Etiketler:
 1. Young bride

  Young bride Banned

  Kayıt:
  30 Kasım 2010
  Mesajlar:
  2.217
  Beğenilen Mesajlar:
  570
  Ödül Puanları:
  0

  Çocukların korkularını ciddiye alın!

  Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında Young bride tarafından paylaşıldı.

  Çocukların korkularını ciddiye alın, alay edip küçümsemeyin Hayal dünyaları son derece geniş olan çocuklar, korkularını bastırmakta zorlanabiliyor. Çizgi film kahramanlarını gerçek sanıp, birçok şeyden ürkebiliyorlar. Onlara "amma da korkaksın!" demek problemi çözmüyor.
  Çocukların özellikle geceleri eve girecek kötü adamlardan, hırsızd...an, canavardan, hayaletten, kedi-köpek gibi hayvanlardan korkması kimi zaman komik gelse de ciddiye alınması gereken durumlar arasında yer alıyor. Küçük yaştan itibaren zihne yerleşen korku duygusu yetişkinlikte de etkisini gösteriyor. Davranış Bilimleri Enstitüsü'nden Psikolog Şeyda Özdalga, tehlikeli bir durumdan kaçınma duygusu olarak gelişim yaşına göre korkunun normal olduğunu belirtiyor. Ancak, çocuğun normal hayatını sürdürmesini engelleyecek seviyeye gelen korkuların ciddiye alınması ve doğru bir yaklaşımla çözülmesi gerektiğini söylüyor. Korkunun öğrenilen bir duygu olduğuna dikkat çeken Özdalga'ya göre, hayali korkular okul öncesi dönemde başlıyor. Çocuk korkuyu öncelikle ailesinden, yakın çevresinden, televizyondan, bilgisayar oyunlarından öğreniyor. Anne-babanın korktuğu durumlardan korkuyor.
  Anne, köpek gördüğü zaman tepki gösteriyorsa çocuk onun korkulacak bir şey olduğunu öğreniyor. Bazen de çocuk şartlanıyor. Köpeği severken zarar verdiyse korku geliştiriyor. Özellikle okul öncesi dönemde çocukların televizyonlardaki şiddet içerikli görüntüleri gerçek sandığını belirten Özdalga şöyle konuşuyor: "Anne-babaların bilgi vermesi gerekiyor. Silahın olduğu yerde elbette öfke, kızgınlık, intikam gibi olumsuz duygular, ölüm ve kan oluyor. Ailelerin sınırlayıcı olması gerekir."
  Çocuğa, "öcü geliyor" demeyin
  Korkularını anlatmalarına fırsat verin.
  Alay edip küçümsemeyin. 'Erkek adam korkar mı, bundan da korkulur mu, sen bebek misin?' gibi ifadeler kullanmayın..
  Çocuğa model olun. Kedi, köpek gibi hayvan korkularında sakin yaklaşın. Kendiniz de korksanız bile belli etmeyin. Bir kedi tırmalamışsa bunu bütün kedilerin yapmayacağını anlatın.
  Düştüğü zaman aşırı hassasiyet göstermek de, acımadı demek de doğru değil. Gerçekte canı yanmış olan çocuk anlaşılmadığını düşünür ve kendini kötü hisseder. Düştükten sonra annesinin korktuğunu gören çocuk, canı çok yanmamış olsa da aynı şeyi yaşamaktan korkar.
  Cesur olduğu, korkmadığı durumları destekleyin. Hep olumsuza odaklanmak yerine olumluyu da alkışlamak gerekir.
  Çocuğu, öcü geliyor, ağlarsan iğneciye götürürüm, yaramazlık yaparsan polise veririm ve cin/peri gibi şeylerle korkutmayın.
  Çocuğu korkusuyla yüzleştirin. Korktuğu yerlere birlikte gidin. Asansörden korkuyorsa, birlikte binin. Önce sadece bir kat çıkarak korkulacak bir şey olmadığını gösterin. Denizden korkan bir çocuğu zorla suya sokmak yerine önce suyun kenarında kendi kendine oynamasına fırsat verin. Suyla oynarken korkusunu aşar.
  Çocuklar karanlıkta bir şey gözükmediği için kendilerini güvende hissetmez. Karanlıkta evde bir şey değişmeyeceğini gösterin. Karanlığı eğlenceli hale getirin. Mum yakıp komik oyunlar yapın. Karanlıktan korkan çocukla birlikte yatmak doğru değil. Bir süre odasında durarak korkusu telafi edilebilir.
  'Evimize canavar giremez' demek, canavarın varlığını kabul etmektir. Bundan önce çocuğun kafasındaki canavar algısının ne olduğunu öğrenin.
  Çocukların yalnız kalmaktan korkmaması için birdenbire yanlarından kaybolmayın.
  Anne-babalar 3-4 yaşlarında bazı kuralları çocuklara daha net göstermeye başlar. Ayrı yatılacak, kendi sorumlulukları olacak, evin kurallarına uyulacak gibi.[​IMG]
   
Çocukların korkularını ciddiye alın! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Burun kanamasını ciddiye alın!

  Burun kanamasını ciddiye alın!

  Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları ve Baş-Boyun Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Tamer Haliloğlu burun kanamalarını İlgili Bağlantılar ın sık rastlanan bir durum olduğunu söyledi. Opr. Dr. Haliloğlu, burun kanamalarının çoğunlukla burnun içindeki damarların oldukça yoğun ve yüzeysel damarlara sahip olmasından kaynaklanabileceğini anlattı: “Özellikle burun boşluğunu ikiye ayıran bölmenin ön kısmı...
 2. Çocukların berber korkuları

  Çocukların berber korkuları

  Aslına bakarsanız, berber korkusu gayet doğaldır. Kendisine doğru makasla yaklaşan (bu aletin tehlikeli olduğu konusunda daha önce onu uyarmıştınız) bir yabancı gördüğünde, çocuğunuzun kıvranmasına, kaçmasına ve çok korkmasına şaşırmak mümkün mü? Bu bir yana, ara sıra çocuğunuzun saçının kesilmesi gereklidir. Aşağıdaki öneriler, saç kesiminin işkence haline gelmesini önlemeye yardımcı...
 3. Mutlu olun, atasözlerini ciddiye alin

  Mutlu olun, atasözlerini ciddiye alin

  Her ülkenin binlerce atasözü var, özdeyişi var. Bunlar birikimlerin hap halinde ifade edilmiş sekli.Ünlülerin, toplumları etkileyen kişilerin özdeyişleri var, çoğu zaman yazarlar anlatmak istedikleri konuya giriş yaparken "ufuk açma" niyetine alıntı yaparlar.Philip E. Humbert adlı bir psikiyatri profesörü, "İnsanlara mutlu yaşamın anahtarını 10 kuralda toplayacak olsam, hangi...
 4. Çocuklardaki inatçı öksürüğü ciddiye alın

  Çocuklardaki inatçı öksürüğü ciddiye alın

  Astım hastalığı, çoğunlukla kalıtsal nedenlerden kaynaklansa da, çevresel faktörler de hastalığın oluşmasında rol oynuyor. Bu hastalıkta erken teşhis yaşamsal önem taşıyor. Astım hastalığı toplumda genellikle ‘nefes darlığı‘ olarak biliniyor. Koşarken, oynarken ve hatta gülerken gelişen uzun süreli öksürük ya da nefes alma zorluğu, hırıltılı solunum, bu hastalığın başlıca belirtileri olarak...
 5. Ses Kısıklığını Ciddiye Alın

  Ses Kısıklığını Ciddiye Alın

  Ses kısıklığı 2 haftayı geçerse mutlaka bir doktora başvurun. Öğretmenler, spikerler, ses ve sahne sanatçıları hatta politikacılar için ses kısıklığı büyük tehlike taşıyor. Ses kısıklığının en önemli sebeplerinden olan akut larenjit, üst solunum yolu enfeksiyonları sırasında veya aşırı bağırmaktan kaynaklanıyor. Sesin de hijyeni olur mu? demeyin. Doğru teknikle konuşmak, düzgün nefes almak,...

Sayfayı Paylaş