Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.302
  Ödül Puanları:
  113

  çocuklarla olumlu iletişim kurabilme yolları

  Konu, 'okul öncesi eğitim' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  olumlu iletişim olumlu iletişim yolları sağlıklı yolları örnekleri iletişime örnekler Sezgin Şentürk
  Psikolog

  Anne ve babalar hayatlarını çocuklarına adarlar. Bir gün dünyada kendi ayakları üzerinde durmak için gerekli becerileri kazanacakları ümidiyle çocuklarını yetiştirmek, onların kararlarını yönlendirmek, fikir vermek, sorunlarını çözmek ve daavranışlarını şekillendirmekle geçer ömürleri. Çocuğunuzu yetiştirmek için sadece ve sadece bunu istemek ve yapabileceğinizin en iyisini yapmak yeterlidir. Çocuğunuz sizin tutumunuzu hissedecektir.

  Hayat dolu, dikkatli, dürüst, mutlu, saygılı ve yaratıcı çocuklar yetiştirmek için önce onların kendileriyle pozitif ilişki içinde olmalarına yani kendi kendilerini sevmelerine yardımcı olarak ilk adımı atabiliriz.

  Çocukta kendine saygı çok küçükken biçimlenmeye başlar ve gün gün gelişmeye devam eder. Kendine saygı, yetersizliklerimizi görüp kim olduğumuzu kabullenmekten ve hala kendimizi sevmeyi tercih etmekten kaynaklanır.

  Çocuktaki öz saygı her başarılı karşılıklı etkileşim deneyi ile, iyi yerine getirilen görev ile ve ulaşılan amaçla olduğu kadar sevilen bir kişinin güzel sözleriyle de gelişir. Öz saygı mükemmel başarılara dayanmaz, kendine saygı çocuğun kendi hayatını düzenleyebildiği ve bunu iyi yapabildiği inancını oluşturan görevlerle sağlanır. Hayat bir çocuk için günlük fırtınalarla baş etmeyi öğrenmekten ibarettir.

  Becerikli olmak, meydan okumaları kabul etmek bunlar üzerinde düşünmek için zaman ayırmak ve sona erişebilir kaynakları kullanarak sorunları çözmek demektir. Çocukta becerikliliğin gelişmesi onu hayattaki fırtınalar atlatma becerisiyle donatır. Seçenekler oluşturmada özgüven sağlar ve çocuk etrafındaki dünyanın aktif katılımcısı olmayı öğrenir.

  Çocuğunuza günlük becerileri öğretmek konusunda yararlı olabilecek örnekler:

  Çamaşır yıkamak, alış veriş yapmak, faturalar ödemek ve temizlik yapmak gibi günlük ev işleri çocuğun öğrenmesi gereken önemli şeylerdir; çocuğunuza bağımsız olmayı öğretir.Çocuğunuz bu becerileri kazanmış olarak evden ayrıldığında hem daha fazla özgüvene sahip olur hem de siz onu daha az düşünürsünüz.

  Markete giderken çocuğunuzu da yanınızda götürün. Birlikte marketi gezerken ona fiyat etiketlerini nerede bulabileceğini, meyvenin iyisini nasıl seçeceğini, hazır yiyeceklerin içindeki katkı maddelerini nereden okuyabileceğini vs.gösterin, bir daha ki gidişinizde eline bir liste vererek bazı şeyleri bulup getirmesini sağlayın.

  Eski çek defterleriniz varsa çocuğunuz bunları doldurma alışkanlığı yapabilir, ona bir faturanın ne olduğunu, mektup zarflarının üzerine nasıl yazılacağını gösterin. Hesap defterini denkleştirmek için sadece toplama ve çıkarma işlemi gerekir; bu görevi neden sekiz yaşındaki çocuğunuza vermeyesiniz.

  Çocuk, çamaşırları beyazlar, renkliler ve koyu renkliler olarak ayırsın.Çamaşır veya kurutma makinanızın nasıl çalıştığını ona da öğretin ve ilerde kendi çamaşırlarını yıkaması için onu teşvik edin.

  Yemek pişirmenin de öğretilmesi gerekir. Birden fazla çocuğunuz varsa, her gün mutfakta bir başkası yardım etsin.

  Sözümüzü noktalamak gerekirse diyeceğimiz çocuğunuzla iletişim kurun.kaynak.hanemiz.com

   
çocuklarla olumlu iletişim kurabilme yolları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. aile çocuk iletişimi

  aile çocuk iletişimi

  İnsanlar anababa olunca yeni bir rol üstlenip insan olduklarını anababaların da insani kusurları duyguları kişisel sınırlılıkları olduğunu unuturlar.Duyguları ne olursa olsun onları ifade etmek için kendilerini özgür hissetmezler.Çoğu kez anababalardan şu sözü duyarız.”Ben kendimi çocuğuma adadım, onun için yaşıyorum”.Çocuklarını sevmeden hiçbir koşula bağlı olmadan hoşgörülü davranmaları...
 2. çocuklarla iletişim kurmanın yolları

  çocuklarla iletişim kurmanın yolları

  çocukla iletişim kurma teknikleri okul öncesi çocuklarla iletişim okul öncesi çocukla kurma yöntem ve teknikleri yolları Iletisim sosyal sürecin hayati noktasidir.Özellikle çocukla kurulacak tutarli ve etkili bir iletisim, çocuk egitiminin ve mutlu bir yasamin temel tasidir.Iletisimde kisiyi etkili kilan,insanlarla yapici olarak konusmasini ögrenmedir.Ayni zamanda iletisimde temel ilke kabul...
 3. Çocuğunuzla İletişim

  Çocuğunuzla İletişim

  Küçük çocugunuza bir sey söylerken, diz çökerek onunla ayni hizaya gelmeye çalisin. Sizinle isbirligi yapmaya daha istekli oldugunu göreceksiniz. Çocugunuzun her yasta anlattigini, sikintidan patlasaniz bile can kulagiyla dinleyin. Söyleyeceklerini bilseniz bile çocugunuzu iyi dinleyin. Vaktiniz yoksa bunu ona söyleyin ve sonra dinleyin. Çocugunuzun anlattiklarini dinlemiyorsaniz, bir süre...
 4. ısıran çocuğu olumlu teşfik durduruyor

  ısıran çocuğu olumlu teşfik durduruyor

  Pediatri uzmanları, küçük yaştaki çocukların arkadaşlarını ısırmak istemesinin tümüyle normal bir davranış olduğunu belirtti. Merkezi Almanya’nın Münih şehrinde olan Profesyonel Pediatri Uzmanları Derneği, çocukların genelde hayal kırıklığı yaşadığında veya birşeyler yapmak istediğinde ısırma eğilimi gösterdiğini bildirdi. Uzmanlar, aynı şeyin 3 yaşın üstündeki çocuklar için de geçerli...
 5. Anne Karnında İletişim Bebeğinizi Olumlu Etkiliyor

  Anne Karnında İletişim Bebeğinizi Olumlu Etkiliyor

  anne bebek iletişimi anne karnında iletişim Sevgili melekler, uzmanlar bebeğinizle ilk iletişiminizin anne karnında başladığını söylüyorlar. Bu yüzden gebelik dönemi boyunca hafif müzik dinletmeniz, karnınızı ufak dokunuşlarla sevmeniz bebeğinizi de etkiliyor. Bu yazımızda anne karnında iletişim ile ilgili uzmanların önerilerine yer vereceğiz melekler :) Bebeğinizle iletişime anne...

Sayfayı Paylaş