çocukları güneşten koruyun

BeyazMelek

Daimi Üye
çocukları güneşten koruyun
bu konu,çocukları güneşten nasıl koruyabilirizz,güneşten korunma yöntemleri hakkında bilgiler vermektedir

c-163.jpg

Yaza yaklaşırken çocukların uzun süreler güneş altında oyun oynamaları, güneşin zararlı etkilerine maruz kalmalarına neden oluyor.

"Çocuklarımızı güneşe karşı korumamız şart, çünkü güneşin zararlı ışınlarına karşı korunmayanlarda ileride cilt kanseri söz konusu olabilmekte" diyen Memorial Etiler Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Gökhan Mamur, çocukların güneşin zararlı etkilerinden korunması için dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi verdi. Güneşten korunmanın yollarıyla ilgili ayrıntıları konumuzda bulabilirsiniz

Güneş ışınlarından korunmanın yolları

Güneş yanıkları ve ileride oluşabilecek melanom gibi cilt kanserinin oluşumunu engellemek için çocukları zararlı güneş ışınlarından korumak gerekmektedir. Yaşamın ilk yıllarında cilt çok ince olduğu için ve 9-12 yaş grubu çocukları kontrol etmek zor olduğu için özellikle o yaşlarda güneş yanığı olasılığı artmaktadır. Dolayısıyla bu yaş gruplarına özellikle dikkat edilmelidir. Güneş kremi çeşitli kimyasallar içeren, güneşin zararlı ışınlarının cilde nüfuz etmesini önleyen, cinsine göre farklı özellikler taşıyan kremlerdir. Kremleri farklı kılan ana özellikler şunlardır:

SPF / Koruma Faktörü: Bu özellik genelde ilk göze çarpandır ve 2’den 50 hatta daha yüksek rakamlara bile çıkabilir. 20-30 faktör genelde çocuklarda yeterli görünmektedir. 30 ile 50 faktör arasında yaklaşık yüzde 3’lük koruyuculuk farkı vardır.

UVA ve UVB’den korunma: Özellikle UVB ancak her iki çeşidi de kansere neden olabilmektedir, dolayısıyla ürün her iki ışına karşı korumalı.
Waterproof / Water resistant (suya dayanıklı / suya dirençli):Suda 80 dakika kalındığında waterproof krem koruyucu etkisini devam ettirirken water resistant olanı 40 dakika devam ettirir. Bu yüzden waterproof daha etkilidir.

30 dakikanın üstünde güneşte kalacak çocuğunuza, güneşe çıkmadan 15-30 dakika önce güneş kremi sürmelisiniz. 80 dakikada bir kremi tekrar sürmelisiniz.

6 Ayın altındaki çocuklarınıza güneş kremi sürmeyin

Son önerilere göre çinko oksit içeren (içerikte Zn oxide diye geçer) güneş kremleri altı ay altındaki bebeklere uygulanabilmektedir. Bu yaş grubundaki bebeklerin doğrudan güneş ışığına maruz kalmamaları, gölgede kalarak, hafif giysi ve şapka ile korunmaları gerekmektedir.

Bazı güneş kremleri önemli düzeyde cilt alerjilerine neden olabilmektedir. Özellikle geçen seneden kalan kremleriniz buna neden olabilir, dolayısıyla onları atın. Yeni aldığınız güneş kremini tatilinizin ilk günü çocuğunuzun her yerine ilk kez sürdükten sonra alerji yaratırsa bu hem çocuğunuzun keyifsizliğine hem de tatilinizin kötü geçmesine neden olacaktır.

Dolayısıyla, şu yöntemi tavsiye ederim. Yeni kreminizi güneşe çıkmadan bir gün önce çocuğunuzun koluna bir iki santimetrelik alana sürün ve yara bandıyla kapatın. Ertesi gün güneş altında yara bandını çıkarın. Eğer 15 dakikada o bölgede kızarıklık, şişlik veya kaşıntı olmuyorsa, tekrar içeri girin, güneş kremini tam sürün ve 30 dakika sonra eğlence başlasın!

Güneşten korunmanın farklı yolları

Tişört gibi hafif pamuk giysiler yaklaşık 7 faktörlük koruma sağlarlar (SPF 7) dolayısıyla kendi başına yeterli olmaz ama çok yardımcıdır.
Şapka başımızı yüzümüzü ve kulaklarımızı korur.
Doğrudan güneş ışınlarından korunmak için özellikle yaşamın ilk altı ayında şart.

Saat 10:00 ile 16:00 arası dışarı çıkmamak önemlidir. Güneş ışınlarının bulunduğunuz yerde en dikine dolayısıyla en etkili geldiği saatlerde güneşe çıkmamak en doğrusudur. Havanın bulutlu olması sizi yanıltmasın çünkü güneşin zararlı ışınları bulutları rahatça delip geçmektedir. Güneşi belki görmüyorsunuz ama emin olun, o sizi görüyor.

Ben oğlumu hep güneş kremi sürerim yazlık evimiz sahile yakın olduğu için cup denize e oğlumu denize gitmeden krem sürmeye başlıyorum sonra mutlaka renkli atlet alırım kumla oynarken giydirrim dikkat ediyorum birde güneş kremi 50 faktör olmasına dikkat ederim

Ben oğlumu hep güneş kremi sürerim yazlık evimiz sahile yakın olduğu için cup denize e oğlumu denize gitmeden krem sürmeye başlıyorum sonra mutlaka renkli atlet alırım kumla oynarken giydirrim dikkat ediyorum birde güneş kremi 50 faktör olmasına dikkat ederim
n

aslında bronzlaşmak cildimizdeki renk pigmentlerinin ölümüymüş yani sağlıklı değilmiş ve kesinlikle çocukları bu durumdan korumak en doğrusu, sen de en iyisini yapıyorsun Ayşe :tik:

Geri