1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.406
  Beğenilen Mesajlar:
  57
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  çocukları nasıl giydirmeli?

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  Havaların soğumasıyla birlikte gribal enfeksiyonlar da artıyor.Çocuklara dikkat edelim meleklerim..:)
  Sonbahar aylarında havaların serinlemesi ile birlikte gribal enfeksiyonlarda artış olduğu bildirildi. Uzmanlar, bu dönemde velilerin çok dikkatli olmalarını isteyerek, çocukların üşümemelerini sağlayacak, ancak kolay çıkartılabilecek kıyafetleri giydirmelerini istedi. Ayrıca, sabah kahvaltılarının ihmal edilmemesinin çocukların hastalıklara karşı dirençlerini artıracağı uyarısında bulunuldu.

  Kayseri İl Sağlık Müdürü Dr. Kadir Çetinkara, okulların açılmasının sonbahar aylarına denk geldiğini ve mevsimin yavaş yavaş soğuk kış aylarına doğru ilerlediğini belirterek anne ve babaları gribal enfeksiyonlara karşı uyardı. Alınacak bazı küçük tedbirlerin çocukların sürekli hastalanmalarını engelleyeceğini ifade eden Dr. Kadir Çetinkara, bunların başında mevsim nedeniyle havaların serin olmasının dikkate alınarak çocukların üşümemelerini sağlayacak ancak kolay çıkartılabilen ceket, yelek, şapka ve atkı gibi giysilerin mutlaka kullanılmasını istedi. Çetinkara, hastalıklara karşı çocukların daha dirençli olmaları için beslenmelerinin de ayrı bir önem kazandığını anlatarak, şu uyarılarda bulundu: "Çocuklarımızın, özellikle okula gidenlerin beslenmelerine çok özen göstermeliyiz. Dengeli ve doğru beslenmesini sağlamalıyız. Özellikle anne ve babaların kahvaltılarını çocuklarıyla birlikte yaparak onların hem psikolojik hem de iyi bir kahvaltı yapmalarını sağlaması adına önemlidir. Kahvaltısını düzenli yapan çocuklarda hastalıklara karşı vücut direnci daha da etkili olur."

  Dr. Kadir Çetinkara, çocuklarda el yıkama, diş fırçalama, tuvalet temizliği, el ve tırnak bakımı, saç bakımı ve mendil kullanımının da hastalıklara karşı önemli bir önlem olduğunu dile getirerek, "Okul malzemeleri bile tercih edilirken, özellikle temizliği kolay yapılabilecek eşyalar seçilmelidir. Eğer çocuklarımızda bir rahatsızlık varsa hemen sağlık kuruluşlarına götürülmelidir. Eğer gribal enfeksiyon türü rahatsızlıkları olduğu tespit edilirse çocuğun en az 2- 3 gün dinlenmesi sağlanmalı. Beslenmesine dikkat edilmeli ve doktor tarafından verilmiş ilaçları varsa kullanılmalıdır. Bu uygulama ile veliler, okulda başka çocuklarında bulaşıcı olan gribal enfeksiyon hastalığına yakalanması engellenir. Öğrencilerin derslerinden geri kalmamaları sağlanmış olur." dedi.
  Uykunun insan vücudu için önemli bir ihtiyaç olduğuna da vurgu yapan Dr. Çetinkara, çocukların iyi öğrenebilmeleri, derslerinde başarılı olmaları, vücut direncinin yüksek olması için düzenli uyku alması gerektiğini belirtti.

   
çocukları nasıl giydirmeli? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ÇOcuklarda kabızlık nasıl giderilir ?

  ÇOcuklarda kabızlık nasıl giderilir ?

  çocuklarda kabızlık nasıl giderilir nasıl geçer kabızlık için neler yemeli ve neler tüketilmeli ? İlaçsız ve kullandığınız bitkisel güzel bir yöntem var ise denediğiniz iyi olur arkadaşlar. Ama lütfen denediğiniz vesonuç aldığınız bir yöntem olsun.
 2. Yeni Doğan Bebeğinizi Nasıl Giydirmelisiniz ?

  Yeni Doğan Bebeğinizi Nasıl Giydirmelisiniz ?

  Yeni Doğan Bebek Nasıl Giydirilmeli Yeni Doğan Bebekler Nasıl Giydirilir Bir önce ki konumuzda verdiğimiz yeni doğan bebek yatırılış şekli bilgilerinin ardından bu sayfamzıda da Yeni Doğan Bebekler Nasıl Giydirilir detaylarıyla sizlerle paylaşacağız sevgili melekler :) Bebeklerin fazla giydirilmesine gerek yoktur. Siz kaç kat giyiyorsanız, bebeğinizi de o şekilde giydirin. Soğuk...
 3. kışın çocuklarımızı nasıl beslemeliyiz

  kışın çocuklarımızı nasıl beslemeliyiz

  Malum kış yaz gibi değil.Yazın hafif gıdalar kurtarıcımız ama kışın özellikle çocuklarımızın beslenme düzeni çok önemli gibime geliyor. Hava soğuk, hareket kısıtlı.Acaba kışın çocuklarımızı nasıl beslemeliyiz ?
 4. Çocuklarımızı Güneşten Nasıl Koruyabiliriz?

  Çocuklarımızı Güneşten Nasıl Koruyabiliriz?

  bebekleri güneşten nasıl koruruz bebekleri güneşten korumak için bebekleri güneşe çıkarmak Sevgili melekler, güneşin yakıcı etkilerini iyice hissettiğimiz şu günlerde çocuklu olup tatil planları yapanlara bazı tavsiyelerimiz olacak. Güneşin sağlığa zararlı etkilerinden artık hepimiz haberdarız. Ancak çocukların bu etkileri daha fazla hi,ssedeceğini unutmamalı ve onları güneşten korurken çok...
 5. Okul Çocukları Nasıl Beslenmeli?

  Okul Çocukları Nasıl Beslenmeli?

  okul çocuğunun beslenmesi, okul çocuğu için günlük menü, sağlıklı beslenme Sevgili melekler, okul çağındaki çocukların beslenmesi son derece önemlidir. Tam gelişme çağıda olan okuş çocuklarının sağlıklı beslenmeleri için her besin grubundan yeterli mikltarda tüketmeleri gerekir. İlerdeki hayatlarını etkileyecek olan doğru beslenme alışkanlıklarının daha çocuk yaşta edinilmesi gerekir....

Sayfayı Paylaş