1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.439
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Çocuklarda Saç Dökülmesi Nedenleri

  Konu, 'Anne-Cocuk Sağlığı' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  bu konu çocuklarda saç dökülmesi hakkında genel bilgilere yer vermektedir.
  Bebekler de ve çocuklar da görülen saç dökülmesi hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler için uzmanlardan edindiğimiz bilgileri sizler için aktarıyoruz.

  Çocuklar da saç dökülmesi nedenlerinin altında yatan etmenleri merak edenler makalemizi okuyarak detaylı bilgilere ulaşabilirler.

  [​IMG]

  Uzmanların verdiği bilgilere göre, sağlıklı insanlarda günde 50-100 arası miktarda saç telinin dökülmesi normal olarak kabul edilmektedir. Bunun dışında görülen fazla dökülme, bir rahatsızlığın habercisi olabilmektedir. Dolayısıyla fazla miktarda dökülen saç teli görüldüğünde mutlaka bir uzman doktora başvurulmalıdır.

  Çocuklarda çoğunlukla görülen saç dökülme grubunu 'Alopesi Areata'lar oluşturur. Cinsiyet ayırt etmeksizin karşımıza çıkan bu rahatsızlık, halk arasında 'saç kıran' olarak tanımlanır ve genelde çocukluk ya da ergenlikte başlar. Çocuklarda başlama yaşı genellikle 5 yaş altıdır. Bunlar 1-2 santim çapında dairesel dökülmeler olarak göze çarpar. Basit bir saç dökülmesi gibi görünen 'Alopesi Areata'lar, zamanla tedavi edilmedikçe çocuğun başındaki tüm saçları yok edebilir. Hatta bu dökülme kaş ve kirpikleri de kapsayabilir. Bu tip dökülmeler karşısında, tedaviye beklemeden başlanmalı ve dökülme kontrol altında tutulmalıdır.

  Çocuklarda diğer bir saç kaybı nedeni de, kalıtsal özelliklerdir. Çocukların akrabalarında bulunan saç problemleri genetik olarak görülebilmektedir. Bu nedenle ailesinde dökülme hikayesi olan çocukların saçlarında dökülme yaşanıyorsa bu doktora mutlaka bildirilmelidir.

  Saç koparma hastalığı olarak bilinen 'trikotilomani' de, çocuklardaki saç dökülmelerine sebebiyet vermektedir. Tamamen psikolojik bir problem olarak görülen rahatsızlığın tedavisi, psikolojik yardımlarla giderilebilmektedir. Rahatsızlık boyunca çocuk, saç ve kaşlarını koparıncaya kadar çekiştirerek alışanlığını devam ettirmektedir. Tedavi görünceye kadar buna engel olmak, imkansız olabilmektedir.

  Çinko ve demir yetersizlikleri de çocuklarda büyümenin durmasına ve saç dökülmelerine neden olmaktadır. Çinko ve demir yiyeceklerin çoğunda bulunur. Fakat, dengesiz beslenme ya da bu maddelerin vücutta emilim yetersizliklerine bağlı olarak, eksiklikler ortaya çıkabilir. Hayvansal yiyeceklerdeki çinkonun emilimi genellikle bitkisel yiyeceklere oranla daha yüksektir. Özellikle et, peynir, karaciğer çinkodan zengindir. Bitkisel besinlerden ise badem, ceviz, buğday, bulgur ve mantar çinko yönünden zengindir. Demir eksikliğinde ise; enfeksiyonlara duyarlılık artar, tırnak-saç-deri-mukoza değişiklikleri ortaya çıkar. C vitamini demirin emilimini artırır. Bu nedenle yumurtayı portakal suyu veya domatesle, köftenin yeşil salata ile tüketilmesi demirin emilimini artırmak açısından önemlidir. Sakatat, dana eti, koyun eti, tavuk eti, kuru baklagil, kuru kayısı ve üzüm, pekmez, yeşil sebze, fındık, fıstık, susam, tahin gibi demirden zengin besinlerin tüketilmesi önerilir.

  Özellikle çocuklarda görülen mantar hastalıkları da saç diplerini olumsuz etkilemektedir. Küçük yamalar halinde kabuklanmalarla başlayıp yayılabilen, saçlarda kırılmaya, deride kızarıklık ve şişliğe, hatta kanamaya neden olabilen mantar hastalığının mutlaka ilaçla tedavi edilmesi gerektiğini bildirmektedir.

  Yüksek ateşli geçirilen hastalıklar esnasında ve sonrasında da saç dökülmeleri yaşanabilir. Bu dökülmeler ağır enfeksiyon sonucunda yaşansa da çok miktarda değillerdir. Hastalık geçtiğinde ve tedaviler bittiğinde dökülmenin de normal düzeye gelmesi beklenir.

  Çocuklardaki saç dökülmeleri tiroid hastalıkları sonucunda da yaşanabilmektedir. Fazla veya az çalışan tiroid bezinin saç kaybına neden olabildiğini belirten uzmanlar, hastalığın tedavisiyle saç kayıplarının ortadan kalktığını belirtmektedirler.

  Ayrıca, bazı saç dökülmelerine sebep olan yanlış uygulamalar da, özellikle kız çocuklarında yaşanmaktadır. Saçı çeken atkuyruğu, örgü, sıkı lastiklerle toplama gibi saç şekillerini sürekli uygulamak da saçları etkilemektedir. Çünkü saç diplerine etki eden sabit çekme kuvveti saç kaybına neden olmaktadır. Bunu yanında yine; sık sık yıkamak, taramak ve fırçalamak saçın yıpranmasına ve sonrasında da dökülmesine neden olabilmektedir.
   
Çocuklarda Saç Dökülmesi Nedenleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Saç dökülmesi nedenleri tedavileri

  Saç dökülmesi nedenleri tedavileri

  Saç Dökülmesi Nedenleri, Tedavileri Kelliğe yol açan temel faktör İsrailli bilim adamları, kelliğe yol açan temel faktörübelirledi. Journal of Investigative Dermatology dergisine göre,İsrail Teknoloji Enstitüsü bilim adamları, gelecekteuygulanabilecek bir terapiyle, vücudun savunma sisteminiharekete geçirerek saç dökülmesini önleyebileceklerini açıkladı. Kafa derisinde bir veya daha fazla...
 2. saç dökülmesi nedenleri ? Neler iyi gelir

  saç dökülmesi nedenleri ? Neler iyi gelir

  Meleklerim saçlarınız dökülüyor sebebleri yada nedenlerini bilmiyorsanız bakın sebebleri nelermiş neler yapmamız gereklimiş :tik: Kadınlarda saç dökülmesinin bir çok nedene bağlı olarak geliştiği bilinmektedir.Bu nedenler sağlık sorunları,genetik özelliklere bağlı nedenler,stres,mevsim değişiklikleri,yanlış kozmetik ürünlerinin kullanımı,bilinçsiz saç bakım yöntemleri gibi sebeplere bağlı...
 3. Kadınlarda saç dökülmesi nedenleri

  Kadınlarda saç dökülmesi nedenleri

  kadınlarda saç dökülmesi, nedenleri, ne iyi gelir, tedavisi, çözümü, sebepleri, nasıl önlenir, çözüm, önerileri ve dahası burada arkadaşlar Saçlar, hem görsellik adına hemde ruh sağlığı açısından oldukça önemlidir Melek'lerim. Günümüzde bir çok insan saç sorunu yaşamaktadır. Bunlardan en başta gelen ise saç dökülmesidir. Meleklermekani. com olarak bu yazımızda, kadınlarda saç dökülmesi...
 4. Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedenleri

  Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedenleri

  Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedenleri Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi Hakkında Bilgi Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu yazımızda kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesi sorununu konu alıyor ve bu sorunun nedenlerini ve tedsav iyöntemlerinide bilgilendiriyoruz. Androgenetik alopesi erkekte hastalık değildir; ancak kadında büyük bir psikolojik stres oluşturması ayrıca dahili...
 5. Saç Dökülmesi Nedenleri

  Saç Dökülmesi Nedenleri

  Saç Dökülmesi Nedenleri nelerdir neden saçlarım dökülüyor lütfen saç dökülmesi nedenleri ve çözümleri hakkında konular açın ve faydalı bilgilere yer verin sitenizde.

Sayfayı Paylaş