Etiketler:
 1. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre

  cocuklarda rota virüsüne dikkat

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

  Çocuklarda rota virüsüne dikkat!
  Edirne İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Hatice Gül, kış aylarında görülen ishallere ilişkin yaptığı açıklamada, su ve besinlerle bulaşan hastalık etkenlerinin yaygın görüldüğünü, önlem alınmadığında toplumda nadir görülen hastalıkların bir anda salgın boyutlarına ulaşabildiğini kaydetti.

  Kış mevsiminin bebek ve küçük çocuklarda kusma ve ishale yol açan rota virüsün sık görüldüğü bir dönem olduğunu belirten Dr. Gül, daha çok kusma, hastalığın ateş ve karın ağrısıyla ortaya çıktığını ve bunlara sulu ishalin eşlik ettiğini ifade etti.

  Sıkı takip edilmeli

  Bulaşma yolları, tedavisi ve korunma yolları hakkında da bilgi veren Dr. Gül, rota virüsü infeksiyonu geçiren çocukların kusma ve ishal açısından sıkı takip edilmeleri gerektiğine dikkat çekerek, şunları söyledi:

  "Bağışıklık sisteminde problem olmayan sağlıklı bebek ve çocuklarda birkaç gün içinde kendi kendine iyileşen hastalığın tedavisinde esas önemli olan, kusma ve ishalle kaybedilen sıvı ve tuzları çocuğa vermektir.

  Hastaneye yatma gerektiren ishaller arasında da en başta gelenlerden biridir. Kuluçka süresi ortalama 2 gündür, virüs alındıktan 1-3 gün sonra belirtiler başlar.

  Hastalık, 3-8 gün sürer. Başlangıçta, ishalin değil de kusma ve ateşin öne çıkması belirgindir. Karın ağrısı ve sulu ishal, tabloya eşlik eder. Rota virüs çok bulaşıcıdır. Ülkemiz gibi ılıman iklim kuşağındaki ülkelerde, kış aylarında görülür. Özellikle 2 yaş altı çocuklar etkilenir. Erişkinde ise, daha hafif seyreder.

  Durdurucu ilaçlar önerilmiyor

  Antibiyotikler işe yaramaz. Kusma ve ishali durdurucu ilaçlar önerilmez. Çocuk anne sütü alıyorsa emzirmeye devam edilmeli, rota virüsü infeksiyonu geçiren çocukların kusma ve ishal açısından sıkı takip edilmeleri gerekir.

  İdrar miktarının azalması, gözyaşının olmaması, ağız kuruluğu, susuzluk hissi, sıvı kaybı belirtilerindendir. Ağızdan sıvı alımının yetersiz olduğu durumda çocuk, zamanında en yakın sağlık kuruluşuna götürülmeli."alintidir (haber7)


   
cocuklarda rota virüsüne dikkat konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Cocuklarda Migrene Dikkat

  Cocuklarda Migrene Dikkat

  çocuklarda migren Migren çocukluk yaşlarından itibaren ortaya çıkabiliyor. Çocuklardaki migren, erişkinlerden farklı olarak iki taraflı görülebiliyor ve sıklıkla baş dönmesiyle de kendini gösterebiliyor. Sıfır yaş grubundan itibaren migrenin çocuklarda görülebildiğini anlatan Anadolu Sağlık Merkezi nöroloji uzmanı Prof. Dr. Mustafa Ertaş, çocuklarda migren ve belirtileriyle ilgili sorularımızı...
 2. Cocuklarda dikkat eksikligi... Hiperaktif Cocuk

  Cocuklarda dikkat eksikligi... Hiperaktif Cocuk

  Çocuklarda Dikkat Eksikliği Dikkat eksikligi ve hiperaktivite bozuklugu (DEHB) için teshis ölçütleri: Aşağıdaki (1) veya (2) maddelerinden en az birinin karşılanması gerekir. 1-Aşağıdaki dikkatsizlikle ilgili maddelerden en az altısının , en az 6 ay boyunca, çocuğun gelişim düzeyiyle uyumlu olmayarak ve çocuğun uyumunu bozacak şekilde varolması gerekmektedir. a- Genellikle ayrıntılara...
 3. internette PKK virüsüne dikkat...

  internette PKK virüsüne dikkat...

  PKK'nın Türkiye ve Avrupa ülkelerinde eğitim almaları için maddi destekte bulunan bir grup hackerın geliştirdiği bir virüs tüm bilgisayarları tehdit ediyor. Uzmanlar, 'Terörü lanetliyoruz. Herkesi Birlik olmaya çağırıyoruz' e-postası ve laneththeteror@hotmail.com adresine karşı uyarıyor. İnternet sitelerinde ve msn adreslerine gönderilen maillerde, 'Tanıdığınız veya tanımadığınız birinden...
 4. cocuklarda dikkat eksikligi

  cocuklarda dikkat eksikligi

  Çocuklarda Dikkat Eksikliği Dikkat eksikligi ve hiperaktivite bozuklugu (DEHB) için teshis ölçütleri: Aşağıdaki (1) veya (2) maddelerinden en az birinin karşılanması gerekir. 1-Aşağıdaki dikkatsizlikle ilgili maddelerden en az altısının , en az 6 ay boyunca, çocuğun gelişim düzeyiyle uyumlu olmayarak ve çocuğun uyumunu bozacak şekilde varolması gerekmektedir. a- Genellikle ayrıntılara...
 5. Aman sevgililer günü virüsüne dikkat!

  Aman sevgililer günü virüsüne dikkat!

  Panda Security, Trend Micro ve MX Logic'in de aralarında bulunduğu farklı güvenik firmaları kullanıcıları yeni sevgililer günü temasına sahip kandırmaca elektronik posta konusunda uyarıyorlar. Güvenlik firmalarının açıklamalarına göre konu satırında "short and sweet", "Me and You," "In Your Arms" ve "With all my love" gibi yazılar gördüğünüz elektronik...

Sayfayı Paylaş