Etiketler:
 1. NuRoVSkİ

  NuRoVSkİ Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  30 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.006
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ankaradan bı adet meleğim:)

  çocukta romatızma

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında NuRoVSkİ tarafından paylaşıldı.

  çocukta romatizma Romatizma çocuğu sakat bırakabilir

  Genellikle yaşlılık hastalığı olarak bilinen romatizma, çocuklarda da görülüyor. Çocukluk çağındaki romatizmal hastalıklar düzenli tedavi edilmediğinde ise kalıcı sakatlıklara neden olabiliyor.  Romatizmal hastalıkların görülme sıklığı ile ilgili net bir istatistiksel veri bulunmadığını belirten Prof. Kasapçopur, "Fakat kronik romatizmal hastalıklar çocuklardaki kronik hastalıklar içinde ilk 3 sıra içinde yer alır. Çocuk polikliniklerine başvuran hastaların yaklaşık yüzde 20’sinde eklem ağrısı, eklem şişliği gibi romatizmal yakınmalar bulunur" dedi.

  "Çocuklarda romatizma oluşmasının tek bir nedeni yoktur, genetik faktörler, enfeksiyonlar ve bilinmeyen etkenler hastalıkta rol oynayabilir" diyen Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Kasapçopur, hastalığın belirtilerini şöyle sıraladı:

  GÖZ KIZARIKLIĞI, GÖĞÜS AĞRISI GİBİ BELİRTİLERE DE DİKKAT

  Romatizmal hastalıklar çok farklı ve değişken bulgular ile ortaya çıkabilir. Öncelikli bulgular arasında kol ve bacak ağrıları, yürüyememe ve aksama yer alır. Kol ve bacak ağrıları ise çoğunlukla eklem ağrısı, eklem şişliği, kas ağrısı ve kas güçsüzlüğünden kaynaklanabilir. Eklem şişlikleri çocuklarda artrit adı ile anılmaktadır. Eklem şişliğine eşlik eden eklemdeki hareket kısıtlılığı, kızarıklık ve yerel ısı artışı da hastalığın önemli bulgularından olabilir.

  Hareket sistemi ile ilgili yakınmalar oluştuğunda mutlaka çocuk hekimine başvurulmalı. Romatizmal hastalıklar hareket sistemi dışında bazen gözde kızarıklık, karın ağrısı, ateş ve göğüs ağrısı gibi farklı bulgular ile de ortaya çıkabilir.


  BÜYÜME AĞRISI ROMATİZMA İLE KARIŞTIRILMASIN
  Büyüme ağrıları ile romatizmal hastalıkların zaman zaman karıştırıldığını söyleyen Prof. Kasapçopur, daha çok dizlerde görülen büyüme ağrıları ile romatizmal hastalıkları ayırt edecek noktaların altını çizdi:
  Büyüme ağrısı özellikle büyümenin hızlı olduğu 6–10 yaşları arasında ortaya çıkar. Bu ağrılara hiç bir zaman eklemlerdeki şişlik ve kızarıklık eşlik etmez. Ağrı en çok büyüme plağının bulunduğu diz bölgesine yerleşir. Ağrılar çoğunlukla geceleri yorulmanın ardından belirginleşir. Sabahları oluşan bacak ağrıları daha ciddi romatizmal nedenlerden kaynaklansa da geceleri oluşan ağrılar çoğunlukla mekanik nedenlerden kaynaklanır. Her ağrılı durumda olduğu gibi büyüme ağrısı tanısı da hekim tarafından diğer olasılıkların dışlanması ile konulmalıdır. Büyüme ağrısı bir çok farklı hastalıkla da karıştırılabilir. Bu nedenle ayırıcı tanıyı mutlaka doktorun yapması gerekir. Zaten bu tür ağrılar, büyümenin sonlanmasıyla kaybolur.

  KAPLICA TEDAVİSİ ÇOCUKLARA ÖRENİLMİYOR

  Oluşabilecek sakatlıkların önlenmesi açısından tedaviye erken başlamanın çok önemli olduğunu vurgulayan Prof. Kasapçopur, bu tür hastalıklarda sıkça başvurulan kaplıca tedavisine ise özellikle dikkati çekti:
  Çocuklardaki romatizmal hastalıklarda tedavinin nasıl yapılacağı, tanıya göre farklılık gösterir. Etkinliği kanıtlanmış ilaç tedavileri günümüzde yaygın olarak kullanılıyor ama bir çok hastada ilaç tedavileri yeterli olmuyor. Bu noktada devreye fizyoterapi giriyor. Fizyoterapide kullanılan egzersiz ve atel yöntemleriyle eklemlerin normal sağlıklı fonksiyonlarına dönmeleri sağlanıyor. Yapılan çalışmalar, çocuk romatizmalarında kaplıca tedavisinin yarardan çok zarar getirdiğini gösteriyor. O yüzden doktora danışmadan çocuğu kaplıcaya götürmemeleri konusunda anne babaları uyarmak gerekiyor.

  KALICI SAKATLIK RİSKİ

  Çocuklarda romatizmal hastalıklardan kaynaklanan ölüm oranları çok düşüktür, hatta binde birin bile altındadır. Buradaki en önemli tehlike ise sakatlıklardır. Düzenli ve vaktinde tedavi edilmeyen romatizmal hastalıklar çocuklarda kalıcı sakatlıklara neden olabiliyor. Bu nedenle her hastalıkta olduğu gibi romatizmal hastalıklarda da tedaviye erken başlamak, kötü sonuçları önlemek açısından büyük önem taşıyor.   
çocukta romatızma konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. çocuk pskolojisi<Hiperaktif Çocuklar<

  çocuk pskolojisi<Hiperaktif Çocuklar<

  cocuk pskoloji cocuk pskolojisi çocukpskolojisi coçuk pskolojısı hiperaktif çocuk için dua Çoğu anne-baba çocuklarına hiperaktivite tanısı konduğunda hayrete düşer, çünkü bu çocukların evde aileleri tarafından gözlemlenen herhangi bir problemleri yoktur. Gerçekten de bu çocuklar evde hiçbir dikkat bozukluğu bulgusu göstermeden saatlerce televizyon seyredebilir veya video oyunları...
 2. Çocuklar

  Çocuklar

  Zenginliğin ve mutluluğun işaretidir. Hasta bir çocuk, kendi çocuğunuzun sağlıklı olacağı anlamına gelir. Ama başka sorunların habercisi olabilir.
 3. çocuk aşıkların mektubu:)

  çocuk aşıkların mektubu:)

  aşıkların resmi
 4. çocuklarınız sizin çocuklarınız değil!...

  çocuklarınız sizin çocuklarınız değil!...

  çocuklarınız sizin çocuklarınız değil onlar sizin değil çocuklar Onların farklı birey olduklarını unutmamalıyız.Bazen çocuklarımıza dayatmalarımız olabiliyor..Oysa ki ne kadar yanlış davranışlar.... Kim demiş çocuk küçük bir şeydir Bir çocuk belki en büyük şeydir:) Onlar kendi yolunu izleyen Yaşam'ın oğulları ve kızları. Sizin aracılığınız ile geldiler ama sizden gelmediler Ve sizinle...
 5. çocuk

  çocuk

  çocuğum4 yaşında çok hırçın ve hiç susmuyo çok enerjik hiç yerinde oturmuyo abisini dövmeye çalışıyo ne yapmalıyım

Sayfayı Paylaş