Etiketler:
 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Çocuklarınızı şişmanlatmayın

  Konu, 'Çocuk Bakımı' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  < Konu Resmi..>

  Ege Üniversitesi (EÜ) Hemşirelik Yüksekokulu İç Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Çiçek Fadıloğlu, dünyada her gün artan obezitenin önemli bir hastalık olduğunu belirtti.

  Fadıloğlu, "Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada 400 milyonun üzerinde obez ve 1.6 milyar civarında hafif şişman bulunmaktadır. 2015 yılında bu sayıların sırasıyla 700 milyon ve 2.3 milyar olacağı düşünülmektedir." dedi.

  Obezitenin giderek artmasının, "obezite salgını" olarak adlandırıldığını kaydeden Prof. Dr. Fadıloğlu, "Dünyada en yüksek obezite sıklığı ABD'dedir. Oran, 20 yaş ve üstü bireylerde yüzde 55'e ulaşmıştır. Rusya'da erişkinlerin yüzde 54'ü, Brezilya'da yüzde 36'sı, Malezya'da yüzde 27'si fazla kiloludur. Türkiye'de yapılan bir araştırmaya göre ise obezite sıklığı yüzde 22.3 olarak bulunmuştur. Kadınların yüzde 25.6'sı, erkeklerin yüzde 12.9'u şişman olarak nitelendirilmiştir." şeklinde konuştu.

  Obezitenin genetik ve çevre faktörlerinin etkileşimi sonucu ortaya çıkan, dünyada sıklığı giderek artan ve yaşam kalitesini azaltan bir hastalık olduğunu kaydeden Fadıloğlu, "Obezite, vücudun yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucu, boya göre ağırlığın arzu edilen seviyenin üstüne çıkmasıdır." dedi.

  Fadıloğlu, oldukça önemli bir halk sağlığı problemi haline gelen obezitenin, önceleri sağlıklı olmanın göstergesi olarak algılanmaktayken günümüzde beraberinde kişiye yüklediği ek hastalıklar ve sosyal sıkıntılar yüzünden kronik ve ölüme sebebiyet veren bir hastalık olarak kabul edildiğini anlattı.

  Çiçek Fadıloğlu, "Şişmanlık, orta yaş hastalığı gibi görünüyorsa da yaşamın herhangi bir döneminde ortaya çıkabilmekte, bebeklik çağında görülen şişmanlığın yetişkinlikte obezite gelişim riskini arttırdığı bilinmektedir. Bugün erişkin şişmanların yüzde 30'unun, 18 yaşından önce şişman olan çocuklardan oluştuğu bilinmektedir. İlkokul döneminde şişman olanların yüzde 25'i, yetişkinlikte şişman olanların ise yüzde 70'i, erişkin yaşlarda da öyle kalmaktadır." dedi. Şişmanlığın kadınlarda daha sık görüldüğünün de altını çizen Prof. Dr. Fadıloğlu, şunları kaydetti: "Şişmanlık, sosyokültürel seviyesi düşük kadınlarda, yüksek olanlardan daha çok görülürken erkeklerde bunun tersi sözkonusudur."


   
Çocuklarınızı şişmanlatmayın konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. çocuk pskolojisi<Hiperaktif Çocuklar<

  çocuk pskolojisi<Hiperaktif Çocuklar<

  cocuk pskoloji cocuk pskolojisi çocukpskolojisi coçuk pskolojısı hiperaktif çocuk için dua Çoğu anne-baba çocuklarına hiperaktivite tanısı konduğunda hayrete düşer, çünkü bu çocukların evde aileleri tarafından gözlemlenen herhangi bir problemleri yoktur. Gerçekten de bu çocuklar evde hiçbir dikkat bozukluğu bulgusu göstermeden saatlerce televizyon seyredebilir veya video oyunları...
 2. Çocuklar

  Çocuklar

  Zenginliğin ve mutluluğun işaretidir. Hasta bir çocuk, kendi çocuğunuzun sağlıklı olacağı anlamına gelir. Ama başka sorunların habercisi olabilir.
 3. Boğa Burcu Çocukları

  Boğa Burcu Çocukları

  boğa burcu çocuğu Ders çalışması için çikolata ile kandırabilirsiniz Onun ruhuna giden yol sevgi, şefkat ve güzellikten geçer. Boğa bebekleri genelde her şeyden memnun olan bir yaratılışa sahiptirler. Mutlu ve gülen ifadeleri ile herkese kendilerini sevdirirler. Bebekliğinden itibaren dikkat çekici derecede kendilerinden emindirler. Bebeklere özgü olmayan sabırları vardır. Bu tutumları çoğu...
 4. Çocuğunuzu Diğer Çocuklarla Kıyaslamayın!..

  Çocuğunuzu Diğer Çocuklarla Kıyaslamayın!..

  çocuğunuzu kıyaslamayın, yanlış yaklaşımlar, öneriler, tavsiyeler, çocuk psikolojisi, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Çocuk yetiştirirken yapılan en büyük hatalardan biri çocuğa başkalarını örnek göstermek,''filanca şöyle yapıyor,sen niye yapmıyorsun?'' şeklinde yaklaşımlarda bulunmaktır.Bu tarz söylemler çocukların minicik kalplerinde onarılmaz yaralar...
 5. çocuk

  çocuk

  çocuğum4 yaşında çok hırçın ve hiç susmuyo çok enerjik hiç yerinde oturmuyo abisini dövmeye çalışıyo ne yapmalıyım

Sayfayı Paylaş