Çocukların Bilgisayar Kullanmasının Yararları Varmış

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
Çocukların Bilgisayar Kullanmasının Yararları Varmış
bilgisayarın yararları
Çocuklarda bilgisayar kullanımı, çocukların bilgisayar kullanmasının yararı nedir ?

Hepimiz çocuklarımızın bilgisayar kullanmasından dolayı dertli olduğunu biliyorum. Biliyorum amma araştırmalar aslında çocukların bilgisayar kullanırken bir takım meziyetler edindiğini ortaya koymuş. " Haa bilgisayar olunca yaparsın dimi " cümlesini kaç kere kullanmışızdır. Bende kullanıyorum melekler :)

14dda778811f04.jpg

Tamam belki yukarıdaki resimdeki biraz abartı olmuş ama bence azcıkta olsa doğruyu yansıtıyor. Zira zamane çocuklarının tamamı bilgisayar delisi. Hatta 4 insandan birisinin internet müptelası olduğunu söyleyebiliriz.

Bilgisayar; çocukların yaşadıkları deneyimlerini yönlendirmelerine, hızlarını ayarlamalarına ve kendilerini rahat hissettikleri zorluk derecesini seçmelerine yardımcı olur

Çocukların bilgi toplarken çeşitli becerilerini (okuma, yazma, seçme, sınıflandırma vb) kullanmalarını sağlar

Bilgisayar çocuklar için çok etkileyici ve ilgi çekici olduğundan; tüm ilgilerini toplamalarını ve konsantre olmalarını sağlayabilir

Çocuklar, bilgisayar konusunda bilgileri arttıkça, teknolojiye karşı daha olumlu bir tutum geliştireceklerdir Bu da onların gelecek yaşamlarında önemli bir rol oynayacaktır

İyi eğitim yazılımları; çocukların temel becerilerini -okuma, yazma gibi- geliştirmelerine yardımcı olmanın yanı sıra, daha üst düzeyde neden-sonuç ilişkisini anlamalarında, üst düzey problem çözme, yaratıcı düşünme gibi becerilerini geliştirmelerinde de etkili olabilir

Bilgisayarlar özel durumu olan çocuklar için de yararlar sağlamaktadır Bilgisayarların duyma, konuşma, motor gelişimi konularında sorunları olan çocuklar için oldukça yararlı olduğu gözlenmiştir Bu tür çocuklar özellikle bilgisayarların; ihtiyaca göre hızının ve fonksiyonlarının ayarlanabilmesi, öğrenmesini bekleme konusunda sabırlı olması özelliklerinden yararlanırlar Bilgisayarlar, bu tür çocukların kendilerine olan güven ve saygılarını geliştirir ve gerçek dünya ile bütünleşmelerini kolaylaştırır

Geri