Etiketler:
 1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  Çocuklarınız çok mu çekingen ???

  Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  zerrin topçu bilgen Sizde çocuğunuzun diğer çocuklarla hemen kaynaşmasını istiyorsunuz, ama bir türlü olmuyor. Her gittiği yer de geri planda kalmayı tercih etmesi sizi üzüyor. Çocuğunuza gerekli ilgi ve sevgiyi gösterdiğinize de inanıyorsunuz.
  < Konu Resmi..>  Çekingen çocuklar kimdir?
  Hisar Intercontinental Hospital Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. Zerrin Topçu Bilgen çekingen çocukları şöyle tarif ediyor: "Sınıfta parmak kaldırmayan, iyi bildikleri bir konu bile olsa söz almayan, topluluk içersinde görüşlerini ifade etmeyen, hata yapmaktan aşırı bir biçimde kaçınan, yaşıtlarıyla oyunlarında hep bir köşede davet bekleyen oyun kurucusu olmaktan kaçınan çocuklardır. Kendilerini ifade etmeye zorlandıklarında yoğun bir sıkıntı yaşadıkları gözlemlenir. Yüzü kızarır, cümleleri toparlamakta zorlanır, kekeler, sesi kısılır, eli ayağı birbirine dolaşır. Tam da korktukları gibi biri olabilirler. Çünkü en büyük korkuları " Rezil olmak, aptalca şeyler söylemek" tir. Zihinlerindeki kendileriyle ilgili bu fantezi öyle baskındır ki, bir türlü "yeterli" biri olduklarına inanamazlar. Hep bir " aşağılık duygusu" taşırlar. Zihindeki bu kaygı yükü o kadar yoğundur ki bir türlü rahat hareket edemez ve tam da korktukları senaryoların içinde bulurlar..."
  Sosyal fobik çocuklar
  Bu tip çocuklar/ergenler genellikle çevrelerinde fazla talepte bulunmayan, okul ve toplumsal kurallara uyumda dikkat çekmeyen " kendi halinde, uslu" bireyler olarak tanımlanırlar. Dolayısıyla bazen yaşadıkları sıkıntı tam olarak aile ve öğretmen tarafından fark edilemeyebilir. Profesyonel yardım almakta gecikebilirler. Oysa yaşadıkları kaygı ve çekingenlikleri nedeniyle potansiyellerini tam olarak kullanamadıklarından akademik olarak başarısızlık, aldıkları görevleri rahatça yerine getirebilmelerinde önemli sıkıntılar ortaya çıkabilir. Ancak bunlar oluştuktan sonra ebeveyn ve öğretmenin dikkatini çekebilirler. Zerrin Topçu şöyle diyor: "Psikiyatrik sınıflamada "sosyal fobi" olarak tanımlanan bu durum toplumda 10 kişiden birinde rastlanmaktadır. Sosyal fobik bireylerin %40ı 10 yaşın altındadır."

  Anne - baba etkisi var mı? Zerrin Topçu anne ve babaların yanlış tutumları sebebiyle çocukların çekingen olduğunu belirterek anne - baba hatalarını şöyle sıralıyor: "Bu çocukların ebeveynleri aşırı katı, disiplinli, mükemmeliyetçi ya da çocuklarını aşırı koruyan kollayan bireylerdir. Çocuklarının hata yapmasına izin vermezler. Çocuklarına "aşırı eleştirel tutumlar ya da bir bebekmiş gibi davranırlar. Örneğin "üzerini giy yoksa hasta olursun", "derslerini çok çalış" gibi aşırı müdahil tutumlar ya da "neden diğerleri gibi değilsin. Sen aptal mısın?" gibi kıyaslayıcı tutumlarda bulunabilirler. Bu tip ebeveynler çocuklarının " zarar verici" ile "rahatsız edici" davranışlarını pek birbirinden ayıramadıklarından çocuklarının her an mükemmel davranışları olmasını beklerler. Oysa henüz gelişmeye başlayan çocukların bazı rahatsız edici davranışlarına izin verilse bir süre sonra çocuk uygun davranışları kendisi oluşturabilecektir. Bu izin verme çocukların insiyatif alabilme, karar verme ve özgüven duygularının gelişimine yardımcı olacaktır. Örneğin kendisini ifade etmeye çalışan bir çocuk anne ve babası sözünü keserek "Aslında şunu demek istiyor. Kendini yanlış anlatıyor" gibi araya girebilir. Bu tutum karşısında çocuk "İşte yine kendimi anlatamadım. Herkese rezil oldum. Annem ve babam da beni beğenmiyor" duygusu yaşayabilir. Bu da bir sonraki kendini ifade etme adımında daha şiddetli bir kaçınmasına yol açmaktadır. Yani ebeveyn de çocuklarının yanında sürekli "tercüman" rolünü oynayarak çocuğunun "Ben yetersizim" senaryosuna yardımcı olmaktadır.
  Sosyal fobik çocuklar/ergenlerin tedavilerinde mutlaka aile bireylerinin de tutumları üzerinde çalışmak gereklidir. Çünkü bu durumun asıl kaynağı aile içersindeki ilişki biçimi ve çocuğa aktarılandır. Tabii ki çocuklarla da çocuğun yaşına göre psikoterapi yöntemleri ile çalışmak gereklidir."
  alıntı


   
Çocuklarınız çok mu çekingen ??? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. çekingen melek

  çekingen melek

  merhaba arkadaşlar bende yeniyim. ama biraz çekingenim çabuk iletişim kuramıyorum.umarım bana yardımcı olursunuz.sizlerin arasına katıldığım için mutluyum.hepinizi öptüm...:yo::clapping::yo:
 2. Çocukları Tanıyor musunuz?

  Çocukları Tanıyor musunuz?

  Newsweek dergisinin 10 Mayıs’99 tarihli sayısının kapağındaki soru buydu. Amerikan toplumuna sorulan bu soru, “ana babaların çocuklarını ne denli tanıdığını” sorguluyordu. Amerika’da yaşanan şiddet olaylarını yaratan çocukların anne babaları, “onların böyle bir şey yapacaklarının akıllarının ucundan geçmediğini” söylemişlerdi. Pek çok anne baba için de durum hemen hemen aynıdır: “Benim çocuğum...
 3. çocuğum çok çekingen ne yapmalıyım?

  çocuğum çok çekingen ne yapmalıyım?

  çocuğum çok çekingen erkek çocuğum olması için ne yapmalıyım cocugum cok cekingen pısırık erkek çekingen Çekingenlik, sosyal ortamlardan kendini geri çekme, çok yakını dışındaki diğer insanlarla aynı ortamı paylaşmaktan çekinme, başka insanlarla bir ilişki için girmek istememe, başkalarınca olumsuz değerlendirilmeye aşırı duyarlı olma gibi, davranış ve düşüncelerle açıklanabilir. Çekingen...
 4. Çocuğunuz çok mu terliyor

  Çocuğunuz çok mu terliyor

  bebeğimin başı çok terliyor bebegim cok terliyor çok terleyen bebekler bebeğim bebeğim Çocuğunuz çok terliyorsa Melişlerim bunları uygulayınn:) Belki onu çok giydiriyorsunuzdur.Fazla giydirme iki nedenden dolayı kötüdür.İlk önce terleyen çocuk üşütmeye çok elverişlidir.Vücudu su içindedir.Eğer çocuk açılarsa bütün su birden soğur ve sıcaktan soğuğa ani bir geçiş olur.İkinci neden çok...
 5. tek çocuk mu çok çocuk mu ?

  tek çocuk mu çok çocuk mu ?

  Sizce tek çocuk olmak mı iyi, kardeşli olmak mı? Ya da şöyle diyeyim, tek çocuk olup yaşasın ben çok mutluyum diyen var mı aranızda?

Sayfayı Paylaş