Çocukluk Dönemi

fırtına

fırtına

Yeni Üye
Üye
Çocukluk Dönemi
Çocuklar ne zaman spor takımı oyuncusu olabilir?
Basketbol, futbol, voleybol, hentbol... Çocuğunuzun bir takımda oynamasını arzu ediyorsanız bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Çocuğunuz takım sporları için gerekli fiziksel, sosyal ve duygusal becerileri kazanmadan önce bunu yapmanız durumunda başarısızlık duygusu yaşamasına, yaptığı spordan zevk almamasına ve bu spor dalından soğumasına neden olabilirsiniz.
Uzmanlar çocukların 10 yaşından sonra taktik ve stratejileri doğru bir şekilde anlayabilecek olgunluğa ulaştığını belirtiyorlar. Sözel yönergeleri anlama ve kendi sezgilerini yorumlama kabiliyeti de bu yaşta organize faaliyetler ve takım sporlarına başlamak için uygun bir düzeye gelmiş oluyor. Yaşı büyüyen ve daha fazla sosyalleşen ortaokul çağındaki çocuklar ise takım sporlarına başlamak için daha da uygun adaylar oluyorlar...
Amerikan Pediatri Akademisi, hem ebeveynler hem de çocuklar için heyecan verici bu dönemde çocuğu herhangi bir spor dalına yazdırmadan önce şu noktalara dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor:
Vücut tipi
Boy, kilo ve güç durumu yaralanma riskinin azaltılması açısından üzerinde durulması gereken en önemli konular. Grupların yaş ve beceri düzeyini dikkate alarak oluşturulmuş olmasına dikkat edin.
Duygusal olgunluk
Çocuğun rekabetin iniş ve çıkışları ile baş edebilme, rutine sadık kalabilme, fiziksel baskıya dayanabilme ve sportmence davranabilme becerilerine sahip olması önemli.
Maliyet
Ekipman, formalar, katılım ücretleri, ulaşım ve tıbbi bakım maliyetleri oldukça yüksek olabilir. Aile bütçenizin zorlanması nedeniyle evinizde sıkıntıya yol açması veya çocuğunuzun sezon ortasında başka bir spor dalını denemek istemesi bu masrafları etmenize değmeyebilir.
Liderlik
Takım antrenörü ya da koçunun deneyimli, olumlu ve sizin onayladığınız değerlere sahip olması da önemlidir.
 
Üst