Etiketler:
 1. Moss

  Moss Üye Üye

  Kayıt:
  18 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  454
  Beğenilen Mesajlar:
  12
  Ödül Puanları:
  18
  Şehir:
  istanbul

  Çocukların yeteneklerine uygun spor dalları...

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında Moss tarafından paylaşıldı.

  spor dalları ve özellikleri spor dalları çocuklar için çocuk dallarının özellikleri Spor her yaşta faydalıdır deriz ama en sağlıklısı erken yaşta hangisine en çok yönelme eğilimi olan sporsa onunla ilgilenmeye devam etmektir...:)
  Fiziksel ve psikolojik açıdan denge sağlanarak, çocuk spora teşvik edilmesi tavsiye ediliyor. Çocukluk dönemi doğumdan itibaren 11-12 yaşına kadar süren bir zaman kapsar.
  Ancak yaşa bağımlı kalmadan, doğumdan itibaren çocuğun, fiziksel, zihinse ve psikolojik gelişimindeki seyrine bakarak cinsel olgunluğa erişmesine kadar olan sürecin çocukluk dönemi olarak ele alınması gerekir. Çünkü ,kimi çocuk akranlarına göre, daha erken veya geç gelişebilir.

  İlkokulun ilk sınıflarında çocuğun kendi vücut ağırlığı ile yapacağı çalışmalar yeterlidir. Burada halat çekme, yüksekçe bir yere dayanarak push-up (şınav), direğe veya halata tırmanma, alçak barda ayaklar önde/yerde kendini çekme, barfikse asılma, tek ve çift ayak sıçramalar, çakı hareketleri en uygun düşen kuvvet çalışmalarıdır.  Gövde kaslarının kuvvetlenmesi ve tırmanma yeteneği 7-9 yaşları arasında en yüksek gelişim düzeyine erişmektedir. Bunların ardından 9 yaş sonrası kendi vücut ağırlığının dışındaki bir ağırlığa taşınarak, sağlık topu gibi çalışmalar ilave edilebilir.
  Uzmanlar 14 yaşından önce serbest ağırlıkla çalışma yapılmaması gerekliliğine dikkat çekmektedir.
  Artan yaşla bağlı olarak dinamik çalışmaların yanı sara izotermik (statik/durgun) çalışmalara da ağırlık verilmeye başlanmalıdır. Bilindiği gibi anaerobik güç yaşın ilerlemese bağlı bir gelişim göstermektedir. Bu dönemden sonra yapılacak kuvvet çalışmalarında serbest ağırlık (halter) devreye girecek ise mutlaka bir uzman tarafından programlarının hazırlanması gerekmektedir. Erkeklerde kas kuvvetindeki en büyük artış 6, 8, 13 ve 14 yaşlarında gözlenir. Kızlarda ise en büyük artış 4 ve 9uncu yaşlara gözlenmektedir.


  Ağırlık çalışmalarına başlama yaşında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, büyüme çağıdır. Özellikle fiziksel gelişme sırasında , boyun uzaması, kemiklerin epifiz adı verilen büyüme noktalarından sağlanır. Burada epifiz bölgelerine gelen darbeler ve o bölgelere binen fiziksel yük, bu bölgelerin erken kapanmasına neden olur. Böylece kemiğin büyümesi, boyun uzaması engellenmiş olur.

  Yetenek ve Yönlendirme

  Sportif bağlamda yetenek kavramı , belli bir alanda normalin üzerinde ancak henüz tam gelişmemiş özellikler bütünü ve bunlara sahip kişi olarak değerlendirilir.

  Yetenekli sporcuların özellikleri
  Yetenekli bir sporcu incelendiğinde, diğer sporculara oranla şu özellikleri farklılık gösterir:
  Antrenmanda daha başarılıdır.
  Antrenmanda verilen uyarılara daha çabuk uyum sağlar.
  Daha çabuk öğrenir.
  Edindiği deneyimleri, başarısını artırmak amacıyla kullanır.
  Verilen görevleri başarı ile sonuçlandırır ve soruları yaratıcı biçimde çözümler.
  Performans gittikçe yükselir.
  Stres altında bile doğru değerlendirme yapar.
  Riski göze alır.
  Başarısızlıklar onun için motivasyon unsuru olur.  Yetenek seçiminde hangi yöntemler uygulanır?
  Yetenek seçiminde temelde iki yöntem uygulanır. Bunlar, doğal seçim ve bilimsel seçim yöntemidir. Doğal seçim yönteminde kişi ya seçtiği spor dalına katılır ya da başarılı olamadığı bir daldan başka bir spor dalına yönelip orada başarılı olur. Bilimsel seçim yönteminde ise bilimsel testlerle kişilerin kendileri için en uygun spor dalları belirlenir ve onlara yönlendirilir.

  Yetenek seçiminde hangi ölçütler kullanılır?
  Bilindiği gibi yetenek seçimi ve spora yönlendirme yüksek sportif performansa yönelik spora anlayışı içinde değerlendirilir. Sporda yetenek kavramının belirlenmesinde etkili olan faktörler şunlardır:
  Konstitüsyel (sağlık durumu , antropometrik özellikler) özellikler
  Kondisyonel motorik özellikler
  Teknotermik özellikler (öğrenme yeteneği, verimliliğe hazır olma durumu, duygusal özellikler, bilişsel özellikler)
  Sosyal faktörler

  Yetenek seçimi üç aşamadan oluşmaktadır. Bunlar önseçim, araseçim ve son seçimdir.   
Çocukların yeteneklerine uygun spor dalları... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuğun Yaşına Uygun Spor

  Çocuğun Yaşına Uygun Spor

  Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Muharrem İnan, “Her yaşa uygun sporlar vardır ve spor eğitmenleri aile ile birlikte çocuğa uygun olan sporu seçmelidirler. Yine de spor dallarına göre bakacak olursa, yüzme tüm yaşlar için uygun bir spor olmakla birlikte, futbol ve basketbol gibi sporlar çocukların koordinasyonlarının yeterli duruma geldiği 6 yaş ve...
 2. Özürlüler ve Spor - Özürlüler Spor Dalları

  Özürlüler ve Spor - Özürlüler Spor Dalları

  Doğuştan ya da sonradan fiziksel ve zihinsel yeteneklerinin bir bölümünü kaybetmiş kişiler tarafından yapılan spor eğitimi ve yarışmalardır. Özürlüler arasındaki sportif faaliyetler ilk kez İngiliz Dr. Sir Ludwig Gudwig Guttman'ın öncülüğünde başlatılmış, ilk yarışmalar ise 1948 yılında "Stoke Mandeville Oyunları" adı altında Londra'da düzenlenmiştir. 1964 yılında ISOD adıyla...
 3. Çocukların yaşına uygun spor seçimi ...

  Çocukların yaşına uygun spor seçimi ...

  Çocuklara uygun sporu seçmek, gelişimi açısından büyük önem taşıyor Meleklerim. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Muharrem İnan, ailelerin spor eğitmenleri ile birlikte çocuğa uygun olan sporu seçmesinin doğru olacağını belirterek; “Öncelikle erken yaşta spora başlamanın pek çok avantajı oluyor. Bunların arasında en önemlisi çocuğa düzenli spor yapma alışkanlığının...
 4. çocuğunuzun empati yeteneğini geliştirin

  çocuğunuzun empati yeteneğini geliştirin

  empati yeteneğini geliştirmek Empati karşımızdaki kişinin yerine kendimizi koyarak neler düşündüğünü neler hissetiğini anlayabilme becerisidir. Çok önemli bir sosyal beceri olan empati, ebeveyn çocuk ilişkisinde önemli bir yere sahiptir. Empati becerisi 3 yaşından itibaren kazanılmaya başlanır. Çocuğun empati becerisini kazanabilmesi için öncelikli olarak duygularının farkında olması...
 5. futbol çocuğunuz için uygun bir spor dalı mıdır?

  futbol çocuğunuz için uygun bir spor dalı mıdır?

  futbolun yararları değişik spor dalları spor dalları ile ilgili sorular futbol dalı futbol bir oyun mudur yoksa bir dalı mıdır Spor deyince çocuğunuzun aklına futboldan başka bir şey gelmiyor mu? Okulda ya da sokakta arkadaşları ile futbol oynamaktan büyük zevk alıyor, bir futbol okuluna yazdırmanız için size yalvarıyor mu? Futbolun çocuklar için uygun bir spor dalı olup olmadığından...

Sayfayı Paylaş