Etiketler:
 1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  çocuklarda özel öğrenme güçlüğü

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  hipoaktivite hipoaktif nedir Özelde geleneksel Annesinin veya babasının yaptıklarını yapmayarak,yapmadıklarını yaparak ebeveyn olma refleksi;Günümüzde ruhsal sorunları olan(en azından öz saygısı-öz güveni bulunmayan)ve bu sorunları yaşamın bir gereği gibi algılayarak farkına varamayan yığınlara sebebiyet vererek ebeveynleri vebal altında bırakıyor.
  Özel öğrenme güçlüğünü yok saymak bu rahatsızlığı yok etmez.Başa gelindiğindede teşhis edebilme/tedaviye katkı sağlama ve tanı/tedavi uzmanına ulaşma konusunda beveynleri bi çare ve vebal altında bırakır.
  Site sakinleri bu gün çocuksanız,yarın ebeveyn olacaksınız.
  Bilmiyordum/bilemedim-ah keşke bilseydim dememek için lütfen çocuğu tanıyacağınız/çocuğun yetişmesine katkı sağlayacağınız kitapları okuyun,kendinizi eğitin. :)  Özel öğrenme güçlüğü ZEKANIN yetersizliğinden kaynaklanan bir problem değildir!!!

  Öyle ya da böyle sosyal çevremizin dayattığının dışında yaşayabilme şansını biz kaçırdık. Adil olan; Çocuğumuzun, Bizim nimetlerinden faydalanamadığımız sonsuz zenginlikteki yaşamın vaat ettiklerini gören, FARK eden ve kendisi için neyin iyi olduğunu bilip tereddütsüz o iyileri alıp kabul eden, kıymetini bilip en harika şekilde kullanan/değerlendiren birey olmasını sağlamak. Evimizin içerisinde anne ve baba olarak önce bir birimize ve çocuğumuza saygılı davranıp, yalpalamadan/tereddüt etmeden, gecikmeden ve telaşa kapılmadan alınması gereken kararları alarak. Bu kararları ısrarcı ve inançlı bir şekilde uygulayarak. Bir birimizle ve çocuğumuzla ikiyüzlü olmayan, karmaşadan uzak bir sadelikte ilişki kurarak. Olabileceklerle, olmazları öğretirken! Çocuğumuza hem net örnek olup hem de sebeplerini basit ve anlaşılır şekilde izah ederek sağlam kişilikli, güvende olduğunu bilen, güvenilir,Öz güven sahibi birey olmasına katkı sağladık.
  Bizim dışımızdaki aile bireyleri(Dedeler ve Nineler ile amcalar/halalar, teyzeler/dayılar)bizim yerleştirmeye ve yaşatmaya çalıştığımız yetiştirme tarzına katkı sağlayıp, asla çocuğumuzun yaşam disiplinini ve şevkini bozacak/gereksiz şımartmalar yapmaması işimizi kolaylaştırdı. Dikkatli davranıyoruz.
  Evet yukarıda özetlenen titizliğe sahipsiniz ve FAKAT
  ‘’Birkaç aydır ilkokula devam eden çocuğumuzun evde gönül huzuru içerisinde okul hayatının devamını kesintisiz yaşayabilmesi için çok özenli ve dikkatli davranıyoruz..
  Neredeyse sömestri tatili yaklaştı. Okuma yazma esnasında bir birine benzeyen harfleri (b ile d yi-m ile n yi) karıştırıyor. Benzer seslerin olduğu bir yazı okuduğumuzda duyduklarını yazamıyor. Yazarken aynada görülür gibi(Ali yi ilA olarak) yazyor. Okurken satırları ya atlıyor ya da okuduğu yeri kaybediyor. Yavaş okuyor. Okuduğunu anlamıyor. Harflerin sırasını(okulda yerine Okluda yazarak)karıştırıyor. Yazdığı yazıyı bir türlü sayfaya yerleştiremiyor, satırlar eğri büğrü gidiyor. Harfleri ecik bücük yazarak şekillerini bozuyor. Uzun cümleleri, tarif ve talimatları dinlemiyor. Dinlese de anlamıyor veya takip ederken cümlelerin başını kaçırıyor. Önce-sonra, dün-bugün gibi zamanı anlatan ifadeleri cümle içerisinde yanlış kullanıyor. Saati ne kadar ısrarla öğretmeye çalış sakta öğrenemiyor. Mevsim, ay, gün gibi sıralı bilgileri doğru sırayla söyleyemiyor. Sağ-sol ayrımı yapamıyor. Matematiği öğrenmede çok zorlanıyor.’’
  Bunlar yetmezmiş gibi/bunlara ilaveten, aşırı hareketli hiperaktif veya hareketleri aşırı yavaş Hipoaktif ve dikkat eksikliği var diyen ve çocuklarının bu yaşadığını ciddiye almadıkları için 4-5 ci sınıfa geçse de okuma yazmayı öğrenemeyen çocuklara sahip aileler de var bu hayatta.
  Bu gibi/buna benzer sorunların pusuda çocuğunu beklediğini fark edebiliyor musun.
  Özel öğrenme güçlüğü tanımlarından bir kaçının çocuğunda baş göstermesi halinde buna göz yumup ele âleme, daha da önemlisi egona rezil olmaktan kurtulduğunu sanacak mısın?
  Doğum öncesinde annenin yetersiz beslenmesi, geçirdiği enfeksiyonlar ve ilaç kullanması/Doğum esnasında görülen anormal bir durum(kordon dolanması-travmalar)/Beyinde görülen gelişimsel gecikmeler/kalıtsal yatkınlık bu sorunun sebeplerinden bir kaçı.
  Erken tanı ve Uzman müdahalesi ve eğitim desteği ile çocuğun probleminin çözümü ilaçsız kolaylaşacaktır. Gerekli yönlendirme ve eğitim desteği ile sorun KEMİKLEŞMEDEN çözüle bilmektedir.
  Bu normal ya da normalin üstünde ZEKÂYA sahip çocuklarda görülebilen bir öğrenme problemidir.
  Okulda bu tür sorunlarla boğuşan çocuğu olan ebeveynler lütfen Uzmandan yardım almaktan sakınmayın.
  Çocuklar sadece sizin ve soyağacınızın değil Dünyanın da geleceğidir.

   
çocuklarda özel öğrenme güçlüğü konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Özel Öğrenme Güçlüğü

  Özel Öğrenme Güçlüğü

  ÖZEL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ NEDİR? Öğrenme güçlüğü, çocuğun okuma, yazma, aritmetik ya da dinleme, konuşma, akıl yürütme yeteneklerini kazanmada ve kullanmada yaşanan güçlüktür. Çocuğun bilgiyi öğrenme yeteneği ile ilgili bir problemle birlikte, kendini idare etme ve sosyal becerilerdeki zorluğunu da yansıtır. Çocukta başarısızlık, ilgisizlik, derse kendini verememe gibi belirtilerin yanında...
 2. Öğrenme Güçlüğü Olan Çocuklar

  Öğrenme Güçlüğü Olan Çocuklar

  öğrenme güçlüğü olan çocuklar okuduğunu anlama duası anlama güçlüğü çocuklarda dua öğrenme Öğrenme güçlüğü ilk olarak 1963 ylında Samuel A. Kirk tarafından okulda ciddi öğrenme sorunları yaşayan fakat belirli diğer engelleri bulunmayan öğrenciler için ortaya atılmıştır. Öğrenme güçlükleri, dinleme,konuşma,okuma,yazma,usa vurma yada matematik yeteneklerinin kazanımında ve kullanımında önemli...
 3. Özel öğrenme güçlüğü nedir bilmeniz gerekenler nelerdir

  Özel öğrenme güçlüğü nedir bilmeniz gerekenler nelerdir

  özel öğrenme güçlüğü nedir özgül öğrenme güçlüğü nedir Çocuklarda sık görülen öğrenme güçlüklerinin birçok nedeni vardır. Bu nedenlerden bir taneside özel öğrenme güçlüğüdür. Öğrenme güçlüğü şikayeti olan çocuklarda diğer nedenlerle birlikte özel öğrenme güçlüğü olup olmadığınında araştırılması gerekir. Özel öğrenme güçlüğü var diyebilmek için çocuğun zekası, yaşı, aldığı eğitim göz önünde...
 4. öğrenme güçlüğü olan çocuklar

  öğrenme güçlüğü olan çocuklar

  öğrenme güçlüğü çeken öğrenciler sesli okuma yazma öğrenme zorluğu çeken öğrenciler el yazısı oyunları okuma güçlüğü Öğrenme güçlüğü ilk olarak 1963 ylında Samuel A. Kirk tarafından okulda ciddi öğrenme sorunları yaşayan fakat belirli diğer engelleri bulunmayan öğrenciler için ortaya atılmıştır. Öğrenme güçlükleri, dinleme,konuşma,okuma,yazma,usa vurma yada matematik yeteneklerinin...
 5. Çocuklarda Öğrenme Güçlüğünün Sebepleri Nelerdir?

  Çocuklarda Öğrenme Güçlüğünün Sebepleri Nelerdir?

  öğrenme güçlüğünün nedenleri, öğrenme zorluğu çeken öğrenciler, öğrenme zorluğu tedavisi Sevgili melekler, elbetteki her çocuk bir değildir. Kimisi bir konuyu bir okuyuşta anlarken kimisinin 3-5 kere okumaya ihtiyacı vardır. Bu gayet doğaldır. Ancak ne kadar okusa da okuduğunu bir türlü anlayaman, bilgileri hafızasına almakta güçlük çeken öğrenciler için ise bazı önerilerimiz olacak...

Sayfayı Paylaş