Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Çocuklarda Karne Sendromu

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  çocuklarda karne sendromu, nasıl davranmak lazım, öneriler, tavsiyeler, uzman görüşleri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz
  [​IMG]

  Sevgili melekler,
  Karnelerin yaklaştığı şu son günlerde ,uzmanlar uyarıyor:''Sorumluluğu sadece çocuğunuza yüklemeyin!''

  Karne sendromu; öğrencilerin başarısız olduğu dersler karşında ailenin vereceği tepkilerden korkması ve psikolojik olarak etkilenmesidir.
  Kötü notlar karşısında öğrenci yaşadığı şaşkınlık, korku, endişe nedeniyle birtakım depresif davranışlar sergileyebilir, aileden ve okuldan uzaklaşabilir.

  Dolayısıyla ailenin zayıf bir karne karşında göstereceği tutum, öğrencinin gelecekteki eğitim hayatında da önemli rol oynar. Çünkü çocuk okulda öğrenim görürken aileden aldığı eğitim ile okuldaki başarısını artırır. Zayıf bir karnenin sorumluğu sadece öğrenciye yüklenmemelidir.


  Pek Çok Farklı Sebebi Olabilir

  Kötü bir karnenin arkasında birçok neden olabilir. Aile içerisinde yaşanan sorunlar, çocuğun kendine ait bir çalışma odasının olmaması, arkadaş çevresi, öğretmenin öğrenci ile arasındaki sorunlar, dikkat eksikliği, öğrenme güçlüğü ve depresyon gibi birçok sorun zayıf bir karnenin alt sebepleri olarak incelenebilir.

  Ayrıca öğrencinin gelişim sürecinde olması da derslerdeki başarıyı düşürürken algılarının başka yönlere kaymasına sebep olabilir. Çünkü bu süreçte kişi kendini tanımaya ve biyolojik olarak benimsemeye çalışır. Çevresi ile iletişim halinde olduğu için derslere olan ilgisi de azalmış olabilir. Aileler bu dönmede daha dikkatli davranmalıdırlar.

  Nasıl Davranmalı?

  Anne ve babalar çocuklarının karnesi karşında tepkilerini kontrol etmelidir.

  Ebeveynler başarısızlığın alt sebeplerini incelemelidir. Bu duruma göre okuldaki rehber öğretmenle ya da bir uzman ile çeşitli metotlar geliştirilerek başarı düzeyi artırılabilir.

  Çocuğunuzu dinleyin ona birey olarak davranın ve yaşadığı sorunları küçümsemeyin.

  Öğrencinin karnesini başka ailelerin çocuklarının notları ile kıyaslamayın. Bu durum çocuğu rencide ederek, aileden ve okuldan uzaklaşmasına yol açar.

  Baskıcı davranışlar sergilemeyin. Örneğin "derslerini çalış, yoksa seni okuldan alırım", "bir daha kötü karneyle eve gelme" gibi cümlelerden kaçının. Bu tarz cümleler çocuğun derslerindeki başarıyı artırmaz, aksine depresyona girmesine sebep olur. Dolayısıyla öğrencinin başarısı düşer.

  Öğrencinin yeteneklerini keşfedin ve bu yetenekler doğrultusunda çocuğunuzu, yönlendirin.

  Öğrenciyi ders notlarından dolayı eleştirirken yapıcı olmaya çalışın fakat kötü olan dersleri içinde onu özendirici aktiviteler geliştirin.

  Başarsızlığını yüzüne vurmak yerine ona inandığınızı gösterin. Başarılı olacağına onu ikna edin.

  Başarılı bir karne getiren öğrenciyi de ödüllendirin fakat bu durumu abartmayın. Büyük hediyeler için değil, o dersleri severek çalışmasını sağlayın.
  Hediye seçeneklerinizi, okul başarısına katkı sağlayacak objelerden seçmeniz daha sağlıklı olacaktır.

   
Çocuklarda Karne Sendromu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuklarda Kardeş Sendromu

  Çocuklarda Kardeş Sendromu

  Çocuklarda Kardeş Sendromu Her doğumda anne, baba ve çocuk arasında özel bir bağ kurulur. Aile bireylerinin ilişkisi yeni bir boyut kazanır. Yeni bebek hastaneden gelir gelmez kardeşler arası rekabet ortaya çıkar ve bazen uzun yıllar süregelir. Yeni kardeşten kurtulmak istemesi çocuğun kötü kalpli olduğunu göstermez. Kıskançlık doğaldır ve çok acı verir. Ancak dinamiktir ve çocuğun geleceğe...
 2. Çocuğunuzla Başbaşa Karne Toplantısı Yapın

  Çocuğunuzla Başbaşa Karne Toplantısı Yapın

  okul öncesi karne süsleri karne süsleri ÇOCUĞUNUZLA BAŞBAŞA KARNE TOPLANTISI YAPIN! Yazan: Esra Tüzün Psikiyatrist Dr. Arif Verimli çocuklardaki karne sendromuyla ilgili soruları yanıtladı... Karne başarısı çocuk için hayat başarısı anlamına mı gelir? Karne başarısı, çocuk için küçük yaşlarda bir hayat başarısından çok, bir beğenilme ve seçilme duygusu anlamı taşırken; ilerleyen...
 3. Çocuklarda hiperaktivite sendromu

  Çocuklarda hiperaktivite sendromu

  Hiperaktivite sendromu nedir? �Attention-deficit hyperactivity disorder (ADHD)� birçok çocuk ve erişkinde görülen bir davranış biçiminin ismidir. Bu sendromda kişide dikkat azlığı ve aşırı aktivite vardır ve bu genellikle hastanın yaşına kıyasla daha ağır ve sıktır. Böyle çocukların çoğu hem dikkatsiz, hem de hiperaktiftir. Yaklaşık 20 çocuktan 1�ini etkileyen ve erkeklerde kızlara göre daha...
 4. Hırpalanmış Çocuk Sendromu

  Hırpalanmış Çocuk Sendromu

  Seden Edgü Doğan Doğumdan bir kaç gün, hafta ya da ay sonra anne bir gün kendini sürekli ağlayan bir bebek karşısında çaresiz görebilir. Bu çaresizlik bazen onu yapmak istemediği şeylere sürükler. Bunlardan en önemlisi ve en tehlikelisi de bu çaresizlik karşısında hırsını bebekten çıkartmaktır. İnsan bebeğine bunu nasıl yapar demeyin. Bunu kesinlikle yapmayacağını iddia eden anneler bile...
 5. Çocuklarınızı Kötü Karne Yüzünden Suçlamayın !!!

  Çocuklarınızı Kötü Karne Yüzünden Suçlamayın !!!

  Çocuklarınızı Suçlamayın Çocuklarınızın Karnesi Kötüyse Ne Yapılmalı Çocuğunuz zayıfla geldi ve ne yapmanız gerekiyor böyle bir durumda...Sakın onu aşağılayıcı olarak hakaretler etmeyin...Yaz kampları yaz okulları var gerekirse yaz tatilinde ders çalışarak derslerini düzeltir..İşte çocuğunuzun karnesindeki zayıflardan ötürü nasıl bir yol izlemeniz gerektiği hakkında paylaşım sunuyorum...

Sayfayı Paylaş