Çocuklarımızın hayal güçlerini test edelim mi?

  • Konbuyu başlatan Ayşegül AYRANCI
  • Başlangıç tarihi
Ayşegül AYRANCI

Ayşegül AYRANCI

Daimi Üye
Çocuklarımızın hayal güçlerini test edelim mi?
Anasınıfı etkinlikleri listesinde yer alan pek çok etkinlik gibi resim tamamlama etkinliklerinde de oldukça keyifli zaman geçirilebilmektedir. Çocuklar kendilerini geliştirebilecekleri etkinliklerden zevk aldıkları kadar birbirilerinin dünyalarını anlayabilme yeteneklerini geliştirebilecekleri etkinliklerde de keyif alabilmektedirler. Mesela scrample etkinliği olarak kabul ettiğimiz ve geçtiğimiz günlerde bahsettiğim farklı düşünme becerisine yönelik çizim etkinlikleri tam da bu tarz çalışmalarda ihtiyaç duyulmaktadır.


Mesela çocukları erkekler kızlar ya da 3-5 kişilik gruplar şeklinde 2 ye ya da 3’e bölerek bahsedeceğim etkinliği çok rahat gerçekleştirebilirsiniz. Mesela sizi mutlu edecek bir yerin resmini çizer misiniz diyerek çocukların içinde bulundukları grupla beyin fırtınası yapmalarını sağlayabilirsiniz. Topluluk halinde düşünüp bunu eyleme çevirme davranışını gerçekleştirebilme becerilerini bu şekilde çocuklar çok rahat gerçekleştirebilirler. Mesela kağıt üzerinde ne çizeceklerini planlayarak hangi nesne ya da nesne grubunu kim çizebiliyorsa çizime geçme aşamasında o kişi öncülük ederek çizmeye başlayabilir. Grupları oluştururken çocukların özellikle kimlerin boyama yeteneği var, kimlerin çizim yeteneği var sorusuna cevap olabilecek bir öğretmen olarak eşit yeteneklere sahip olacak şekilde gruplandırma gerçekleştirmeniz oldukça faydalı olabilecektir.


Resim tamamlama etkinliğinde ön hazırlık olarak sanat etkinliğinin birinci parçası olarak küçük bir kağıt üzerinde A4 üzerinde yarım kalan bir çalışmayı tamamlama etkinliği yaparak başlangıç yapabilirsiniz. Böylece öğrencilerin önden hazırlanmalarına rehber olabilme fırsatını yakalamış olabileceksiniz. Sizlerin desteğinizle tamamlanabilecek ve boyama etkinlikleriyle bütünlenebilecek olan resim tamamlama etkinliğinde öğrenciler başarılı olabileceklerdir.


Çocuklarda resim yeteneği kadar hayal kurma becerisini geliştirme çalışmaları yapmanız da fayda sağlayacaktır. Mesela çocukların yarım kalan öyküleri tamamlama etkinliklerine ağırlık vermeniz ya da onları hayal kurmaya sevk edici drama tarzı çalışmalar yaptırmanız sonucunda resim tamamlama etkinlikleri kendiliğinden şekil bulabilecektir. Hayal kurmada yeteneklerini tam manasıyla açığa çıkaramayanlar üzerinde farklı etkinlik planlamaları yaparak zamanla bu durumda değişime yer açıcı davranabilirsiniz. Sizlerin beğeneceğiniz birçok etkinlik yaprağını resim galerime ekleyerek sizlere örnek olmaya çalıştım. Umarım aranızda resim yeteneği olup da bana da yardımda bulunsun diye yorum bölümüne ekleyenleriniz olacaktır. Şimdiden keyifli çalışmalar diliyorum.

2e9eac10e0e4bd6a22025de2cc1780de.jpg
do7hbp5l.jpg
kqgazgyx.jpg
 

Benzer İçerikler

Ayşegül AYRANCI
Cevaplar
0
Görüntüleme
525
Ayşegül AYRANCI
Ayşegül AYRANCI
Ayşegül AYRANCI
Cevaplar
0
Görüntüleme
488
Ayşegül AYRANCI
Ayşegül AYRANCI
Ayşegül AYRANCI
Cevaplar
0
Görüntüleme
398
Ayşegül AYRANCI
Ayşegül AYRANCI
Ayşegül AYRANCI
Cevaplar
0
Görüntüleme
549
Ayşegül AYRANCI
Ayşegül AYRANCI
Üst