Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı

$ul€

Yeni Üye
Üye
Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı
Çocuklarda tırmak yemenin en önemli sebebi psikolojiktir. Yaş grubuna göre tırnak yemenin sebepleri değişkenlik gösterebilir.

bebek4-274.jpg


En sık ergenlikte görülmekle birlikte çok küçük yaştaki çocuklarda da tırnak yeme alışkanlığı görülebilir. Küçük yaşlarda görülme sebepleri; yanlış ebeveyn tutumları, çocuğa uygunsuz disiplin verimi, çocuğun bakıcısının değiştirilmesi, annenin çalışmaya başlaması, ana okuluna başlanması gibi çocukta stres yaratabilecek durumlar çocukta tırnak yemeğe sebep olabilir. İlerleyen yaşlarda ise okula başlanması, sınav döneminde yaşanan stres tırnak yemeğe etkendir. Çocuğun ailesinde de tırnak yeme alışkanlığı varsa çocuk ebeveyni model olarak alabilir.

Tırnak yiyen çocuklara baskı yapılmamalıdır. Baskı yapmak çocuğun bu durumunu şiddetlendirir. Çocuk bu konu ile bilgilendirilmesi, tırnak yememesi durumlarında onun başarısından dolayı kutlanması, çocuğun sorunları ile yakından ilgilenmesi, çocuğa model olmamak adına yanında ebeveynin kesinlikle tırnak yememesi gerekir. Çocuk hangi zamanlarda tırnak yiyorsa o zamanlarda çocuğun ilgisinin başka yönlere çekilmesi uygun bir davranıştır. Çocuklarda tırnağın yenmemesi için tırmağın derinden kesilmesi yanlıştır. Bu çocukta korku yaratabilir. Acı oje sürmek genel olarak problemi ortadan kaldırmakla birlikte temeldeki sorunu çözmez. Çocuk tırnak yeme alışkanlığından vazgeçse dahi başka bir problemin ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı zaman zaman kendiliğinden ortadan kalkar. Yukarıda bahsettiğimiz davranışların çocuğa uygulanması durumunda da çocuk tırnak yeme alışkanlığından vazgeçebilir. Ancak bazı durumlarda çok şiddetli tırnak yemelerde ailenin de yardımı çocuğun bu alışkanlıktan vazgeçmesini önlemez. Bu durumda psikologtan yardım almak gerekmektedir.
 
Üst