Çocuklarla Kış Aylarında Tatile Çıkmak

T

TİTAN

Forum Okuru
Çocuklarla Kış Aylarında Tatile Çıkmak
çocuklarla tatil
çocuklarla kış tatili

çocuklarla tatile çıkmak


Yaz tatilleri genellikle tatile çıkmak için, özellikle de çocuklarla tatile çıkmak için en münasip zamanlardır melekler :) Ama gerekli tedbirler alındıktan, gidilecek yer doğru seçildikten sonra çocuklarla pekala kış tatili de yapılabilir. Aşağıda ki makalede bu konuyla ilgili pek çok faydalı bilgi bulacaksınız :tik:

Kışın tatil yeri olarak genellikle dağlar tercih edilir. Belirli önlemlere ve davranışlara uyulduğunda, dağ tatili çocuklar için çok yararlıdır. Kente dönüşte çocuk bu tatilin olumlu etkilerini duyacaktır. Ama dağdaki oksijen azlığının yaratacağı sonuçları da göz ardı etmemek gerekir.

Günümüzde tatil hiçbir yaşta boş geçen, boşa harcanan zaman olarak görülmemelidir. Çocuğun gelişme döneminde tatil iyi programlanmalı, dinlenme, sağlık ve eğitim amaçlarına dönük olmalıdır. Çocuk evde geçirdiği zaman dışında değişikliğe, çeşitli deneyimlere gereksinim duyar. Çocuk doğduğu yerde tatil yaptığı sürece çocuk-iklim ilişkisi önemli bir sorun değildir. Ana babalar zorunluluk nedeniyle bulundukları yerden taşınmaya karar verdiklerinde ya da özel olarak tatil yerlerini seçmeye başladıklannda iklimle ilgili sorunlar çıkabilir. İki-üç yaşlarındaki bir çocuğun dağdaki tatilden yararlanması için en az iki hafta gerekir. Çocuk ilk günlerini iklime alışmakla geçirir. Seçilecek tatil yeri çocuğun gereksinimlerine, sağlık durumuna ve fiziksel kapasitesine uygun olmalıdır. Çocuklarıyla birlikte tatile çıkacak olan ana babalar çocuğun yaşını, tatil yerindeki sosyal ortamı ve arkadaş çevresini de göz önüne almalıdır. Küçük çocuklarla evde ya da otel ve pansiyonlarda kış tatili yapılabilir. Babanın başka şeylerle ilgilenmek yerine çocuğunu hoşnut etmeye çalışması, çocuğa en büyük tatil mutluluklarından birini verir. Bu yaklaşım çocuk ve baba ilişkisini güçlendirir. Çocuğun meraklan ana babayı doğayla iletişim kurmaya yönlendirir. Çocuk için bir çiçek, bir karınca ya da bir taş birçok meraklı sorunun kaynağı olabilir. Küçük bir çocukla yürümek unutulan dünyayı yeniden keşfetmektir.

DAĞDA TATİL
Kış aylarında özellikle genç çiftler kış sporları için tatillerini dağda geçirmek isterler. Böyle durumlarda bazen iki yaşındaki çocuklarım bile birlikte götürmekte sakınca görmezler. Doğal olarak bu yaştaki bir çocuğun kayak ayakkabısı giymesi ve kayak yapması çok zordur. Ama yürüyüş, kartopu ve kızak eğlenceli olduğu gibi fiziksel kapasitesine de uygundur. Dağ tatilinde yüksekliği Ve hava koşullarını göz önünde tutmak gerekir. Yükseğe çıkıldıkça havadaki oksijen miktarı kısmen azalır. Alyuvarlar daha az oksijen emer. Oksijen azlığı
çabuk yorulmaya ve koşarken zorlanzorlanmaya yol açar. Birkaç gün sonra kandaki alyuvar miktarının arttığı gözlenir. Bu nedenle çocuklar dağ tatilinin ilk günlerinde yorucu hareketlerde bulunmamalıdır. Birkaç gün geçtikten sonra fiziksel egzersizlerini artırabilir, istedikleri gibi hareket edebilirler. Çünkü ; bu süre içinde vücut basınç ve hava değişikliğine uyum sağlar. Dağdan inildiğinde çocuklarm iştahı artar ve sağlıklı bir görünüm alırlar. Dağda çocuğa çikolata ve kuruyemiş gibi enerji kazandıracak besinler verilmelidir.

GEREKLİ ÖNLEMLER
Teleferik, telesiyej gibi araçlarla çıkışlara dikkat etmek gerekir. Çocuklar yüksekliğin etkilerini kaldırabilecekkadar olgunlaşmamışlardır. Bu nedenle çok yüksek bir dağa birdenbire çıkmamak ve her ne olursa olsun 3.000 m'yi aşmamak gerekir. Çocuğun bu yüksekliğe uyum sağlayıp sağlayamayacağı bilinmemektedir. Beyindeki oksijen eksikliği çocukta kasılmalara neden olabilir. Bu durum ana babaların paniğe kapılmalarına yol açar. Seyrek olarak dağ hastalığı adı verilen durumlara (beyinde mikroödem ve küçük kanama noktalan) rastlanabilir. Solunum güçlüğü, deride mavi renk ve yürüme güçlüğü gibi dağ hastalığı belirtileri görülmeye başladığında, her zaman için hekim denetimi gereklidir. Çocukta hafif de olsa bir kalp rahatsızlığı varsa, hava ve basınç değişiminden ağır bir biçimde etkilenebilir. Bu durum ciddi sonuçlar ortaya çıkarır. Soğukta damarlar daralır ve kalbin kan dolaşımım bütün vücutta sabit tutmak için normalden fazla kuvvetin harcanması gerekir. Belirtiler dağ hastalığına benzer; solunum güçlüğü, deride mavi renk, kol, bacak ve yüz şişmesi, titreme ve tükürükte kan görülebilir. Böyle durumlarda hekimin acil girişimi ve gerekli tedavinin uygulanması şarttır. Hasta en yakın acil servise ya da hastaneye götürülmelidir.
 
Üst