Etiketler:
 1. magical

  magical Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Aralık 2008
  Mesajlar:
  753
  Beğenilen Mesajlar:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Çocuklarda şiddet eğilimi

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında magical tarafından paylaşıldı.

  bebeklerde şiddet 3 yaş çocuklarda şiddet çocuklarda eğilimi çocukta eğilimi bahar soydan Şiddete eğilimli çocukların yaşı giderek düşüyor. Çocuklar artık sadece kendilerine değil, ailelerine ve yaşıtlarına da şiddet içeren davranışlar sergiliyor. Peki bu çocuklar sevgilerini dile getirmek yerine, neden öfkelerini dışa vurmayı tercih ediyorlar? Tek suçlu televizyon programları ve çizgi filmler olmamalı. Her gün öfke patlamalarının yaşandığı bir evde yaşayan çocuğun, sakin bir mizaca sahip olması beklenemez değil mi? Bahar Soydan, “Çocuklarda şiddet eğiliminin artmasına, hem aile açısından, hem de toplumsal açıdan bakmak gerekir.” Diyor ve şöyle devam ediyor: “Çocuk kendisine bakan ve birtakım fizyolojik gereksinmelerini karşılayan ailesinden sevgi görmek ister. Bu sevgiyi bulamayan çocuk için doğrudan saldırganlık yasaklanmıştır. Böylece kızma, öfke gibi duygular içe itilmektedir. Bunlar bilinçdışına ait ve ifade edilemeyen duygulardır. Kırıklıklar aşırı derecede artarsa, birey nörotik bir yapıya bürünür ve hedefini aile dışında arar. İşte bu iç çatışmanın çeşitli ifade yönlerinden biri de şiddettir, saldırganlıktır.”

  Çocuğu şiddete yönelten davranışlar

  Karakterin şekillendiği ilk beş yıl içinde anneden ayrı kalmanın çocukta suçlu kişilik yapısının oluşmasında en büyük etken olacağı ileri sürülüyor. Bunun yanı sıra çocuğun, sınır tanımayan gelişme potansiyelinin büyükler tarafından sınırlandırılması, durdurulması, büyüklerce istenilen şekilde yönlendirilmesi de çatışmaların doğmasına neden oluyor.
  Bahar Soydan şöyle devam ediyor: “Çocuklar ayrıca yaşadıklarını ve gördüklerini taklit etme eğilimi içindedirler. Kendisine bir şey yaptırılmak istenirken şiddet gören çocuk da büyükten küçüğe, güçlüden güçsüze oluşan hiyerarşi içinde, kardeşlerine arkadaşlarına bunu dener ve şiddeti öğrenir. Anne – babasının davranışlarını örneklediği gibi, bir çizgi film kahramanıyla da kendini özdeşleştirip yaptıklarını uygulamaya koyulabilir. Maalesef çocuk çizgi filmlerinin bir çoğunda şiddet öğesi ağır basmaktadır. Ayrıca çocuklar,büyüklerin seyrettikleri filmleri de izlemektedirler. Bazı durumlarda okul, çocukların gelişme ve uyum güçlüklerini çözmeye yardım edecek yerde farkında olmadan uyum güçlüklerini arttırmaktadır. Bunun bir sonucu olarak da okuldan kaçma, öğretmeninden şiddet gördüğü için şiddete başvurma gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Ayrıca bir aile ortamı içinde büyüyemeyen, yetiştirme yurtlarında, hatta sokaklarda büyüyen, ya da geçim sıkıntısı derdine düşüp çalışan çocuklar var. Bu çocukların da karşılaştıkları sorunlar, yaşadıkları acılar,çaresizlikler onları yanlış davranışlara ve şiddete itmektedir.”

  Ne yapmalı?

  Çocuklarda şiddet eğilimini azaltabilmemiz için duygu ve düşüncelerin uygun şekilde ifade edilmesine olanak vermeliyiz. Sağlıklı iletişim kurmayı öğrenmeliyiz. Çocuklarımızın kişisel özelliklerini tanımalı, farklı beklentiler içine girmemeli, ilgi ve ihtiyaçlarının farkında olmalıyız. Disiplin anlayışımızda asla şiddete yer vermemeliyiz. Seyrettikleri filmlerden etkilenmemeleri içinde bu konuda da dikkatli davranmalıyız.
  Eğitim ve öğretim süreci içine girdiklerinde, başarıya ve iyi bir toplumsallaşmaya ulaşmaları için de okul-aile işbirliği içinde olmalı, rehberlik servislerini ilköğretimde de yaygınlaştırmalıyız. Sokaklarda büyüyen, yetiştirme yurtlarında kalan, çalışan çocuklara sevgiyle yardım eli uzatmalıyız. Unutmayın ki sakin, barışçıl bir ortamda sevgiyle yetişen, şiddeti görmeyen bir çocuk şiddet göstermez.
  Psikolog Bahar Soydan
   
Çocuklarda şiddet eğilimi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. şiddet çocukta dikkat eksikliğini arttırıyor

  şiddet çocukta dikkat eksikliğini arttırıyor

  Araştırmacılar, 3 yaşın altındaki çocuklara şiddet içeren çocuk programları izlettirilmesinin gelecek 5 yıl içinde dikkat eksikliği riskini artırabileceği uyarısında bulundu. Erken yaşta televizyon izleme ve gelecekteki dikkat sorunlarıyla ilgili yapılan yeni araştırma kapsamında "Arthur" ve "Barney" gibi programları 3 yaşın altındaki grup için uygun bulan araştırmacılar,...
 2. Futbolda Şiddet Eğilimi

  Futbolda Şiddet Eğilimi

  futbolda şiddetin nedenleri sporda şiddetin nedenleri sporda şiddet resimleri şiddet makale Futbol seyirlik bir spor olma ve geniş halk kitlelerini peşinden sürükleme özelliklerinden dolayı diğer spor faaliyetlerinden daha farklıdır. Tribünler sosyal bir mozaik gibidir. Zengini � yoksulu, muhafazakarı � yenilikçisi, yaşlısı � genci ile bir ahenktir tribün. Patronunun ezdiği çalışan, eşiyle...
 3. Çocuğunuza sınır koyarken şiddet göstermeyin!

  Çocuğunuza sınır koyarken şiddet göstermeyin!

  Dış dünya çocuk için maceralarla dolu bir bilinmezlik ortamıdır. Her yerden keşfedilecek başka bir tema fışkırır adeta. Aynı anda ebeveynin yasakları da devreye girer. Bu keşiflerdeki tehlikelerden çocuğu korumak için koyulan yasaklar hem ebeveyn hem de çocuk için yeni ve alışılmadık bir durumdur. Bu dönemde anne-baba çocuğun gelişimini kabul etmeyi öğrenmelidir. Ancak bir taraftan da...
 4. Çocuklara Karşı Neden Şiddet Kullanılır

  Çocuklara Karşı Neden Şiddet Kullanılır

  Çocuklara Karşı Neden Şiddet Kullanılır ? Evet arkadaşlar neden çocuklarımıza şiddet uyguluyoruz yok ben uygulamıyorum demeyin eminim sözde bile olsa şiddet uyguluyorsunuzdur.
 5. Aile İçi Şiddetin Çocuğa Etkileri

  Aile İçi Şiddetin Çocuğa Etkileri

  aile içi şiddet nedir,aile içi şiddetin çocuklara etkisi,aile içi şiddete maruz kalan çocuk psikolojisi,aile içi şiddetin çocuğa etkileri,aile içi şiddetin çocuk üzerindeki sonuçları,aile içi şiddete maruz kalan çocuğun davranışları nasıl olur, Şiddet ve saldırgan davranışlara maruz kaldığımız yaşam alanları hiç de uzağımızda değil! Aslında en yakınımızda, yani ailemizde! Yapılan...

Sayfayı Paylaş