1. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.148
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0

  Çocuklarımıza Allah'ı nasıl anlatabiliiz?

  Konu, 'Dini sorularınız ve cevapları' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

  çocuğuma allahı nasıl anlatırım
  Bir müslüman olarak çocuklarımıza Allah'ı ve dinimizi anlatmak en büyük ve en önemli anne-baba görevlerimizden biridir.Onlara anlayabilecekleri şekilde izah etmeli ve bizim için yaratılanlara şükretmeyi öğretmeliyiz. Peki çocuklarımza Allah'ı nasıl anlatmalıyız? İşte bunun güzel izahı...  [​IMG]  ALLAH A samimi bir kul olmak, zorlamayla olacak bir şey değildir. Kulluk yaşanacak bir haldir. Böyle olduğu için de, belli adımların sonunda belli sonuçlar cinsinden kalıplara uymaz.

  Çocuğun dindar olması için anne baba olarak bizim yapabileceklerimizden bazıları şunlar olabilir:
  Evvela, bunu ciddi olarak istemeli ve bu konuda kararlı olmalıyız. Şimşek ışığında yol alınmadığı gibi, bu arzu da geçici heveslerle olacak bir şey değildir.
  Çocuk büyütmekle, çocuk yetiştirmenin arasındaki farkı iyi anlamalıyız. Çocuk yetiştirmenin, bilinçli bir süreci ve bu süreçteki kararlı çabaları gerektirdiğini bilmeliyiz.

  Daha sonra da kesinlikle şuurunda olmalıyız ki, dindar olmanın özü özeti Allahı sevmektir. İnsan sevdiğine yaklaşır, sevdiğinin yolundan gider. Çocuğa Allahı sevdirmeliyiz; sevdikten sonra gerisini çocuk da getirebilir. Yoksa ezbercilikle dindar olunmaz. Dinden haberdar olmak başka, dindar olmak başkadır.
  Ayrıca, çocuğumuzla sıcak bir yakınlık kurmalıyız; çocuğumuzun rahatça konuşabileceği, soru sorabileceği bir iletişim ortamı sağlamalıyız.

  Bunların yanı sıra, çocuğuyla güzel bir diyalog içinde olan anne baba, ondan gelecek olan sorulara net ve kısa olarak cevap vermelidir.

  Bilmeliyiz ki, çocuğumuz izah istemiyor, cevap bekliyor. Çocuk, güneşi kim çıkardı? diye sorduğunda, Allah güneşi bizi aydınlatsın ve ısıtsın diye çıkardı, gibi kısa bir cevap onu tatmin edebilir. Yoksa bu soruyu cevaplamak için evrenin yaratılışından başlamamız gerekmez. Zaten ne kadar uzatırsak, çocuğumuz bizi o kadar az anlayacaktır.

  Çocuğumuzun sorularına mutlaka doğru cevaplar vermeliyiz. O küçüktür anlamaz diye cevapları geçiştirmemeliyiz. Kardeşim nereden geldi? diye sorduğunda, onu Allah yarattı, büyüyünce beraber oynayacaksınız, birbirinize yardımcı olacaksınız gibi doğru bir cevap verebiliriz. Yoksa kardeşini leylekler getirdi gibi, çocuğa bir faydası olmayacak masallarla onun zihnini dondurmaktan, düşüncesinin gelişmesini baltalamaktan kesinlikle kaçınmalıyız.

  Çocuğumuzun sevdiği, beğendiği, varlığından haz aldığı şeylerin var olmalarının nedenini doğru olarak bildirilmeliyiz. Sevdiği bir şeyi, bir insanı, Allahın yarattığını öğrenmesi, çocuğu Allaha yaklaştıracaktır. Sorduğu sorularına, tabiat ana, Noel Baba, evrim.. gibi gerçek dışı uydurma cevaplar alan bir çocuğun, duygusal zekası gelişemeyeceği gibi, belirsizlikler içinde kalan aklı, kainatı ve hayatı anlamakta da güçlük çekecektir.

  Çocuğunu dindar bir insan olarak yetiştirmek isteyen bir anne babanın en büyük yardımcısı elbette Allahtır. Çünkü Allah, insanı, kendine muhatap olacak imkânlarla donatıp yaratmıştır. Peygamberimizin ifadesiyle, her çocuk İslâm fıtratıyla, yani Allaha iman edecek bir karakterle dünyaya gelir.

  Bize iman lütfeden Yaratıcımız, çocuğumuza da merakı ve soru sorma yeteneğini vermiş; böylece çocuğumuzu insana yaraşır bir gelişme sürecine hazır hale getirmiştir.
  İkinci yardımcımız, kainattır. Kainattan nasıl yardımcı olur, demeyin. İnsanın Allahı tanıma yollarından birisi de kâinattır. İnsan, Allahın yarattıklarını görüp tattıkça, Yaratanına olan bilgisi ve sevgisi artar. Bu konuda bir kıssa vardır:
  Allah (c.c.), Davud aleyhisselama buyurmuş ki:

  Beni kullarıma anlat, Beni sevdir.
  Davud aleyhisselam:
  Ey Rabbim! Seni kullarına anlatabilirim, dedi, ama nasıl sevdirebilirim?
  Allah (c.c.) buyurdu ki:
  Sen kullarıma, onlara ihsan ettiğim nimetlerimi hatırlat, açıkla; Ben onların kalplerinde sevgiyi yaratırım.

  Öyleyse çocuğumuza Allahı sevdirmek için daima kâinattan, Rabbimizin dünyada yarattığı güzelliklerden bahsetmeliyiz.
  Ağaçların, çiçeklerin, yıldızların, Ayın, dünyanın, hayatın güzelliklerini onun dikkatine sunmalıyız.

  Ayrıca, Allahın bütün bunları bizim için, bizi sevdiği için yarattığını söyleyebiliriz. Bir meyve yiyorsak, Bak yavrum diye başlayarak, Allah bizi ne kadar çok seviyor, bizim için bu güzel meyveyi yaratmış, rengini, tadını, şeklini, kokusunu bizim hoşumuza gidecek gibi yapmış.. diyebiliriz.

  Böylece sonuçta belki de hiç beklemediğimiz bir anda, çocuğumuz elinde bir meyve yiyor iken, Biliyor musun baba, ben Allahı çok seviyorum diyebilecektir ..

   
 2. ilkimsu

  ilkimsu Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Ekim 2009
  Mesajlar:
  5.041
  Beğenilen Mesajlar:
  118
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  San Juan
  insallah ilerde cocuguma güzel bir sekilde tanıtıp anlatırım :)
   
Çocuklarımıza Allah'ı nasıl anlatabiliiz? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. allah'ı bilmeye yüz delil

  allah'ı bilmeye yüz delil

  Fahreddîn-i Râzî Herat ve civarında bozuk inançları yaymakla meşgul olanlarla mücâdele ediyor, Müslümanlar'ı bunların tehlikelerine karşı korumaya çalışıyordu. Üç yüz kadar atlı talebe ve âlim ile Herat'a geldiğinde; hem devlet, hem din büyükleri akın akın ziyaretine gelmiş, alâka göstermişlerdi. Ama birileri vardı ki; ne geliyor, ne de gelme arzusu ızhâr ediyordu. Acaba Fahreddîn-i Râzî...
 2. Allah'ı sevme testi !

  Allah'ı sevme testi !

  Hadi bir test yapalım. Ve görelim gerçekten dediğin kadar var mı sevgin. Hani (cc) her sorulduğunda ondan daha büyük yok diyorsun ya hep. Hani onu herkesten ve her şeyden daha çok seviyorum diyorsun ya. Hani ondan başka mâşuk yok, ondan başka yâr yok, ondan başka vuslat yok diyorsun ya ! Buyur o zaman test edelim sevgini ve görelim ne kadar samimi olduğunu. Hatırlıyor musun dün ne olduğunu....
 3. "Allah'ı unutmuştuk"

  "Allah'ı unutmuştuk"

  Lösemiye yakalanan Murat Göğebakan Saba Tümer'e konuştu. Murat'ı nasıl göreceğimi bilmediğimden çok tedirgindim. Kapıdan girip onu kel görünce "eyvah" dedim. Ama o hastalığını duyar duymaz saçlarını kendisinin kazıttığını söyledi. Biz de hayranlarının onu saçsız hatırlamaması için fotoğrafını yayınlamamayı uygun gördük. Bir an önce eski saçlarıyla aramıza döneceğine inanıyorum....
 4. çocuğunuz nasıl ders çalışıyor?

  çocuğunuz nasıl ders çalışıyor?

  Sessiz ve düzenli ortamda ders çalışmanın daha verimli olduğunu düşünenlerdenseniz, yanılıyorsunuz… Bakın uzmanlar bu konuda ne söylüyor? Çocuğunuz ders çalışırken müzik mi dinliyor? Bütün ısrarlarınıza rağmen ödevlerini çalışma masasında değil de, koltukta mı yapıyor? Ya da bir eliyle yazı yazarken, diğeriyle kalem mi çeviriyor? Velileri telaşlandıran bütün bu davranışlar aslında çocuğun...
 5. Çocuğa Nasıl HAYIR Demeli?

  Çocuğa Nasıl HAYIR Demeli?

  bebeklere hayır nasıl öğretilir bebeğe hayır nasıl öğretilir çocuğa demek bebeklere konuşma Aile üyelerinin belli bir düzene göre yaşaması için oluşturulan disiplin, genel anlamıyla kişilerin içinde yaşadıkları topluluğun genel düşünce ve davranışlarına uymalarını sağlamak amacıyla alınan önlemlerin tümüdür. Bu, evin ve ailenin değer, düşünce ve davranışlarına uygun, yapılması ve yapılmaması...

Sayfayı Paylaş