Etiketler:
 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Çocuklarımız ve Biz

  Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  ÇOCUKLARIMIZ VE BİZ
  Anne babalar çocuk eğitim tutumlarında değisik faktörlerden etkilenirler. Mesela, geçmiş yaşantılarından, kültürlerinden, kendi kişisel değerlerinden, anne-baba algılarından ve gelecekle ilgili hedeflerinden. Çocuklarımıza öğrettiğimiz her şeyde bizden bir parça vardır.
  Anne-baba olmayı yaşayarak öğreniriz. Bazen olması gerekenleri, bazen içimizden geleni bazen de yaşananların sonuçlarını uygularız. Anne baba olarak bilmemiz gereken bazen farkında olmadan çocuklarımıza zarar verecek ortamları istemeden de olsa yaratabildiğimizdir. İnsanın kendi çocuğunu eğitmesi kolay değildir, çünkü çoğunlukla onu kendimizden ayrı düşünmekte zorluk çekeriz.
  Bu konuda dikkat etmemiz gereken ilk ve en önemli nokta çocuğumuzun bizden farklı olduğu ve bizden farklı gelişeceğidir. Bunu kabul ettiğimiz zaman hem çocuğumuza hem de kendimize "kendi olmak" hakkını tanımış oluruz. Böyle bir eğitim ortamında çocuk her yönüyle kabul gördüğünü hisseder ve kendini değerli algılar. Başkalarını da olduğu gibi kabul etmeyi öğrenir.

  Aileler eğitimde "geliştirmek" yerine "değiştirmek" üzerinde odaklandıkları zaman hep yanlışları ve eksikleri görürler ve bunlarla ilgili düzeltme ve tedbir alma yoluna giderler bu da çocukla aralarında gergin bir ilişkinin oluşmasına neden olur. Oysa çocuğun anlaşıldığını hissetmeye ihtiyacı vardır.
  Eğitim; destek olmayı, yol göstermeyi, bilgi vermeyi, model olmayı ve uygun ortamları sağlamayı içermelidir.
  Çocuğumuzu eğitirken ona karşı açık olmak, dürüstçe kendimizi ortaya koymak belli rollere sıkışmadan insan olarak var olmak da çocuğumuz için bir eğitimdir. Çünkü o bizim sadece söylediklerimize değil söylediklerimizi nasıl uyguladığımıza da bakar. Bunlar arasında uyuşmazlık gördüğünde bize olan güveni ve inancı sarsılır.


  Eğitim süreci içinde zorlandığımız, sıkıntı yasadığımız, hata yaptığımızı fark ettiğimiz anlar olabilir. Duygularımızı doğru ya da yanlış diye ayırmadan kendimize bunları yaşama hakkını vermeli ve paylaşabilmeliyiz. Bu, çocuğumuzun kendine ve hayata olan toleransını arttırır. Duygularımızı paylastığımızda yaşadığımız sıkıntının yükünü hafifletir ve uygun alternatifleri daha rahat görebiliriz. Biz kendimizi açtığımızda çocuklar da duyguları tanıyıp onları nasıl ifade edebileceklerini öğrenirler.
  Ayrıca hata yapma, zorlanma gibi durumlarla nasıl başa çıkabileceklerini görebilirler. Onlar da kendilerini ifade etmeye başlarlar. Bu durumda da onlari dinlemek , anlamaya çalışmak bunu yaparken de öğüt vermemek, yargılamamak, kıyaslamamak, hafife almamak, konuyu değiştirmemek yapacaığınız en iyi şey olacaktır. Bunları dikkate aldığınızda çocuğunuzun sizinle daha çok sey paylaştığını göreceksiniz.

  Çocuklarımızın bizim doğrularımızı bizim istediğimiz yollarla bulmaları için uğraşmak, sabırsızlanmak, hata yapmalarına firsat vermemek, her şeyi hazır sunmak ve sürekli koruyucu olmak onların hayatı gerçek anlamda yaşamalarına elgel olmaktadır. Oysa onlar bu dünyaya bizim istediğimiz gibi biri olmak için gelmediler. Onlara seçim hakkı tanımazsak kendi başlarına bunu yapmaları gerektiğinde daha büyük zorluk yaşarlar.
  İsteğimiz; kendine yetebilen, zorluklarla başa çıkabilen kısacası bu dünyada tek başına var olabilen bir birey yetiştirmekse bu, ancak ona fırsat vermekle mümkün olabilir. Hem ona hem kendinize fırsat verin. Anne baba olmak kusursuz olmak demek değildir.
  Çocuklarımızı eğitirken birçok konuda kendimizi de eğitmek durumunda kalırız.

  Karşılaştığımız zorluklarda kendimizi görür, tanırız. Kendimizi değerlendirir, eleştiririz. Eğer bu sonuçları kendimize yol gösterici olarak kullanabilirsek çocuğumuz ve kendimiz için uygun eğitim ortamlarını daha rahat oluşturabiliriz. Eğer yolumuzu belirlemekte karar veremiyorsak bu konuda bize yol gösterebilecek uzmanlardan yardım almak, ne yapacağını bilememekten daha iyi bir yol olacaktır.
  Şebnem KANMAZ


   
 2. sahtedüşler

  sahtedüşler Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  8 Eylül 2009
  Mesajlar:
  244
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  kütahya
  çoçuk dünyanın en güzel varlıklarıı
   
Çocuklarımız ve Biz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Mustafa Kemal'in gerçek çocuklarıyız biz.

  Mustafa Kemal'in gerçek çocuklarıyız biz.

  Mustafa Kemal'in gerçek çocuklarıyız biz. Bir kalp durduysa soluk bir on Kasımda Binlerce kalp doğdu vatan topraklarında. Türkiye'nin istikbali, hali, güvencesiyiz. Atatürk'üz biz... Atatürkçüyüz. Dedi; 'yurtta sulh, cihanda sulh olur bilirsen.' Görmek istediği, birleşecek olan çizgisiz dünyayı. Anadolu'dan müjdeledi umudun sonsuz çocukları Bir bölünmez müzik gibi, bütün dünyaya...
 2. Lale Devri çocuklarıyız biz:)

  Lale Devri çocuklarıyız biz:)

  Bu resım kucultulmustur.Gercek boyuta donmek ıcın tıklayın.800x640. Bu resım kucultulmustur.Gercek boyuta donmek ıcın tıklayın.640x480. Bu resım kucultulmustur.Gercek boyuta donmek ıcın tıklayın.1024x751. Bu resım kucultulmustur.Gercek boyuta donmek ıcın tıklayın.1024x768.
 3. Gökhan Kırdar - Gece Melek Ve Bizim Çocuklar

  Gökhan Kırdar - Gece Melek Ve Bizim Çocuklar

  Gece üşür meleklerine seslenir Sarmaş dolaş arka sokak çocukları Bıçaklar çekilir yüreklerimiz hep tetikte Şevhetle biz sığındık birbirimize Seviştik de öldük de öldürldük bile Kaybedecek hiçbir şeyimiz kalmadı Sanki bize bizden başka kim olur yar Gece melek ve bizim çocuklar Her uçurumdan sarktık Anasını sattık babasını ağlattık Düştük mü yoksa kalktık mı? Karışık işler bunlar Gece melek ve...
 4. Biz De Çocuktuk..

  Biz De Çocuktuk..

  Hijyenik olmayan pamuklu cocuk bezi ile tahta besik ile buyuduk. Cocuklar icin guvenli kapaklar, kilitler, elektirik prizleri yoktu ve bisiklete kasksiz binerdik. Gidecegimiz yere yanimizda bir koruyucu ile degil yalniz giderdik hic bir rizikoyu dusunmeden... . Otomobil de cocuk koltugu olmadan ve kemer baglamadan tasirdi bizi. Cesmeden su icerdik.. Pasta yerdik, ekmek yerdik,...
 5. Biz Eskiden Çocuktuk..

  Biz Eskiden Çocuktuk..

  misket çeşitleri bilyeler bilye çeşitleri bilye misket oyunu Çocukken biribirinden güzel oyunlar oynardık hatta tek derdimiz bu olmuştu ozamanlar ; Gazoz Kapakları ile oynana oyun geldide aklıma Kızı, erkeği hepimiz oynardık. kucukken ilginc oyunlarin gozdesiydi. misal bir gazoz kapagi alinir, di$ yuzeyi parlatilir ve icine cam macunu koyularak agirla$masi saglanirdi. eskiden bol bol gorulen...

Sayfayı Paylaş