Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Çocuklarda Ödül/Ceza Dengesi

  Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Disiplin; çocuğa istenilen davranışları ve alışkanlıkları öğretmek ahlak gelişimini sağlamak amacıyla yapılan yapıcı ve iyi niyetli bir yardımdır. Cezalandırma ile eşanlamlı değildir. Anne baba davranışlarında 5 tip aile modeli vardır: 1. Otoriter Aile
  2. İlgisiz ve Kayıtsız Aile
  3. Koruyucu Aile
  4. Tutarsız Aile
  5. Sevgiye Dayalı Hoşgörülü Destekleyici Aile

  Otoriter Ailede çocuk her kurala uymak zorundadır katı ve sert bir disiplin uygulanır. Çocuğun hata yapmasına izin verilmez ve her hareketine kusur bulunur. Bu tarz ailede büyüyen çocuğun kendine olan güveni ortadan kalkar. Sessiz uslu nazik olabileceği gibi küskün silik çekingen kolayca ağlayan bir yapıya sahip ileriki yaşlarda hayatın sıkıntıları karşısında dayanıksız bir birey olabilir.

  İlgisiz ve Kayıtsız Ailede ise aile aşırı rahattır. Anne baba çocuğa model olamaz çocuğun sorumluluğundan kaçarlar. Genelde anne veya babadan birisi ilgisiz olur. Çoğunlukla çalışan taraf hangisi ise ilgisiz olan davranış o kişide görülür. Bu tarz ailede yetişen bir çocuk bencil ve şımarık olur. Çocuk evde ve okulda anne babasının dikkatini çekmek için ilginç davranışlar sergiler. Arkadaş çevresinde pek sevilmez zararlı alışkanlıklar edinmeye eğilimi olur.

  Koruyucu Ailede ise aşırı şefkat ve koruma güdüsü vardır. Çocuğa gerektiğinden fazla özen gösterilir. Çocuğun kendi yapması gereken işler bile ebeveyn tarafından yapılır. Çocuk aşırı duygusal olur Etrafına bağımlı olarak yaşar. Toplum içinde kendi başına iş yapma cesaretini gösteremez. İleriki yaşlarda bile sürekli anne babasının yanında olmak ister.

  Tutarsız Aile modeli ise genellikle ilk çocuğun yetiştirilmesinde görülür. Eşler çocuk yetiştirmeye farklı bakarlar ve bunu çocuğa yansıtırlar. Bu da tutarsızlığa neden olur. Çocuk asi hırçın inatçı olabileceği gibi içine kapanık da olabilir. Çocukta anne baba sevgisi azalır veya birisine yaklaşırken diğerinden uzaklaşabilir. En önemlisi ise çocukta yalan söyleme izinsiz eşya alma gibi davranış bozukluları başlayabilir. Kişilik bozukluğuna kadar varabilecek ciddi risk oluşturabilir.

  Sevgiye Dayalı Hoşgörülü Destekleyici Aile modelinde sıcak ve sevgi dolu bir aile ortamı vardır. Şefkat anlayış ve sabırla çocuğun olumlu davranışlarını onaylayarak karakterinin sağlıklı gelişmesini sağlarlar. Çocukları ile vakit geçirmekten hoşlanırlar. Onların istek ve ihtiyaçlarını anlayarak sorunlarını ciddiye alırlar ve bu sorunlarla gerçekten ilgilenirler. Net olarak belirlenmiş kuralları vardır tutarlı bir şekilde tatbik ederler. Böylece özgüven sahibi kendini rahatça ifade edebilen bireyler yetişir. Çocuk farklı hobilere yönelir asi ve kavgacı olmaz.

  Çocuk Yetiştirmenin 3 Kuralı
  1. İyi davranışı ödüllendirmek (sık sık ve davranıştan hemen sonra yapılmalı)
  Ödüllendirme; bazen bir davranış şeklinde (başını okşama gülümseme sözle ifade "aferin") yapılabileceği gibi bir etkinlik (bir arkadaşı ağırlamak oyun oynamak yemeğe gitmek) ya da küçük bir hediye (dondurma top forma oyuncak) şeklinde de yapılabilir.
  2. Kötü davranışı farkında olmadan ödüllendirmekten kaçınmak
  Örneğin; yatma vakti geldiğinde çocuğun yatmak istemeyip ağlayarak istediğini elde etmesi.
  3. Kötü davranışı cezalandırmak (hafif cezalar olmak kaydıyla)
  Çocuğu dövmek kesinlikle bir ceza yöntemi olarak kullanılmamalı. Dayak yerine çocuğu sevdiği bir şeyden mahrum etme ceza yöntemi olarak kullanılabilir.(bilgisayar tv)

  Ödül Takvimi

  Feyza Bağlan'ın bir davranışın düzeltilmesi için önerdiği yöntemlerden birisi de "ödül takvimi" isminde bir çizelge oluşturmak. Örneğin; çocuğunuzun odasını düzenli olarak toplamasını istiyorsunuz. Öncelikle odanın toplu olmasından ne kastettiğinizi net bir şekilde söylemeniz hatta yazmanız gerekiyor.

  Yatağın düzeltilmesi
  Oyuncakların toplanmış olması
  Kitapların kitaplıkta olması gibi
  Daha sonra denetim günlerini ve saatini belirleyerek kontrol edip her kontrolde o davranışa puan vermeniz gerekiyor. Toplanan puan karşılığında da daha önceden belirlenmiş olan ödüllerle çocuğunuzu ödüllendiriyorsunuz.(Öykü kitabı 3 puan babamla futbol oynama 6 puan sinemaya gitmek 17 puan gibi)

   
 2. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Çocuklarda Ödül/Ceza Dengesi
  şu sondaki puanlama sistemi çok hoşuma gitti denemekte fayda görüyorum teşekkürlerr...
  gerekli ve faydalı paylaşım için saol adminim:)
   
Çocuklarda Ödül/Ceza Dengesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. çocuklarda ceza olayı

  çocuklarda ceza olayı

  çocuklarda ceza -ANNELER ÇOCUKLUKLARINDA ''KENDİLERİNE UYGULANAN CEZALARIN YARARLI OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜĞÜ'', BUNLARI DA ÇOCUKLARINA UYGULADIĞI BELİRLENDİ -ANNELERİN EN FAZLA, ''ÖFKE'' VE ''YÜKSEK SESLE BAĞIRARAK'' ÇOCUKLARINI CEZALANDIRDIKLARI ORTAYA ÇIKTI Yapılan araştırmada, annelerin çocukluklarında ''kendilerine uygulanan cezaların yararlı olduğunu düşündüğü'', bunları da uyguladıkları...
 2. Ödül - Ceza Yöntemi

  Ödül - Ceza Yöntemi

  Ödül ceza dediğimizde çoğumuzun aklına şeker-çikolata veya tekme-tokat geliyor. Tecrübelerimiz (!) böyle diyor, en azından... Biraz daha ince düşünenler için, “benim istediğimi yapmazsan ölümü öp”, ya da “öyle olsun”, cezanın en incelikli biçimidir. Oysa, ödül ve ceza, hayatımızın içinde yer alan birer “gerçek”. Kötü ya da iyi bir şey olarak görmektense, çocuklarımızın doğal gelişimlerini...
 3. Ödül, Ceza ve Çocuk

  Ödül, Ceza ve Çocuk

  Ödül, Verilen Davranış Artmalı - Ceza, Verilen Davranış Azalmalıdır. Böyle Olmuyorsa Bir Hata Vardır Çevredeki tehlikeleri ona başkaları üzerinden anlatabiliriz. Bunu, falanca tehlikeyi, onun varlığında yüksek sesle bir gazeteden okuyarak yapabilir, falanca tehlikeyi, babası ile aramızda konuşurken, kulak misafiri olmasını sağlayabiliriz, vs. Bu şekilde tehlikelere karşı kulağı dolar. 'Bak...
 4. Çocuklara Verilebilecek Ödüller...

  Çocuklara Verilebilecek Ödüller...

  Çocuk eğitiminde, kural koyarken, istenen davranışları pekiştirmek, istenmeyenleri durdurmak için en sık dile getirilen yöntem “ödül-ceza sistemi” olmaktadır. Ancak, genellikle bu sistemin nasıl uygulanacağı, dikkat edilmesi gereken önemli noktaları yeterince bilinmez. En basit ifadeyle “ödül” istenen davranışı pekiştirmek için, olumlu bir geri bildirimde bulunmak olarak düşünülebilir. Bu...
 5. Ceza Savaş Çocukları

  Ceza Savaş Çocukları

  Zaman kavramı kalmadı anlayış yok Savaş her beyinde pozitif olasılık Dikkat et merhamet el verdi şiddete Zimmetimde kaldı Rap,Ceza sınırdaki sosyete Hergün acı kader gömülü tarlalar yaktı can aldı Can tatlı ama kan aktı kan aktı kan Yandı kaç yürek Gömdü kaç kürek körpe can Özgürlük bitti mayınlarla Kimi doğdu bağdat ortasında,kimi babylonda Kiminin...

Sayfayı Paylaş