Çocukların Sinirli Olmasının Nedenleri

*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Çocukların Sinirli Olmasının Nedenleri
sinirli çocukla baş etmenin yolları, çocukların sinirli olması, çocuklarda sinir genetikmi

Günümüz de birçok kız ve erkek çocuğun oldukça hırçın ve sinirli olduğunu görüyoruz. Hatta büyüklerin birçoğundan bile şu sözü duymuşluğunuz olmuştur"Ben bu kadar çocuk büyüttüm böyle çocuk görmedim"

Sizi bilmem ama sinirli bir çocuğa sahip olan ve bu durum karşısında bazen çaresiz kalan birçok anne baba var. Çocuklar istekleri yerine getirilmeyince hırçınlaşıp, hatta saldırgan bir tavır sergileyerek etrafa sinirli hareketler de bulunuyorlar.
Özellikle anneler bazen bu durum karşısın da kendilerini bir psikolog da bile buluyor diyebiliriz. Peki bu durum karşısın da uzmanlar ne diyor? Çocukların sinirli olması genetik mi? Sinirli çocukların davranışları nedenleri ve daha fazlasını sizler için bu yazımız da paylaşıyoruz.
sinirli cocuk.jpg


Eğer çocuklarınızın çok sinirli olduğunu düşünüyor ve istekleri yapılmadığında etrafa hatta kendilerine zarar verdiklerini söylüyorsanız,, bunun sebeplerini kendinizi eleştiremeden bulamazsınız. Evet, hiçbir çocuk doğuştan sinirli değildir. O zaman bu çocukları sinirli yapan en büyük etkenin ne olduğu ortaya çıkıyor? Genetik mi? Buda tatmin edici bir cevap değil. Çocuk çevresinden gördüğü, ailesinden gördüğünü kale alır.yani evinizde ve çocuğun çevresinde sürekli bir şiddet hakimse, çocukta kendisini buna göre şekillendirecek.çocuklarda-ergenlerde-öfke Mesela, evde sürekli bir şiddet hakim, eşinizle sürekli bir şekilde tartışılan bir ortam varsa, çocuklarınıza seçme hakkı vermeyip, sürekli onları azarlıyor ve kızıyorsanız, çocuklarınıza istemediği bir işi zorla yaptırma yoluna gidiyorsanız, o yokmuş gibi davranıp, ama söz hakkı vermiyor, konuştuğunda ise onu dinlemiyorsanız, aşırı koruyayım derken isteklerine hep zincir çekiyorsanız… Evet bu tür işler ve çocuk eğitiminde bu tür izlenen bir yol, çocukları maalesef sinirli yapıyor. Bu çocuklar madde bağımlısı olabiliyor, daha çabuk suç işleyebiliyorlar. Çocuklarınızın yaptıkları her şeyden sorumlu olan ailedir. Aile eğer çocuklarına gerekli olan sağlıklı bir eğitim verse, çocukların sinirli olması diye bir durum ortaya çıkmaz. Bir düşünün yetişin olarak, sizi kimsenin kale almadığını, isteklerinize cevap vermediğini, sürekli sizlere zorla iş yaptırdığını. Bu durumda siz sinirlenmez hatta suç işlemez misiniz? O zaman çocukların da bir insan ve yetişkinlerden daha canlı duygulara sahip olduğunu asla unutmayın. Çocuklar 3 yaşından itibaren çevrelerini keşif etmeye başlarlar. Kendilerinin bir birey olduğunun farkına varmak isterler. Bu durumda sürekli bir hareket ve her gördüklerine dokunma isteme eğilimleri olur. Bu eğilimler anne ve baba tarafından doğru bir şekilde yönetilmeli, eğer çocuğun önüne engel konulursa, durum sinirli ve öfkeli bir çocuk meydana gelmesinden başkası olamaz.
 
Üst