gebe
 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  21.218
  Beğenilen Mesajlar:
  599
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Çocuklarınızı şişmanlatmayın

  Konu, 'Çocuk Bakımı' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  [​IMG]
  Ege Üniversitesi (EÜ) Hemşirelik Yüksekokulu İç Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Çiçek Fadıloğlu, dünyada her gün artan obezitenin önemli bir hastalık olduğunu belirtti.

  Fadıloğlu, "Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada 400 milyonun üzerinde obez ve 1.6 milyar civarında hafif şişman bulunmaktadır. 2015 yılında bu sayıların sırasıyla 700 milyon ve 2.3 milyar olacağı düşünülmektedir." dedi.

  Obezitenin giderek artmasının, "obezite salgını" olarak adlandırıldığını kaydeden Prof. Dr. Fadıloğlu, "Dünyada en yüksek obezite sıklığı ABD'dedir. Oran, 20 yaş ve üstü bireylerde yüzde 55'e ulaşmıştır. Rusya'da erişkinlerin yüzde 54'ü, Brezilya'da yüzde 36'sı, Malezya'da yüzde 27'si fazla kiloludur. Türkiye'de yapılan bir araştırmaya göre ise obezite sıklığı yüzde 22.3 olarak bulunmuştur. Kadınların yüzde 25.6'sı, erkeklerin yüzde 12.9'u şişman olarak nitelendirilmiştir." şeklinde konuştu.

  Obezitenin genetik ve çevre faktörlerinin etkileşimi sonucu ortaya çıkan, dünyada sıklığı giderek artan ve yaşam kalitesini azaltan bir hastalık olduğunu kaydeden Fadıloğlu, "Obezite, vücudun yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucu, boya göre ağırlığın arzu edilen seviyenin üstüne çıkmasıdır." dedi.

  Fadıloğlu, oldukça önemli bir halk sağlığı problemi haline gelen obezitenin, önceleri sağlıklı olmanın göstergesi olarak algılanmaktayken günümüzde beraberinde kişiye yüklediği ek hastalıklar ve sosyal sıkıntılar yüzünden kronik ve ölüme sebebiyet veren bir hastalık olarak kabul edildiğini anlattı.

  Çiçek Fadıloğlu, "Şişmanlık, orta yaş hastalığı gibi görünüyorsa da yaşamın herhangi bir döneminde ortaya çıkabilmekte, bebeklik çağında görülen şişmanlığın yetişkinlikte obezite gelişim riskini arttırdığı bilinmektedir. Bugün erişkin şişmanların yüzde 30'unun, 18 yaşından önce şişman olan çocuklardan oluştuğu bilinmektedir. İlkokul döneminde şişman olanların yüzde 25'i, yetişkinlikte şişman olanların ise yüzde 70'i, erişkin yaşlarda da öyle kalmaktadır." dedi. Şişmanlığın kadınlarda daha sık görüldüğünün de altını çizen Prof. Dr. Fadıloğlu, şunları kaydetti: "Şişmanlık, sosyokültürel seviyesi düşük kadınlarda, yüksek olanlardan daha çok görülürken erkeklerde bunun tersi sözkonusudur."

   
Çocuklarınızı şişmanlatmayın konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuklar

  Çocuklar

  Zenginliğin ve mutluluğun işaretidir. Hasta bir çocuk, kendi çocuğunuzun sağlıklı olacağı anlamına gelir. Ama başka sorunların habercisi olabilir.
 2. Hiperaktif Çocuk - Yaramaz Çocuk

  Hiperaktif Çocuk - Yaramaz Çocuk

  yaramaz cocuk egitimi hiperaktif çocuk resimleri Çocuğunuz okul hayatında başarısız, yaşıtlarına göre aşırı hareketli ve dikkatini bir türlü toplayamıyor mu? Eğer bu gözlemleriniz sürekli devam ediyorsa ve çocuğunuz hem evdeki hem de okuldaki hayatında aynı hareketlilik ve dikkatsizliği gösteriyorsa bu konuya önem vermenizde fayda var. Son yıllarda sıkça duymaya başladığımız Dikkat Eksikliği...
 3. Çocuklarda Astım / Astımlı Çocuk

  Çocuklarda Astım / Astımlı Çocuk

  Çocuğunuzda devam eden öksürük,hava değişiminde rahatsız olma ya da baharda hapşurmalar varsa bir doktora başvurmanızda fayda var.Buyurun meleklerim çocuklarda astım: Çocuklarda Astım / Astımlı Çocuk Astım nedir? Astım, hava yollarının çeşitli uyaranlara artmış yanıtının söz konusu olduğu, tekrarlayıcı, kendiliğinden veya tedavi ile tamamen veya kısmen geri dönüşümlü öksürük,...
 4. Çocuğunuzu Diğer Çocuklarla Kıyaslamayın!..

  Çocuğunuzu Diğer Çocuklarla Kıyaslamayın!..

  çocuğunuzu kıyaslamayın, yanlış yaklaşımlar, öneriler, tavsiyeler, çocuk psikolojisi, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Çocuk yetiştirirken yapılan en büyük hatalardan biri çocuğa başkalarını örnek göstermek,''filanca şöyle yapıyor,sen niye yapmıyorsun?'' şeklinde yaklaşımlarda bulunmaktır.Bu tarz söylemler çocukların minicik kalplerinde onarılmaz yaralar...
 5. çocuk

  çocuk

  çocuğum4 yaşında çok hırçın ve hiç susmuyo çok enerjik hiç yerinde oturmuyo abisini dövmeye çalışıyo ne yapmalıyım

Sayfayı Paylaş