Etiketler:
 1. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0

  Çocuklarımıza Allah'ı nasıl anlatabiliiz?

  Konu, 'Dini sorularınız ve cevapları' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

  çocuğuma allahı nasıl anlatırım
  Bir müslüman olarak çocuklarımıza Allah'ı ve dinimizi anlatmak en büyük ve en önemli anne-baba görevlerimizden biridir.Onlara anlayabilecekleri şekilde izah etmeli ve bizim için yaratılanlara şükretmeyi öğretmeliyiz.
  Peki çocuklarımza Allah'ı nasıl anlatmalıyız? İşte bunun güzel izahı...
  < Konu Resmi..>
  ALLAH A samimi bir kul olmak, zorlamayla olacak bir şey değildir. Kulluk yaşanacak bir haldir. Böyle olduğu için de, belli adımların sonunda belli sonuçlar cinsinden kalıplara uymaz.

  Çocuğun dindar olması için anne baba olarak bizim yapabileceklerimizden bazıları şunlar olabilir:
  Evvela, bunu ciddi olarak istemeli ve bu konuda kararlı olmalıyız. Şimşek ışığında yol alınmadığı gibi, bu arzu da geçici heveslerle olacak bir şey değildir.
  Çocuk büyütmekle, çocuk yetiştirmenin arasındaki farkı iyi anlamalıyız. Çocuk yetiştirmenin, bilinçli bir süreci ve bu süreçteki kararlı çabaları gerektirdiğini bilmeliyiz.

  Daha sonra da kesinlikle şuurunda olmalıyız ki, dindar olmanın özü özeti Allahı sevmektir. İnsan sevdiğine yaklaşır, sevdiğinin yolundan gider. Çocuğa Allahı sevdirmeliyiz; sevdikten sonra gerisini çocuk da getirebilir. Yoksa ezbercilikle dindar olunmaz. Dinden haberdar olmak başka, dindar olmak başkadır.
  Ayrıca, çocuğumuzla sıcak bir yakınlık kurmalıyız; çocuğumuzun rahatça konuşabileceği, soru sorabileceği bir iletişim ortamı sağlamalıyız.

  Bunların yanı sıra, çocuğuyla güzel bir diyalog içinde olan anne baba, ondan gelecek olan sorulara net ve kısa olarak cevap vermelidir.

  Bilmeliyiz ki, çocuğumuz izah istemiyor, cevap bekliyor. Çocuk, güneşi kim çıkardı? diye sorduğunda, Allah güneşi bizi aydınlatsın ve ısıtsın diye çıkardı, gibi kısa bir cevap onu tatmin edebilir. Yoksa bu soruyu cevaplamak için evrenin yaratılışından başlamamız gerekmez. Zaten ne kadar uzatırsak, çocuğumuz bizi o kadar az anlayacaktır.

  Çocuğumuzun sorularına mutlaka doğru cevaplar vermeliyiz. O küçüktür anlamaz diye cevapları geçiştirmemeliyiz. Kardeşim nereden geldi? diye sorduğunda, onu Allah yarattı, büyüyünce beraber oynayacaksınız, birbirinize yardımcı olacaksınız gibi doğru bir cevap verebiliriz. Yoksa kardeşini leylekler getirdi gibi, çocuğa bir faydası olmayacak masallarla onun zihnini dondurmaktan, düşüncesinin gelişmesini baltalamaktan kesinlikle kaçınmalıyız.

  Çocuğumuzun sevdiği, beğendiği, varlığından haz aldığı şeylerin var olmalarının nedenini doğru olarak bildirilmeliyiz. Sevdiği bir şeyi, bir insanı, Allahın yarattığını öğrenmesi, çocuğu Allaha yaklaştıracaktır. Sorduğu sorularına, tabiat ana, Noel Baba, evrim.. gibi gerçek dışı uydurma cevaplar alan bir çocuğun, duygusal zekası gelişemeyeceği gibi, belirsizlikler içinde kalan aklı, kainatı ve hayatı anlamakta da güçlük çekecektir.

  Çocuğunu dindar bir insan olarak yetiştirmek isteyen bir anne babanın en büyük yardımcısı elbette Allahtır. Çünkü Allah, insanı, kendine muhatap olacak imkânlarla donatıp yaratmıştır. Peygamberimizin ifadesiyle, her çocuk İslâm fıtratıyla, yani Allaha iman edecek bir karakterle dünyaya gelir.

  Bize iman lütfeden Yaratıcımız, çocuğumuza da merakı ve soru sorma yeteneğini vermiş; böylece çocuğumuzu insana yaraşır bir gelişme sürecine hazır hale getirmiştir.
  İkinci yardımcımız, kainattır. Kainattan nasıl yardımcı olur, demeyin. İnsanın Allahı tanıma yollarından birisi de kâinattır. İnsan, Allahın yarattıklarını görüp tattıkça, Yaratanına olan bilgisi ve sevgisi artar. Bu konuda bir kıssa vardır:
  Allah (c.c.), Davud aleyhisselama buyurmuş ki:

  Beni kullarıma anlat, Beni sevdir.
  Davud aleyhisselam:
  Ey Rabbim! Seni kullarına anlatabilirim, dedi, ama nasıl sevdirebilirim?
  Allah (c.c.) buyurdu ki:
  Sen kullarıma, onlara ihsan ettiğim nimetlerimi hatırlat, açıkla; Ben onların kalplerinde sevgiyi yaratırım.

  Öyleyse çocuğumuza Allahı sevdirmek için daima kâinattan, Rabbimizin dünyada yarattığı güzelliklerden bahsetmeliyiz.
  Ağaçların, çiçeklerin, yıldızların, Ayın, dünyanın, hayatın güzelliklerini onun dikkatine sunmalıyız.

  Ayrıca, Allahın bütün bunları bizim için, bizi sevdiği için yarattığını söyleyebiliriz. Bir meyve yiyorsak, Bak yavrum diye başlayarak, Allah bizi ne kadar çok seviyor, bizim için bu güzel meyveyi yaratmış, rengini, tadını, şeklini, kokusunu bizim hoşumuza gidecek gibi yapmış.. diyebiliriz.

  Böylece sonuçta belki de hiç beklemediğimiz bir anda, çocuğumuz elinde bir meyve yiyor iken, Biliyor musun baba, ben Allahı çok seviyorum diyebilecektir ..


   
 2. ilkimsu

  ilkimsu Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Ekim 2009
  Mesajlar:
  5.041
  Beğenilen Mesajlar:
  118
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  San Juan
  insallah ilerde cocuguma güzel bir sekilde tanıtıp anlatırım :)
   
Çocuklarımıza Allah'ı nasıl anlatabiliiz? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Nasıl Bİr Çocuktunuz ?

  Nasıl Bİr Çocuktunuz ?

  ;,NASI;, BİR ÇOCUKTUNUZ:confused: AİLEMİN DEDİĞİNE GÖRE BEN ÇOK BİLMİŞ BİRİSİYMİŞİM:p
 2. Ölümü çocuklara nasıl anlatmalı?

  Ölümü çocuklara nasıl anlatmalı?

  ölüm meselesini çocuklara en doğru biçimdeanlatmanın en doğru yolu biz büyüklerin en doğru biçimde anlatmamızdan geçer Deprem sonrası, birçok kişi pek çok konuda yığınla şey söyledi. Ama her meselede olduğu gibi bu meselede de, atlanan, gözden kaçan, hiç değinilmeyen mevzular kaldı. Bu kapısı açılmadık konuların içinde en önemlisi de, bütün hayatı koca bir oyun gibi gören çocukların, bir...
 3. allah'ı bilmeye yüz delil

  allah'ı bilmeye yüz delil

  Fahreddîn-i Râzî Herat ve civarında bozuk inançları yaymakla meşgul olanlarla mücâdele ediyor, Müslümanlar'ı bunların tehlikelerine karşı korumaya çalışıyordu. Üç yüz kadar atlı talebe ve âlim ile Herat'a geldiğinde; hem devlet, hem din büyükleri akın akın ziyaretine gelmiş, alâka göstermişlerdi. Ama birileri vardı ki; ne geliyor, ne de gelme arzusu ızhâr ediyordu. Acaba Fahreddîn-i Râzî...
 4. "Allah'ı unutmuştuk"

  "Allah'ı unutmuştuk"

  Lösemiye yakalanan Murat Göğebakan Saba Tümer'e konuştu. Murat'ı nasıl göreceğimi bilmediğimden çok tedirgindim. Kapıdan girip onu kel görünce "eyvah" dedim. Ama o hastalığını duyar duymaz saçlarını kendisinin kazıttığını söyledi. Biz de hayranlarının onu saçsız hatırlamaması için fotoğrafını yayınlamamayı uygun gördük. Bir an önce eski saçlarıyla aramıza döneceğine inanıyorum....
 5. çocukları nasıl giydirmeli?

  çocukları nasıl giydirmeli?

  Havaların soğumasıyla birlikte gribal enfeksiyonlar da artıyor.Çocuklara dikkat edelim meleklerim..:) Sonbahar aylarında havaların serinlemesi ile birlikte gribal enfeksiyonlarda artış olduğu bildirildi. Uzmanlar, bu dönemde velilerin çok dikkatli olmalarını isteyerek, çocukların üşümemelerini sağlayacak, ancak kolay çıkartılabilecek kıyafetleri giydirmelerini istedi. Ayrıca, sabah...

Sayfayı Paylaş