Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.443
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  çocukları sporla uğraşan aileler onların beslenmesine dikkat etsin

  Konu, 'okul öncesi eğitim' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Ayşe Cengiz Beslenme Uzmanı, Tüder Gıda Komisyonu Başkanı

  Çocukların daha iyi büyüme ve gelişmeleri için, küçük yaşlardan itibaren düzenli olarak sportif bir aktivitenin içinde yer almaları oldukça yararlıdır. Spor aktiviteleri, eğlenceli ve sosyal bir ortam yarattığı için, bu yaş grubunda sosyal kişilik ve öz güven erken oluşur. Bundan dolayı özellikle gelişmiş ülkelerde her türlü alt yapı oluşturulup çocukların organize bir spora katılımları her yıl artmaktadır.

  Amerika Birleşik Devletlerinde 1992-2002 yılları arasında, organize bir spora katılan çocuk sayısı % 8.4, adölesan sayısı ise % 15.4 olarak bildirilmiştir. Avrupa ülkelerinde ise 6-11 yaş grubu çocukların spora katılımı, ülkeden ülkeye değişmek üzere, %53-98 olarak verilmiştir. Kendi Ülkemizin çocukları için çıkarılmış istatistiki bilgi olmadığı gibi gerek bu yaş grubuna yönelik ilgili yasal düzenlenme gerekse toplumun bilinç düzeyi ve altyapı eksiklikleri konusunda yolun henüz başındayız. Yapacağımız çok şey var …geç kalmadan… aksi halde çocuklarımızın TV, bilgisayar bağımlılığı ve hareket azlığı dolaysıyla “fazla kilo “ problemi çığ gibi büyüyor..

  Sporcularda beslenme, antrenman programlarının en önemli bölümünü oluşturur, sağlıklı- dengeli beslenme; sağlıklı büyüme –gelişmenin yanı sıra, optimal bir performans elde etmeyi sağlar.

  Yaşamında düzenli olarak sportif bir aktivite yapan çocukların TV ve Bilgisayar başında geçen zamanı azaldığı için, çocuğun obezite (şişmanlık), diyabet ve hipertansiyon gibi sistemik hastalıklarında oluşum riski azalır. Ayrıca kemik ve kas yapısındaki güçlenmeye bağlı olarak aynı yaş grubunda herhangi bir egzersizle uğraşmayan yaşıtlarına göre daha fit ve dayanıklıdır. Kolay kolay herhangi bir kazaya maruz kalmaz.


  Çocukların büyüme ve gelişmeleri için gerekli olan tüm besin maddeleri ve enerjinin eksiksiz olarak alınması gerekmektedir Spor yapan çocuk, adölesan ve genç atletlerin beslenmesi anne ve babaları başta olmak üzere, çocuğun kendisi ve antrenörü tarafından çok dikkate alınmamaktadır. Oysa çocuk ve adölesan atletlerin beslenmeleri, öncelikle kulüp diyetisyeni (spor kulüplerimizin çoğunda ne yazık ki diyetisyen yoktur) , spor hekimi ve antrenörü ile birlikte anne ve babaların gözetimi altında olmalıdır.

  Enerji: Çocuk ve adölesanlarda büyüme ve gelişmeyi sağlayacak , gerekli günlük enerji miktarlarına ilave olarak; spor yapan çocukta fiziksel aktivite nedeniyle günlük harcanan enerji miktarı daha da yüksektir. Çocuğun yaşı, boyu, kilosu cinsiyet farklılıkları , yaptığı egzersizin tipi, yoğunluğu ve süresi günlük enerji miktarını etkileyen önemli faktörlerdir. Recomended Daily Amount (RDA) belirtilen 7-10 yaş sedanter ( hareketsiz ) çocukların ortalama günlük kalori gereksinimi 1900-2000 kcal/gün, adolesanların ise 2150-2880 kcal/gün olarak verilmiştir .Oysa aynı yaş atlet çocukların ortalama 3000-4000 kcal/gün, atlet adölesanlarda ise 5000 kcal/gün olarak belirtilmiştir .

  Genç atletlerde günlük total enerji diyetle % 55-60 karbonhidratlar, % 12-15 protein ve %25-35 yağlardan temin edilmesi gerektiği bildirilmiştir. Çocuk ve adölesanlarda günlük enerji değeri üzerinden, günde fazla sayıda servis yaparak, ara öğünler ile birlikte öğün sayısı artırılarak (7 gibi) , beslenme planı yapılmalıdır .

  Protein: Çocuk ve adölesan atletlerin spesifik protein ihtiyaçları ile ilgili yeterli çalışma yoktur. Çocuk ve adölesan atletlerde günlük alınan enerji harcanan enerjiyi karşılıyor ise protein ihtiyacı 1.70- 2.12 g/kg-1/gün-1 olarak bildirilmektedir.Alınan proteinlerin sadece hayvansal kaynaklı değil, bitkisel kaynaklı da olmasına dikkat edilmelidir. Protein supplementleri-ekleri (protein tozları gibi) alınmasına gerek yoktur.

  Karbonhidrat: Çocuk ve adelösan atletlerin karbonhidrat ihtiyacı ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Karbonhidrat alınımı kas glikojen depolarının doldurulması ve performansın artırılması için önemlidir. Antrenmanlar ve dayanıklılık sporlarında kas ve karaciğer glikojen depoları yeterince dolmadığında erken yorgunluk ve performans düşüklüğü görülür.

  Yağ: Çocuk atletlerde total enerjinin % 35-39’ nun , adolesan atletlerde ise % 35 inin yağlardan temin edilmesi; diyette sature yağ oranının % 10 üzerinde olmaması gerektiği belirtilmektedir.

  Adölesan atletlerin büyüme gelişme ve fiziksel aktiviteleri için esansiyel yağ asitlerin (linoleik ve linolenik asit) mutlaka alınması gerekir. Beslenmede yağ alınımı yağda eriyen vitaminlerin ve karotenlerin emilimi için de esastır. Yüksek yağ ihtiva eden belirli yiyeceklerin (kırmızı et gibi) beslenmeden çıkarılmaması önerilir.

  Kaynakça: İst. Üniv.Tıp Fak. Spor Hekimliği


  alıntı hanemiz.com

   
çocukları sporla uğraşan aileler onların beslenmesine dikkat etsin konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. çocukluk çağındaki beslenmeye dikkat!!

  çocukluk çağındaki beslenmeye dikkat!!

  Sevgili Anne ve Baba, Çocuklarda normal büyüme ve gelişmenin izlenmesi, normalden sapmaların tespiti yoluyla hastalıkların belirlenmesi ve önlenmesi için gereklidir. Sağlıklı çocuk takibinde düzenli olarak boy, ağırlık ve baş çevresi ölçümleri yapılmalıdır. Her şeyden çok sevdiğiniz bebeğinizin büyümesi, gelişmesi ve sağlıklı bir yaşam sürmesi şüphesiz ona sağlayacağınız imkanlarla mümkündür....
 2. onlar savaşın çocukları!!!!!!!

  onlar savaşın çocukları!!!!!!!

  .... Çatlamış dudakları, mavi gökyüzü kadar bıkkın gözleri, yok olmuş umutları kadar taptaze bedenleriyle öylece uzanırlar yollarda. Doldurur çığlıkları bir zamanlar çelik çomak oynadıkları dar sokakları. Onlar savaşın çocukları... Dünyanın dört bir tarafında hep aynı gülüşle veda ederler bu yaşaması yasak dünyaya. Ne olup...
 3. Çocuktan Aİlesİne Notlar!!!

  Çocuktan Aİlesİne Notlar!!!

  çocuktan ailesine notlar 1. Beni şımartmayın. Her istediğimin yerine getirilmemesi gerektiğini çok iyi biliyorum, sadece sizi test ediyorum! 2. Bana karşı disiplinli, katı olmaktan korkmayın. Ben bunu tercih ederim, kendimi emniyette, güvende hissediyorum. 3. Kötü alışkanlıklar edinmeme müsaade etmeyin. Bunların erken dönemlerde teşhis edilip önlenmesi hususunda sizlere güveniyorum....
 4. 'silâhını teslim et ona!'

  'silâhını teslim et ona!'

  Ahzab Harbi'nde, hendek kazmaktan yorulan Sa'd bin Muaz (r.a.), Peygamberimiz (s.a.v.) Efendimiz'in yanında oturmuş dinleniyordu. Bu esnada, toprak taşıyan Zeyd bin Sâbit (r.a.)'in çalıştığını görünce, ona işaret ederek; -Yâ Resûlellah, dedi, Allâh'a hamd olsun ki, bunun babası beni sağ bıraktı da, sana îmân etmek şerefini bana nasip eyledi. Buas günü, ben bunun babası Sâbit bin Dahhâk ile...
 5. SBS Aileleri Dikkat!

  SBS Aileleri Dikkat!

  Geçen yıl değişen Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sistemi'yle (OGES) ilköğretim 6. 7. ve 8. sınıf öğrencileri yeni bir sınav sisteminin içerisine girdiler. Sistemde birçok açıdan daha verimli olmasına rağmen birkaç noktada bazı problemler olduğu söylenebilir. Bunlardan en önemlisi artık 6. sınıftan itibaren çocukların sınav maratonuna başlıyor olmalarıdır. Öğrenciler gidecekleri liseyi 6. 7. 8....

Sayfayı Paylaş