Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.443
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  çocukları anlayabilmek!

  Konu, 'okul öncesi eğitim' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Okula başlamaya hazır olan çocuklar, öğretmenleri ve diğer kişiler onlarla konuştuğunda anlayabilirler. Ana okulunda, pek çok oluşum, pek çok soru ve pek çok yanıt vardır. Eğer çocuk öğretmenini anlayamazsa, öğrenmeyi ve ne yaptığını bilmeyi beceremeyecektir.
  Aynı zamanda öğretmenlerin ve diğer kişilerin de onları anlayabilmeleri çok önemlidir. Eğer çocuk diğer kişiler tarafından anlaşılamazsa insanlara ne istediğini anlatamayacak ya da anladığı şeyi ifade edemeyecektir. Pek çok şey de yanlış gidecektir. Diğer çocuklar eğlenir ve iyi vakit geçirirken, anlama güçlüğü çeken ya da anlaşılamayan çocuk okula gitmekten ve yeni insanlarla karşılaşmaktan dolayı mutsuz olacaktır.

  Bir kaç örnek verirsek...

  Çocuğunuz okula başlamadan önce şunları yapmanız ona yardımcı olacaktır.
  Ailenizin dışındaki diğer kişiler ve arkadaşlarının çocuğun konuşmalarını kolayca anlayabilmesi
  Çocuğun aile bireylerinin dışındaki yetişkinlerin ve çocukların konuşmalarını anlayabilmesi
  Basit yönergeleri izleyebilmesi ve uyabilmesi
  Nereye oturacağı, kitabı nereye koyacağı, ya da topu nereye atacağı gibi...
  Çevresindeki kişilere ne hissettiğini söyleyebilmesi
  Yorgun, mutlu, üzgün, kızgın, vb.

  Çocuklara, anlama ve anlaşılır olma konusunda yardım etmek.

  Okula hazır olmak ve ne düşünebileceklerini öğrenmek için çocukların diğer kişilerin kendilerine ne söylediğini anlayabilmeleri gerekir. Aynı zamanda diğer kişilerle de onların kendilerini anlayabileceği şekilde açıkça konuşabilmeleri de önemlidir.
  Çocuğunuzu onu sanki ilk kez görüyormuşsunuz gibi dinleyin, bunu yaparken gözlerinizi kapatmanız size yardımcı olacaktır.
  Sadece sizin ve yakın aile bireylerinin anlayabileceği tarzda kullandığı sözcükler ya da söylediği özel kelimeler olup olmadığına dikkat edin.
  Çocuğunuzla konuşun ve bazen diğer kişilerle telefonda konuşurken dinleyin.
  TV ve radyoda konuşan kişileri dinlemek çocuğa diğer kişilerin konuşmalarını işitmesi için bir şans verir. Dinlediğiniz kişilerin ne söylediğini sorun ya da programın ne hakkında olduğunu anlatsın.
  Dinlemeyi öğrenmeleri için ne duyduklarını hatırlamalarını isteyin ve dinledikleri şey hakkında konuşarak uygulama yapın.
  Anne babaların çocuklarının anlaşılır biçimde konuşmalarına yardım etmelerinin birçok yolu vardır.

  Çocuğunuza yapmasını istediğiniz şeyle ilgili kısa mesajlar verin.

  "Baban anahtarlarının nerede olduğunu soruyor." gibi.
  Çocuğunuza, mesajı veren kişinin ne söylediğini sorun.  alıntı

   
çocukları anlayabilmek! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. çocuk pskolojisi<Hiperaktif Çocuklar<

  çocuk pskolojisi<Hiperaktif Çocuklar<

  cocuk pskoloji cocuk pskolojisi çocukpskolojisi coçuk pskolojısı hiperaktif çocuk için dua Çoğu anne-baba çocuklarına hiperaktivite tanısı konduğunda hayrete düşer, çünkü bu çocukların evde aileleri tarafından gözlemlenen herhangi bir problemleri yoktur. Gerçekten de bu çocuklar evde hiçbir dikkat bozukluğu bulgusu göstermeden saatlerce televizyon seyredebilir veya video oyunları...
 2. Çocuklar

  Çocuklar

  Zenginliğin ve mutluluğun işaretidir. Hasta bir çocuk, kendi çocuğunuzun sağlıklı olacağı anlamına gelir. Ama başka sorunların habercisi olabilir.
 3. kreşe giden çocuklar

  kreşe giden çocuklar

  Aile ve öğretmenlerin işbirliği kurması halinde çocuklar okul öncesi eğitimden en büyük faydayı sağlarlar. Çocuklara hem aileler hem de öğretmenler bazı önemli katkılar yapabilirler. Öğretmenler çocuk gelişimi ve erken çocukluk dönemi eğitimi konusunda eğitim almışlardır. Çocukların, diğer çocuklarla ve yetişkinlerle ilişkilerini gözlerler ve çocuğun neler öğrendiğini ve nasıl geliştiğini...
 4. çocuklarınız sizin çocuklarınız değil!...

  çocuklarınız sizin çocuklarınız değil!...

  çocuklarınız sizin çocuklarınız değil onlar sizin değil çocuklar Onların farklı birey olduklarını unutmamalıyız.Bazen çocuklarımıza dayatmalarımız olabiliyor..Oysa ki ne kadar yanlış davranışlar.... Kim demiş çocuk küçük bir şeydir Bir çocuk belki en büyük şeydir:) Onlar kendi yolunu izleyen Yaşam'ın oğulları ve kızları. Sizin aracılığınız ile geldiler ama sizden gelmediler Ve sizinle...
 5. çocuk

  çocuk

  çocuğum4 yaşında çok hırçın ve hiç susmuyo çok enerjik hiç yerinde oturmuyo abisini dövmeye çalışıyo ne yapmalıyım

Sayfayı Paylaş