Etiketler:
 1. LaViNYaM

  LaViNYaM >>>ιкιz αηηєѕι<<< Yetkili Kişi

  Kayıt:
  23 Kasım 2010
  Mesajlar:
  6.355
  Beğenilen Mesajlar:
  824
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  Antalya

  Çocuklarınızı Kötü Karne Yüzünden Suçlamayın !!!

  Konu, 'Çocuk Bakımı' kısmında LaViNYaM tarafından paylaşıldı.

  Çocuklarınızı Suçlamayın Çocuklarınızın Karnesi Kötüyse Ne Yapılmalı  Çocuğunuz zayıfla geldi ve ne yapmanız gerekiyor böyle bir durumda...Sakın onu aşağılayıcı olarak hakaretler etmeyin...Yaz kampları yaz okulları var gerekirse yaz tatilinde ders çalışarak derslerini düzeltir..İşte çocuğunuzun karnesindeki zayıflardan ötürü nasıl bir yol izlemeniz gerektiği hakkında paylaşım sunuyorum sizlere...


  < Konu Resmi..>  "Karnen Kötü Tatil Yok" Demeyin!

  Karne başarısızlığı yaşayan çocukların verimli bir yaz tatili geçirmesi için ceza vermek yerine bunları yapın...

  Yaz tatiline sayılı günler kala öğrenci ve ailelerini karne telaşı sardı. Notları iyi olan çocukların sabırsızlıkla beklediği bu dönem, not sorunu yaşayan öğrenciler için sıkıntı ve stres dolu günler anlamına geliyor.

  Memorial Şişli Hastanesi'nden Pedagog Dr. Melda Alantar, karne başarısızlığı ve çocukların verimli bir yaz tatili geçirmesi konusunda anne babalara önerilerde bulundu.

  Çocuğunuzu kötü karne için suçlamayın

  Karne öğrencinin başardığı ya da zorlandığı derslerin göstergesidir. Aile, öğrenci ve eğitimciler karne değerlendirmesini öğrenciyi gerçek potansiyeline ulaştıracak bir yol haritası olarak görmelidir. Aile, okul başarısızlığı durumunda "tembel", "sorumsuz" gibi ifadelerle çocuğu etiketlemekten, cezalar vermekten, şiddet uygulamaktan kesinlikle kaçınmalıdır. Bu tür yaklaşımlar çocuğun öz güvenini örseler; evden kaçma, kendine zarar verme, okul hayatından uzaklaşma gibi durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. Aile çocuğun okul başarısızlığını çözülmesi gereken ve üstesinden gelinebilen bir sorun olarak değerlendirmeli ve sorunun kaynağına inerek çözüm üretmelidir. Tatil çocuğun dinlenmesi, eğlenmesi ve uygun bir hazırlık çalışma programıyla başarıyı yakalaması için bir fırsat dönemidir.

  Tatili en iyi şekilde değerlendirmek elinizde


  Tatil programınızı çocuğunuzun da bu fırsatı değerlendirebileceği şekilde yapmanı önemlidir. Araba veya otobüs ile yapılan yolculuklarda çocukların güzergahı haritalara bakarak takip etmeleri, trafik levha ve işaretlerini izlemeleri etkin öğrenmeyi sağlar. Çevredeki tarihi ve doğal zenginlikleri tanımak ve yaşayarak öğrenmenin gerçekleşmesine yol açar. Çocuğun gelişimi sosyalleşme sürecini de içermektedir. Bu nedenle kişiliğini geliştirmesi için ilgileri doğrultusunda sportif ve sanatsal etkinliklerden yararlanmalı, yaşıtlarıyla birlikte aynı ortamı paylaşabileceği kulüp, kurs gibi faaliyetlere katılmalıdır.

  Yaz kampları eğitimi eğlenceli hale getirir


  Yaz okulları öğrenci ve ailelerin tatil dönemini yararlı şekilde değerlendirmelerine fırsat tanıyan kurumlardır. Özellikle ilköğretim ve lise çağındaki kız ve erkek öğrenciler yaz okullarından yararlanabilirler. Ancak aileler bu konuda çocuklarının görüşlerini almalı, onlara katılacakları yaz kampları, tercih edecekleri spor dalları ve etkinlikler hakkında seçim yapma hakkı tanımalıdırlar.

  Yaz kampları seçiminde göz önünde bulundurulması gereken diğer unsurlar çocuğun ilgi alanı ve becerileridir. Anne-baba, eğitimci ve uzmanların dikkatli gözlemleri ve incelemeleri ile çocuğun ilgi alanlarının belirlenmesi mümkündür. Sporla ilgilenmeyen ancak tiyatroyu seven bir çocuğu sportif faaliyetler yerine, drama etkinliklerinin yer aldığı bir ortama yönlendirmek daha doğrudur.

  Yaz okulları uzun süren eğitim yılının ardından öğrencilerin gerginlikten uzaklaşarak rahatlamalarını sağlayan ortamlardır. Öğrenciler yeni arkadaşlıklar kurarak sosyalleşirler, iletişim becerilerini geliştirirler. Yaşıtlarının bulunduğu ortamda kendilerini sınama, arkadaşlarıyla kıyaslama fırsatını bulurlar.

  Çocuğunuzun aileniz ve akrabalarınızla vakit geçirmesini sağlayın

  Örneğin aile paylaşım geceleri düzenlenebilir. Haftada bir gece en az üç saati birlikte geçirin. Özellikle ergenlerin aile törenlerine ihtiyaçları vardır. Aile bağlarının pekiştirilmesi için geniş aile olarak tanımlanan büyükanne, büyükbaba, hala, teyze, amca, dayı, yeğen, kuzen v.b. yakınlarla paylaşmak amacıyla ziyaretler düzenlenebilir. Şehir veya memleket dışında yaşayan yakın akrabalarla görüşmek için düzenlenen geziler, geniş aileyle kaynaşma fırsatı sundukları gibi, aile bireylerine doğdukları, büyüdükleri yerleri görme, anılarını tazeleme ve paylaşma olanağı da sağlarlar. Çocuklar anne-babaların geçmişe ilişkin anılarını dinlemekten zevk alırlar.

  Gerekirse uzman yardımı alın

  Öğrencinin gelişme gösterdiği ve zorlandığı alanları belirlemek için çocuğunuzla birlikte öğretmeniyle görüşün. Belli konularda başarılı olamayan öğrencilere yönelik okulun kurs, etüd gibi özel düzenlemelerden yararlanın. Ailenizde ve çevrenizde size bu konuda destek olabilecek insanları belirleyin. Öğrenme güçlükleri, dikkat eksikliği gibi akademik başarıyı etkileyen konularda okuldaki öğretmen ve psikolojik danışmanların çocuğunuzla ilgili kuşku ve önerilerine önem verin. Gerekli durumlarda uzmanlardan yardım alın.


   
Çocuklarınızı Kötü Karne Yüzünden Suçlamayın !!! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. karne!

  karne!

  Baba, ortaokul üçüncü sınıfa giden oğlunun elinde karneyle salona girdiğini görür. "Allah allah, dönem ne çabuk bitmiş..." diye düşünür ve oğluna seslenir: -"Getir bakayım şu karneyi!" -"Al baba..." Adam karneye bir bakar ki, beden eğitimi ve resim dışındaki tüm dersler zayıf. -"Bir dediğini iki etmiyoruz, bilgisayar dedin, bilgisayar aldık, ingilizce...
 2. Derse ilgisiz çocukları tembellikle suçlamayın

  Derse ilgisiz çocukları tembellikle suçlamayın

  Okulun ilk zamanlarında veya daha sonraları,öğretmenler tarafından veliye; çocuğunuz ders dinlemiyor, anlamıyor, kendini derse veremiyor veya dalıp dalıp gidiyor gibi şikayetler gelebilir. Veliler bu durumu genelde; çocuğun tembelliğine,sorumsuzluğuna veya şımarıklığına yorarlar. Bu çok yanlış bir saptamadır. Bu durumun nörolojik olarak en önemli sebebi beyin dalgalarındaki uyarı...
 3. Çocuğunuzla Başbaşa Karne Toplantısı Yapın

  Çocuğunuzla Başbaşa Karne Toplantısı Yapın

  okul öncesi karne süsleri karne süsleri ÇOCUĞUNUZLA BAŞBAŞA KARNE TOPLANTISI YAPIN! Yazan: Esra Tüzün Psikiyatrist Dr. Arif Verimli çocuklardaki karne sendromuyla ilgili soruları yanıtladı... Karne başarısı çocuk için hayat başarısı anlamına mı gelir? Karne başarısı, çocuk için küçük yaşlarda bir hayat başarısından çok, bir beğenilme ve seçilme duygusu anlamı taşırken; ilerleyen...
 4. Çocukları kötü eğitmenin yolları!

  Çocukları kötü eğitmenin yolları!

  ÇOCUKLARI KÖTÜ EĞİTMENİN YOLLARI 1. ÇOCUKLARI KENDİNİZE KARŞI KİNLİ YAPMANIN YOLLARI ¨ Ona karşı daima aksi ve asık suratlı olun. ¨ Niyetinin ne olduğuna bakmaksızın en küçük bir kabahati ceza ile karşılayın. ¨ Böyle davrandığınız zaman, size nasıl kin beslediğini göreceksiniz. ¨ Çocuğunuzun size karşı kin beslemesini temin etmenin birçok yolu vardır. Bunlardan biri de...
 5. Çocuklarda Karne Sendromu

  Çocuklarda Karne Sendromu

  çocuklarda karne sendromu, nasıl davranmak lazım, öneriler, tavsiyeler, uzman görüşleri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Karnelerin yaklaştığı şu son günlerde ,uzmanlar uyarıyor:''Sorumluluğu sadece çocuğunuza yüklemeyin!'' Karne sendromu; öğrencilerin başarısız olduğu dersler karşında ailenin vereceği tepkilerden korkması ve psikolojik olarak...

Sayfayı Paylaş