Etiketler:
 1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  Çocuklarımıza içirdiğimiz içeceklere dikkat!

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  Uzmanlar, günde iki bardak veya daha fazla şekerli içecek ya da meyve suyu tüketen çocukların, başta obezite olmak üzere çok sayıda hastalığa daha meyilli oldukları konusunda anne babaları uyarıyor.
  Avustralya'daki Deakin Üniversitesi'nden bir ekip tarafından yürütülen ve sonuçları internette yayımlanan araştırma, çocukların beslenmelerindeki en gizli tehlikenin, yiyeceklerle birlikte tükettikleri içecekler olduğunu gösteriyor.

  Yaşları 4 ile 12 arasında değişen 2 bin 184 çocuk üzerinde yapılan araştırmaya göre, günde iki bardak ve üzerinde şekerli içecek tüketen çocuklar hızla kilo alma eğilimi içine girerken, tüketilen miktarın artmasıyla doğru orantılı olarak, alınan kilo da artıyor.

  Araştırmanın ana sorumlusu Dr. Andrea Sanigorski, sonuçları değerlendirdiği raporunda ''Günde üç bardak gazlı şekerli içecek ya da 4 bardak meyve suyu tüketen çocukların aşırı kilolu ya da obez olma riskleri, tüketmeyenlere oranla iki kat fazla'' ifadelerine yer veriyor.

  Avustralya'da elde edilen sonuçların, ABD ve İngiltere'de yapılan benzer araştırmaların sonuçlarıyla birebir örtüştüğünü ifade eden Dr. Sanigorski, çocukların gazlı içecek tüketimlerine sınırlama getiren bilinçli ebeveynlerin bile, çoğunlukla konu meyve sularına gelince, fazla tüketmenin zararlarının farkında olmadıklarını kaydetti.

  Söz konusu içeceklerin, belirtilenden fazla tüketilmelerinin, çocukların ilerideki yaşlarda ciddi sağlık sorunları yaşamalarına neden olabileceği uyarısında bulunan araştırma ekibi, ''Atıştırmalık'' olarak tanımlanan yiyeceklerin de çocukların sağlığını, içerdikleri yüksek yağ ve tuz oranlarıyla tehdit ettiği vurguladı.

  Çalışmada, lif tüketimini artırıp tok tutma özelliği olması nedeniyle meyve suyu yerine meyvenin kendisinin tüketiminin teşvik edilmesi öneriliyor.

  Erken yaşlarda kilo almaya başlayan çocuklar, yalnızca obezite değil, kiloya bağlı olarak tansiyon, diyabet, kalp gibi birçok hastalık için potansiyel taşıyorlar.

  alıntı   
Çocuklarımıza içirdiğimiz içeceklere dikkat! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocukta ateşe dikkat

  Çocukta ateşe dikkat

  Çocuğunuz size her zaman alıştığınızdan daha sıcak geliyorsa ısısını ölçerek tam bir ölçüm yapmanız gerekir. Çocuğunuza dokunduğunuzda cildinin size sıcak gelmesi her zaman onun ateşi olduğunu göstermez. Genellikle ateş olarak kabul edilen derece 38ºC’nin üzerindeki değerlerdir. KULAKTAN MI? DİL ALTINDAN MI? POPODAN MI? KOLTUK ALTINDAN MI? Bu dört yer de kabul edilir ateş ölçme noktalarıdır....
 2. İshal olan çocuğa şekerli içecekler vermeyin

  İshal olan çocuğa şekerli içecekler vermeyin

  Çocuklarda sık karşılaşılan şikayetlerden biri olan ishal, özellikle bebeklerde ciddi sorunlara yol açabilir. Tedavi edilmediği takdirde ölüme bile sebebiyet verebilen ishale karşı, ailelerin daha bilinçli olmaları gerekiyor. Memorial Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Doç. Dr. Onur Kutlu, ishali olan çocuğa şekerli içecekler verilmemesi konusunda uyardı: "Çocuğa meyve...
 3. çocuk menülerine dikkat!

  çocuk menülerine dikkat!

  ABD'de yapılan araştırmaya göre fast food restoranlarındaki çocuk menülerinin en düşüğü 500 kalori. Bu miktar çocukların günlük ihtiyaçlarının üçte birine denk geliyor. Obeziteden muzdarip ABD'de yapılan araştırma şişmanlığın daha çocukken yenen fast food menüleriyle başlayabileceğini gözler önüne serdi. Halk Bilimsel Araşrırmaları Kurulu’nun çalışmasına göre restoran zincirlerinin neredeyse...
 4. Çocuklar için zararlı 30 yiyecek ve içecek

  Çocuklar için zararlı 30 yiyecek ve içecek

  Amerikan Pediatri Akademisi, özellikle çocuklar için tehlikeli olabilecek 30 yiyeceği açıklamış kızlar...Zararlı yiyecekler arasında çocukların çok sevdiği makarna, patates kızartması, sosis ve şekerlerde var... 1. SOSİS: Akademi, 10 yaşından küçük çocuklardaki boğulma olaylarının yüzde 17′sinin sosisten kaynaklandığını, sosisli sandviçin uyarıyla satılması gerektiğini söylüyor. 2....
 5. Çocukları bu yiyeceklerden ve içeceklerden uzak tutun

  Çocukları bu yiyeceklerden ve içeceklerden uzak tutun

  çocuklarda beslenme bebeklerde beslenme zararlı yiyecekler zararlı içecekler hakkında bilgiler burada arkadaşlar. Anne - baba olmak zor ve büyük bir sorumluluktur. Çocuk doğurmak kolay ama ya çocuk büyütmek? Yarınlarımızı teslim edeceğimiz, ailemizin büyümesini sağlayacak çocuklarımız... Çocuk bakımı ve bebek bakımı hakkında sizlere bir çok konumuzda öneri ve fikirlerde bulunmuştuk. Şimdi ise...

Sayfayı Paylaş