4 yaşında bir çocuk artık yetenekleri, kişilik özellikleri, ilgi alanları ile tamamen kendine has bir kişilik geliştirmiştir. Kimisi utangaçtır, kimisi dışa dönük, kimisi hareketlidir, kimisi sakin.. Neler değişti? 4 yaşında bir çocuk artık yetenekleri, kişilik...
 5. 4 yaş Çocukların Kişilik ve Fiziksel Özelilkleri

  4 yaş Çocukların Kişilik ve Fiziksel Özelilkleri

  4 Yaş Çocuğu Psikolojisi 4 Yaş Çocuğu Psikolojisi Nedir Çocuklarda 4 Yaş Çocuğu Psikolojisi 4 Yaş çocukların kişilik özellikleri ile birlikte bu yaşta ki çocukların fiziksel ve ruhsal özellikleri hakkın da bilgi sahibi olmak isteyenler için gereken bilgiler sizlerle birlikte... Bu yaşta ışık hızıyla hareket ederler. Merdivenleri koşarak çıkarlar, bisiklet ile fırlarlar, evin bir ucundan...

Sayfayı Paylaş