Etiketler:
 1. MEÇHUL

  MEÇHUL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2008
  Mesajlar:
  7.813
  Beğenilen Mesajlar:
  65
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  şehr-i MEÇHUL

  Çocuklarınızı Bronşiolitten Koruyun

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında MEÇHUL tarafından paylaşıldı.

  bronşiolitte hemşirelik bakımı

  Evet sevgili meleklerim;artık soğuklar o soğuk yüzünü göstermeye başladı.Çocuklarımızı kış aylarının en çok salgın olan bronşitten kouyalım.Nasıl mı? buyrunuz.

  Çocuklarınızı Bronşiolitten Koruyun

  Bronşit ve Bronşiolitin farkı
  Bronşioliti, akciğerlerin küçük hava yollarında tıkanıklığa neden olabilen iltihabi bir durum olarak nitelendiren Köksal Binnetoğlu, bronşiolitin genellikle 1 aydan büyük ve 2 yaştan küçük çocuklarda ve en sık olarak da 6 aylık bebeklerde rastlandığını ifade etti.
  Bronşit ise daha büyük yaşlarda görülüyor ve daha çok büyük hava yollarının hastalığı olarak karşımıza çıkıyor.
  Salgınlar şeklinde ortaya çıkıyor
  Bronşiolit kış ve ilkbaharın ilk aylarında, bazen salgınlar şeklinde görülüyor. Hastaların yüzde 90?ının ailesinde gribal bir enfeksiyon hikayesi bulunuyor. Bunun yanı sıra soğuk, nem, ani ısı değişiklikleri ve özellikle sisli, kirli hava, ev tozları, çiçek tozları ve çeşitli polenler bronşioliti ortaya çıkaran etmenler olarak biliniyor.
  Soğuk algınlığı gibi başlıyor
  Bronşiolit başlangıçta basit soğuk algınlığı belirtileri ile başlıyor. Yani burun akması, hapşırık, bazen hafif ateş ve öksürük ile başlıyor. Birkaç gün sonra hızlı ve derin soluk alıp verme, soluk alıp verirken hırıltı, şiddetli öksürük, nefes alma güçlüğü ortaya çıkıyor.
  Hafif vakalarda hastalığın belirtilerinin bir ile üç gün arasında gerilediğini söyleyen Dr. Binnetoğlu, ağır vakalarda, özellikle 6 ay altındaki çocuklar bir-iki saatte ilerleyip, ağırlaşabilir. Hava açlığı, morarma, burun kanadı solunumu, göğüs kemiklerinde anormal hareketler olabilir. Bronşiolitte genellikle ateş 38 dereceyi aşmaz. Eğer ateş 38 dereceyi aşarsa zatürree açısından dikkat etmek gerekir. Her şekilde hemen hastaneye gitmek gereklidir dedi.
  Tedavi edilmediğinde bronşiolit daha önemli hastalıklara sebep olabiliyor
  Bronşiolit tedavisi hastalığın ağırlık derecesine göre değişiyor. Çoğu olgu hafif geçiyor ve evde tedavi edilebiliyor. Evde destek tedavisi yapılması gerektiğini söyleyen Binnetoğlu çocukların beslenmesinin sağlanmasının ve burun tıkanıklığının giderilmesinin önemini vurguladı. Süt çocuklarında ise anne sütüne devam edilmesinin gerektiğini sözlerine ekledi.
  Binnetoğlu, daha ağır olgularda ise hastane tedavisi gerekiyor. Hastanede bronş genişletici ilaçlar, oksijen tedavisi, nadiren Kortikositeroid ve antibiyotik tedavisi uygulanıyor. Özellikle solunum yoluyla verilen bronş genişletici ilaçlarla solunum sıkıntısı azaltılıyor, dedi.
  Sık sık tekrarlayan, Bronşiolit zannedilen başka bir hastalık olabilir
  Tekrarlayan bronşiolit; gizli kalmış astım, tüberküloz, kistikfibroz, kalp yetmezliği, yabancı cisim yutma, boğmaca, organik fosfor zehirlenmesi ve immun yetersizlik gibi hastalıklardan ayırt edilerek ve altta yatan asıl sebep tedavi edilmelidir. Özellikle tekrarlayan bronşioliti olan çocuklar astım tanısı konulursa aşı tedavisi ve sprey şeklinde ilaçlar ile takip edilmelidir.
  Ailelere tavsiyeler
  Alınacak küçük önlemlerle çocukların bronşioliti hafif atlatabileceğini söyleyen Dr. Köksal Binnetoğlu, ailelere tavsiyelerde bulundu.
  Hastalığın en sık sebebi RSV, parainfluenza ve adeno virüsüdür. Aile içi gribal durumlar da en büyük etkendir. Bu nedenle tüm aile bireyleri gribal durumdan korunmalı, gerekirse çocuğa maskeyle yaklaşılmalıdır. Hastalık başladıktan sonra çocuklara bol sıvı verilmeli ve sık sık akciğerlerine belli aralıklarla masaj (fizyoterapi) yapılmalıdır.
  Kirli, tozlu kent havasından uzak durulmalıdır.
  Aile içinde sigara kullanımı engellenmelidir.
  Çocuklara grip aşısı yapılmalıdır.
  Bronşiolitli hastaların bir kısmında tekrarlayıcı hırıltı (wheezing) atakları geliştiğini, bunların da bazılarında astım gelişme ihtimali olduğunu söyleyen Dr. Binnetoğlu, korunmak için, çocuğu çok kalabalık yerlere sokmamak gerektiğinin, el yıkamanın ve hijyen kurallarına uymanın çok önemli olduğunu söyledi.

  Alıntıdır

   
Çocuklarınızı Bronşiolitten Koruyun konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. BronŞİolİt

  BronŞİolİt

  bronkovasküler bronkovasküler nedir ne demek arborizasyon nedir arborizasyon Tanım: Bronşiollerin (Küçük hava yollarının) inflamasyonudur(iltihaplanmasıdır). Yaşamın ilk iki yılında görülen akut (ani gelişen) bir alt solunum yolu infeksiyonudur. Klinik bulgular: Akut başlangıçlı wheezing( hırıltılı solunum) la karekterize olup, çoğunlukla öksürük, burun akıntısı, takipne(sık nefes alıp...
 2. Çocuğunuzu zehirlenmelerden koruyun

  Çocuğunuzu zehirlenmelerden koruyun

  Zehirlenmeler genelde çocukların sorunudur. On dört yaşın altındakilerde ortaya çıkan zehirlenmeler, daha büyüklerde görülenin 2-7 katıdır. Çocuk zehirlenmeleri 1-3 ve 15-17 yaşlarında artış gösterirler. İlkinde kaza sonucu oluşanlar, diğerinde ise cana kıyma nedeni ağır basar. Çoğu zehirlenmeler çocuğun kendi evinde olur. Bunu, büyükanne ve babaların, bir arkadaşın ve bakıcının evi izler. El...
 3. okuldaki bakterilerden çocuğunuzu koruyun!!

  okuldaki bakterilerden çocuğunuzu koruyun!!

  Okulların açılması ile değişen hava koşulları ve kapalı ortamlar, virüs ve bakterilerin üremesi için uygun ortam yaratmaktadır. Ancak hastalıklardan korunmak için izole bir yaşam yerine, olabilecek hastalıkları tanımak ve basit önlemler almak faydalı olmaktadır. Bu dönemde çocukları bekleyen farklı hastalıklar vardır. Bu hastalıklardan biri olan alt solunum yolu enfeksiyonlarından...
 4. Çocukları yaz kazalarından koruyun

  Çocukları yaz kazalarından koruyun

  ilk yardım,ilk yardım nedir,ilk yardım nasıl yapılır,ilk yardım ne zaman yapılır,ilk yardım malzemelri Güneş Çarpması Belirtileri ; baş ağrısı,mide bulantısı,kusma,baş dönmesi,aşırı yorgunluk ve halsizliktir. Ne yapmalı ? • Hemen serin bir yerde dinlenmeye geçilir • Bol sıvı alınmaya başlanır ( öncelikle su ) • Gerekirse ağrı kesici alınır Ne yapmamalı ? • Çok sıcak...
 5. çocukları güneşten koruyun

  çocukları güneşten koruyun

  bu konu,çocukları güneşten nasıl koruyabilirizz,güneşten korunma yöntemleri hakkında bilgiler vermektedir Yaza yaklaşırken çocukların uzun süreler güneş altında oyun oynamaları, güneşin zararlı etkilerine maruz kalmalarına neden oluyor. "Çocuklarımızı güneşe karşı korumamız şart, çünkü güneşin zararlı ışınlarına karşı korunmayanlarda ileride cilt kanseri söz konusu...

Sayfayı Paylaş