Etiketler:
 1. »| HeRCai |«

  »| HeRCai |« Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  22 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.944
  Beğenilen Mesajlar:
  20
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  [ne önemi varki ?] ツ

  Çocuklarda Ölüm Kavramı ...

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında »| HeRCai |« tarafından paylaşıldı.

  Ölüm kavramı çocukların en çok merak ettikleri konulardan biridir Meleklerim. Bu konuda anne baba yaklasimi nasil olmali??
  Cevrelerinde ölümle ilgili konuşmaları duyar,televizyonda ölüm haberlerini dinler,çeşitli ölüm vakarlına tanıklık ederler.Ölüm hakkında çok küçük yaşlardan itibaren sorular sorabilirler.Çocukların yaşlarına göre ölüm kavramını algılayışları farklılık gösterir.
  Okul öncesi dönemde çocuk için geçici bir olaydır.Ölen kişinin tekrar döneceğini düşünürler.
  2 yaşından önce ise ölümle ilgili hiçbir fikirleri yoktur.2 yaşından sonra belli belirsiz de olsa ölümü anlamaya başlarlar.Ancak ölüm onların gözünde uzun süreli bir ayrılık yada yolculuk gibidir.
  6-9 yaşa arasında ölümün geriyi dönüşü olmayan bir durum olduğunu anlar ancak kendisinin ve sevdiklerinin ölmeyeceğine inanırlar.genellikle ölümün hasta veya yaşlı kişilerin başına geleceğini düşünürler.

  10 yaşından sonra çocuklar ölüm kavramını daha net algılamaya başlarlar.Ölümün yaşamın sonu olduğu,herkesin başına gelebileceğini ve geri dönüşünün ; olmadığını bilirler. ÖLÜMÜ ÇOCUKLARA NASIL ANLATA BİLİRİZ?
  Çocuklar ölüm olayı ile karşılaşmadan önce ölüm kavramının yaş düzeyinde sağlıklı bir şekli de gelişmesi gerekir.böylece ölümün yaşamın bir parçası olduğunu algılamaları sağlanabilir.

  Çocuğa ölümü dolaylı yoldan anlatmaya çalışmayın, mümkün olduğunca gerçekçi a çıklamalar yapmaya çalışın.
  Ölümün yaşamın sonu olduğu,ölen kişinin artık gelmeyeceği basit bir dille anlatılabilir.ölen kişinin artık hiç bizimle olmayacağını ,nefes almayacağını,yemek yemeyeceğini,kısacası vücut fonksiyonlarının artık olmadığını yaşına uygun bir dille anlatın.

  6 yaşından önce çocuklar dini kavramları anlamakta zorlanırlar.Özellikle Allah’;ın ölen kişiyi çok sevdiği için yanına aldığı söylenmemelidir.Böyle bir açıklama çocuğun tüm sevilenlerin ölebileceğini düşünmesine ve kaygı yaşamasına sebep ola bilir.
  Ölümü uykuya benzeterek anlatmakta ,özellikle küçük çocuklarda uykuda kendisinin de ölebileceği fikrinin gelişmesine ve bunun sonucunda uyku problemleri yaşamasına neden olabilir.

  Ölümü uzun yolculuğa benzetmek,hasta olduğu için yada yaşlı olduğu için açıklamalar yapmak ,çocuğun yolculuklardan,hastalıklardan ve yaşlanmaktan korkmasına neden olur.
  Çocuk yakın çevrede ölümle karşılaştığında mutlaka gerçek nedeni söylenmelidir.
  Evcil bir hayvanın ölümü,ölüm kavramını anlatmak için en uygun zaman olabilir.Böyle bir d
  urumda tüm aile bu ölüm karşısında üzüntüsünü dile getirir,hayvan törenle evden uzaklaştırılabilir.Ölen hayvanın yerine yeni bir hayvanın alınmamsı çocuğun ölüm kavramını anlamsına yardımcı olur.

  ÇOCUK BİR YAKININI KAYBETTİĞİNDE NELER YAPILABİLİR?
  Çocuklar bir yakınını kaybettikleri zaman yetişkinler gibi tepkiler veremediklerinden genellikle bu durumdan etkilenmemiş gibi görünebilirler.Ölüm haberini duyan çocuk,bu ölüme inanamaz,ölen kişinin geri geleceğini düşünür.hem duruma hem de ölen kişiye karşı öfke duymaya başlar.yavaş yavaş ölen kişiyi bir daha göremeyeceğini anlar ve bundan mutsuzluk ve üzüntü duymaya başlar. Zamanla bu durma alışır,ölen kişinin yokluğunu kabullenir.

  Çocuklar bu dönemde kendini yalnız hissederler,destek olabilecek birine ihtiyaç duyarlar.Ancak hayatın ileriki dönemlerinde bu duygu durumu tekrar tekrar yaşayabilirler.Çocukların ilerleyen dönemlerde sağlıklı gelişebilmeleri için bu dönemi sağlıklı anlatmaları gerekir.
  Yakınını kaybeden çocuğa mutlaka bunun söylenmesi gerekir.
  Ölüm haberini çocuğa sevdiği,güvendiği ve kendisine en yakın hissettiği kişi vermelidir.Ebeveynden birinin ölümü halinde ; bu kişinin diğer ebeveyn olması en uygun olanıdır.
  Ölüm olayı olduğunda genellikle çocuklar evden uzaklaştırılmaya çalışılır,bu sağlıklı bir yaklaşım değildir.Çocuklar kendi isteklerine göre cenaze törenine katılabilir.Ancak yoğun yasın yaşandığı ,evde feryatların,isyanların olduğu bir durumda çocuk ilk günlerde bir yakının evinde tutulabilir,bu yer evden çok uzakta olmamalıdır.
  Çocuklara ağlamamaları,üzülmemeleri gerektiği kesinlikle söylenmemelidir.Çocuğun duygularını yaşamasına ve düşündüklerini ifade etmesine fırsat verilmelidir.
  Çocuğun olayla ilgili sorduğu sorulara mutlaka cevap verin ve mümkün olduğunca doğru cevaplar vermeye çalışın.
  Bir yakınını kaybeden çocuk öfke,saldırganlık,bebeksi tavırlar vb. görülebilir.Bu durumun geçici bir durum olduğu bilinmeli,çocuğa karşı anlayışlı ve sabırlı davranmalıdır.
  Çocuk duygusal desteğin yanı sıra fiziksel olarak da bir yakınlığa ihtiyaç duyar,çocuğa sarılmak,eline tutmak,yanında olmak çok önemlidir.
  Çocuğun yaşadığı üzüntüyü oyun oynama ,resim yapma ,spor gibi etkiliklerle dışa vurmasına olanak sağlanmalıdır   
 2. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA
  Güzel paylaşım Allah çocuklarımıza yaşatmasın inşallah
   
Çocuklarda Ölüm Kavramı ... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuklarda Ölüm Kavramı

  Çocuklarda Ölüm Kavramı

  Sevdiğimiz bir kişinin ölümüne dayanmak biz yetişkinler için çok zor iken bir çocuğun bunu kabul etmesi ve yaşaması çok daha zorlayıcıdır. Ölümün algılanması çocuğun yaşına oranla göstermiş olduğu zihinsel gelişimle bağlantılıdır. Ölüm kavramını her yaşta farklı bir şekilde algılamaktadır. Örneğin; 3 Yaşından önceki dönemde çocuğun ölümü anlaması mümkün değildir. Bu nedenle de ölümü...
 2. Ölümü çocuklara nasıl anlatmalı?

  Ölümü çocuklara nasıl anlatmalı?

  ölüm meselesini çocuklara en doğru biçimdeanlatmanın en doğru yolu biz büyüklerin en doğru biçimde anlatmamızdan geçer Deprem sonrası, birçok kişi pek çok konuda yığınla şey söyledi. Ama her meselede olduğu gibi bu meselede de, atlanan, gözden kaçan, hiç değinilmeyen mevzular kaldı. Bu kapısı açılmadık konuların içinde en önemlisi de, bütün hayatı koca bir oyun gibi gören çocukların, bir...
 3. Çocukta Para Kavramı

  Çocukta Para Kavramı

  Anne-babalar çoğunlukla paranın nasıl kazanıldığı, harcandığı ve biriktirildiği ile ilgili bir bilgilerinin olmayışından yakınırlar. Çocuklar okulda parayla ve ekonomiyle ilgili bazı bilgiler öğrenseler de, paranın değerini tam olarak öğrenecekleri yer evdir ve öğretecek olan da ebeveyndir. Çocuklar para yönetimini ailenin parayla ilgili tutumlarından ve ona oluşturdukları modelden...
 4. Diyarbakır'da patlama: 2 çocuk öldü

  Diyarbakır'da patlama: 2 çocuk öldü

  Diyarbakır'ın Lice ilçesinde Çörtük Mezrası yakınlarına konulan patlayıcı infilak etti. Patlamada, olay yerinde bulunan 2 çocuk hayatını kaybetti 1 kişi yaralandı. Diyarbakır'ın Lice ilçesinde meydana gelen patlamada 2 kişi öldü, 1 kişi yaralandı. Edinilen bilgiye göre Lice ilçesine bağlı Güldiken Köyü Çörtük Mezrası yakınlarında daha önceden konulan patlayıcı infilak etti....
 5. Çocuklara ölümü anlatırken dikkat edin

  Çocuklara ölümü anlatırken dikkat edin

  Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Zahmacıoğlu ölüm olgusunu çocuklara anlatırken yalana başvurulmaması gerektiğini vurgulayarak "Ölen kişinin geri gelmeyeceği gerçeğinin çocuğa yaşı ne olursa olsun hissettirilmesi gerekir. Yurt dışına gitti uzun bir tatilde gökyüzünden bizi seyrediyor gibi hikayeler çocuğun kafasını karıştıracağı için kesinlikle önerilmez"...

Sayfayı Paylaş