Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Çocuklarınızı Sırdaş Olarak Seçmeyin

  Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’nün okullarda yaptığı araştırma 37 bin 34 öğrencinin anne ve babasının boşanmış olduğunu ve bu çocukların ciddi sorunlar yaşadığını gözler önüne serdi. Psikolog Özge Türk “Çocuğunuzu sırdaş olarak seçmeyin. Çocuklar bu yükü kaldıramaz.” dedi...

  Milli Eğitim Müdürlüğü’nün okullarda yaptığı araştırma boşanmış ailelerin çocuklarındaki sorunları gözler önüne serdi. Araştırmaya göre çocukların yüzde 85`i uykusuzluk sürekli hayal kurma ve davranış bozukluğu gibi sorunlar yaşıyor. Boşanmanın toplumun temellerini sarsacak bir olgu olduğuna dikkat çeken Alman Hastanesi’nden Uzman Psikolog Özge Türk çiftlerin boşanmaya karar verdiğini andan itibaren çocuğu düşünerek davranmaları gerektiğini belirtti.
  ÇOCUĞA HER ŞEY ANLATILMAMALI
  Özge Türk “Ebeveynler kendilerini hazır hissettiklerinde çocuklarına boşanmak istediklerini bildirmeleri gerekiyor. Anne ve baba çocukla ortak bir dille ve sakince konuşabilmeli. Çocuk ile konuşurken anne ve babanın çift olarak aralarında neler yaşandığı anlatılmamalı. Bu yetişkinin hikayesidir ve çocuğu ilgilendirmez. Çocuk için önemli olan her bir ebeveyni ile olan ilişkisidir” diye konuştu.
  BİRBİRİNİZİ SUÇLAMAYIN
  Ebeveynlerin bu dönemde yaptıkları büyük hatanın çocuğun diğer ebeveynden döndüğünde onu sorgulamak ve kimin daha iyi ebeveyn olduğunun sormak olduğunu kaydeden Türk “Çocuk vakit geçirdiği ebeveyni ile ne yaşadığını anlatıp anlatmamakta serbesttir. Ergenliğe kadar çocuğun ebeveynleriyle yaşadıklarında çelişkiler olabilir. Bu durumda onu dinlemek ve sakin olmak gerekir” dedi. Türk çocuğun bazen ebeveynler arasındaki anlaşmayı sabote de edebileceğini söyledi.
  NİTELİKLİ İLETİŞİM KURUN
  Çocuğun istediği zaman ebeveynine ulaşabilmesinin önemli olduğunu aktaran Türk “Çocuğun güvenebileceği anne ve baba imajının korunması önemli. Anne-baba aralarında nitelikli iletişim kurmalı çocuğun aktivitelerinden haberdar olmalı” dedi.
  UZMAN DESTEĞİ ALIN
  Bazen sorunların işin içinden çıkılmaz hale gelebileceğini belirten Türk bu durumda bir uzmandan destek almanın önemli olduğunu ifade etti. Türk “Böylelikle karşılıklı olarak sorunlar çözülebilir” dedi.
  GÜVENiNi SARSMAYIN
  Çocukların anne ve babalarını mercek altına aldıklarını söyleyen Özge Türk “Ebeveynler sorunlarını çocukların duyabilecekleri yerde tartışmamalı” dedi. Ebeveynlerin kontrollü davranması gerektiğini aktaran Türk çocuğun hem annesinin hem babasının evinde odasının bulunmasının güven duygusunu sağlayacağını belirtti.
  KENDİLERİNİ SUÇLARLAR
  Çocukların bu dönemde anne ve babasının ayrılmasından kendilerini suçlayabileceğine dikkat çeken Türk “Böyle durumlarda onun suçluluk duygusunu azaltmak için onun arzu edilen bir çocuk olduğunu söylemek gerekir. Aynı çatı altında yaşamasalar bile anne ve babanın her zaman “anne” ve “baba” olacağının çocuğa iletilmesi gerekir” ifadesini kullandı.
  İÇİNİZİ BAŞKASINA DÖKÜN
  Çocuğun sırdaş olarak seçilmesinin çok yanlış olduğunu kaydeden Türk “Kendinizi kötü hissettiğinizde ve içinizi birine dökmek istediğinizde çocuğunuz sırdaş olarak seçmeyin. Bir çocuk için anne ve babası aranızda yaşananları bilmek tahammül edilemez bir olaydır. Çoğu zaman çocuk bu yükü taşıyamaz” diye konuştu.

   
 2. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Çocuklarınızı Sırdaş Olarak Seçmeyin
  emeğine sağlık canım
   
Çocuklarınızı Sırdaş Olarak Seçmeyin konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ......Sırdaş ....

  ......Sırdaş ....

  Su kendine sırdaş arıyordu -Önce buluta verdi sırrını. -Ağır geldi sır buluta. -Sağanak sağanak döktü suyun tüm sırlarını. -Sonra göle gitti su. -Ona anlattı derdini. -Bu arada bulut suyun sırrını tekrar tekrar yağmur yapıp, dolu yapıp, kar yapıp savurduğu için , zaman zaman utanıyordu göl ve suyun sırrı iyice açığa çıkıyordu. -Sonra nehre ulaştı suyun sırrı. -Nehir aldı suyun sırrını çekti...
 2. Ceza Olarak Çocuğa Küsmeli mi

  Ceza Olarak Çocuğa Küsmeli mi

  Bazı ana babalar, çocukları yanlış bir davranış sergilediğinde küsmekle onlara ders vermek isterler ? Peki bu davranışla ona hangi mesajı göndermiş olurlar: Küsme, sağlıklı bir iletişim şekli midir Büyüklerin birbirlerine küsmeleri doğru mu? Çünkü küsme, iki tarafı da azap içinde yaşatmaktadır. Hatta küsmeyi, pasif saldırganlık olarak nitelendirenler vardır. Pasif saldırganlığın sonucu ise...
 3. 100 Bin Kız Çocuğu Asker Olarak Kullanılıyor

  100 Bin Kız Çocuğu Asker Olarak Kullanılıyor

  100 Bin Kız Çocuğu Asker Olarak Kullanılıyor Beş ülkeden biri kız çocuklarını asker olarak kullanıyor. 1Doğrudan savaşmak başta olmak üzere, kuryelik, aşçılık, cinsel hizmet gibi alanlarda kullanılıyor ve sömürülüyorlar. 20 milyonu çatışma bölgelerinde okul dışında. BİA Haber Merkezi - Ankara 16 Mayıs 2008, Cuma Sema BUZ Dünyada Kız Çocuklarının Durumu 2008 Raporu "Özel Odak: Savaşın...
 4. Mağdur çocukların tanık olarak dinlenmeleri

  Mağdur çocukların tanık olarak dinlenmeleri

  5271 sayılı CMK'nun 52. maddesinin 3. fıkra (a) bendi uyarınca mağdur çocukların tanıklığında, görüntü veya seslerin kayda alınması, aynı yasa'nın 236. maddesinin 3. fıkrası uyarınca tanık olarak dinlenmeleri sırasında psikoloji, psikiyatri, tıp veya eğitim alanında uzman bir kişinin bulundurulması gerekli ise de, her dinlenmede psikolojileri daha da bozulacak olan mağdur çocukların, CMK'nun...
 5. antibiyotik yerine çocuğunuza evde tedavi olarak ne yapıyorsunuz?

  antibiyotik yerine çocuğunuza evde tedavi olarak ne yapıyorsunuz?

  Merhaa sevgili anneler. Ben mümkün mertebe çocuğuna ilaç vermeyenlerdenim, bu durumdan hiç hoşlanmıyorum.Hastalandığında antibiyotik yerine siz çocuklarınıza ne veriyorsunuz ? Antibiyotiğe alternatifiniz evde ne oluyor ?

Sayfayı Paylaş