Çocuklarınızın odasına kapıyı çalmadan girmeyin

zuzu65

zuzu65

Yeni Üye
Üye
Çocuklarınızın odasına kapıyı çalmadan girmeyin
kapıyı çalmadan girmeyiniz yazısı
610040203B899B40BA4C239Br.jpg


Prof. Dr. Bengi Semerci, ailelerin çocuklarına mahremiyeti öğretmeleri gerektiğini söyledi ve ekledi: Çocuğunuzun özeline saygı duyun. Kapısını çalmadan odasına girmeyin!..

Çocuklar sınırları bilmeye ihtiyaç duyar. Nerede çıplak olabileceklerini ve nerede giyinik olmaları gerektiğini bilmeleri mutlaka gerekir. Onlara, küvette çıplak olabileceklerini ama okulda ya da mağazalarda giyinik olmaları gerektiğini öğretmeniz gerekir.

Psikiyatrist Prof. Dr. Bengi Semerci, ailelerin küçük çocuklarıyla cinsellik hakkında nasıl konuşmaları gerektiğini anlattı:

* Ona mahremiyetin ne olduğunu öğretin:
Çocuğunuzun, insanların özel zamanlara ihtiyaç duyduğunu anlamasını sağlayın. Kapınız kapalı olduğunda, odanıza girmeden önce kapıya vurması gerektiğini öğretin. Siz de onun odasının kapısı kapalıyken, bu şekilde davranın.

* Cinsellik sadece beden değildir:
Çocuklar cinselliğin sadece bedenleri ile ilgili olmadığını öğrenmelidir. Cinsellikle birlikte, onlara sevgiyi de anlatmalısınız. Çocuk- ların, cinselliği aynı zamanda sorumluluk, yakınlık ve sevgi ilişkisi olarak öğrenmesi önemlidir. Cinselliği bu şekilde öğrenen çocuk, sağlıklı gelişir. Cinselliği bu şekilde öğrenmek, çocuğa gelecek deneyimleri için olumlu zamanlama ve doğru eş seçebilme şansını verir.

* Cevaplarınızı basite indirgeyin:
Çocuğunuz soru sorduğunda, kısa ve basit şekilde cevaplayın. Açıklamayı yaparken, çocuğun yaşını düşünün. Çocuklar cevaplarını istedikleri soruları sorarlar. Onlara sorduklarından fazla bir şey söylemenize gerek yoktur. Çocuğunuz size gebe kalmayı ve doğumu sormuş olabilir. Ona ayrıntılı bir biçimde cinsel ilişkiyi anlatmanız gerekmez. "Babada tohumlar yani sperm vardır, annede de yumurta. Bananın tohumları, annenin yumurtasıyla birleşir. Bu şekilde bebek oluşmaya başlar" diyerek anlattığınızda çocuğunuz, "Tamam. Benim arabam nerede?" diye söze devam ediyorsa ona, daha fazla bilgi yüklemek gereksizdir. Gelişiminin üzerinde açıklamalar yapmak onu korkutur. Zamanından önce ve yaşıla uyumsuz cinsel davranışlara ve konuşmalara yönelmesine neden olabilir. Çünkü erken yaşta cinsellik konusunda aşırı uyarılma, erken ve sağlıksız dene- yimlere yol açabilir.

* İnandıklarınızı ve düşündüklerinizi çocuğunuza da öğretin:
Çocuklar bazı değerleri erken yaşta öğrenir. Kadınların ve erkeklerin birbirlerine nasıl davranmaları gerektiğini, önce siz çocuğunuza anlatın. Kendi düşüncelerinizi mutlaka onunla paylaşın. Fakat aynı zamanda ona kendi düşüncelerini oluşturması için zaman tanıyın.sabah.com
 
Üst