Etiketler:
 1. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany

  Çoğul gebelik ölüm riskini arttırıyor

  Konu, 'Gebeliğe Hazırlık' kısmında tuqqce tarafından paylaşıldı.

  Bazı meleklerimiz ikiz olsa yada üçüz olsa ne iyi olur derler bende öyle düşünüyordum ta ki bu yazıyı okuyana kadar.Bir tane olsun sağlıklı olsun diyorum artık:)Çoğul gebelik felç ve ölüm riskini arttırıyormuş meleklerim..Şimdi neymiş nasılmış diye merak ediyorsanız gelin okuyalım..
  < Konu Resmi..>  Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Yenidoğan Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nilgün Kültürsay,üçüzlerde 17 kat,bir yaş altında ölüm oranı ikizlerde yedi kat,üçüzlerde 20 kat artmaktadır” dedi.

  Kültürsay, yaptığı açıklamada anne olma yaşının ilerlemesi kadınların çalışma hayatında aktif rol almaları genetik ve çevresel faktörlerin de etkisiyle anne olma yaşının her geçen gün yükseldiğini söyledi.

  İlk kez anne olma yaşının ileri tarihlere bırakılmasının normal yollarla gebe kalma olasılığını düşürebildiğini ve çoğul gebelik riskini artırabildiğini ifade eden Kültürsay çoğul gebeliklerin erken doğum ve düşük doğum ağırlığı açısından çok büyük bir risk yarattığını bildirdi.

  Kültürsay tüm gelişmiş ülkelerde ve son yıllarda Türkiye'de de artan yardımcı üreme tekniğinin sık kullanılmaya başlandığını dile getirerek“Bununla birlikte çoğul gebeliklerdeki büyük artış erken doğum ve düşük doğum kilolu bebek sıklığına ciddi şekilde yansımaktadır” dedi.

  Kısırlık tedavileri ve yardımcı üreme teknikleri ile doğan bebeklerin “yüzde 50'ye yakınının çoğul gebelik ürünü” olduğunu ifade eden Kültürsay şunları kaydetti:

  “İkiz bebeklerin yarısı üçüz ya da dördüz bebeklerin yüzde 90'ı düşük doğum ağırlıklı olup bu bebeklerin ölüm oranları ve hayatta kalanların ise hastalık ve sakatlık riskleri daha yüksektir. Bebek ölüm riski çoğul doğumlarda tekizlerle karşılaştırıldığında beş kat artmıştır.

  American College of Obstetrics and Gynecology verilerine göre ortalama doğum haftası ikizlerde 35.3 üçüzlerde 32.2 dördüzlerde 29.9 hafta olmaktadır. Büyüme geriliği oranı ikizlerde yüzde 14-25 üçüz ve dördüzlerde yüzde 50-60'ı bulmakta yoğun bakım gereksinimi sırası ile yüzde 25 yüzde 75 ve 100 olmakta yatış süresi sırası ile 18 30 ve 58 günü bulmaktadır. Serebral felç oranı ikizlerde dört kat üçüzlerde 17 kat artmaktadır. Bir yaş altında ölüm oranı ikizlerde yedi kat üçüzlerde 20 kat artmaktadır.”

  SAĞLIK GİDERLERİ ARTIYOR

  Kültürsay ikiz gebeliklerde yardımcı üreme tekniği tedavisi dışındaki masraflar hesaplandığında doğum anne ve bebeklerin ilk altı haftadaki sağlık giderlerinin de beş kat arttığını dile getirdi.

  Yardımcı üreme tekniğiyle gebelik sağlandığında iki embriyo transfer edildiğinde en az bir canlı bebek doğumunun gerçekleşmesinin tek embriyo transferine oranla başarıyı çok düşük oranda artırdığını ifade eden Kültürsay şöyle devam etti:

  “Ancak tek embriyo transfer edildiğinde kısırlık tedavisi ilk altı aya kadar bebek için yapılan tüm sağlık harcamaları ve ayrıca erken doğum düşük doğum kilosu anneye ve bebeğe ait sorunlar daha azalır.

  Ege Üniversitesinde yaptığımız çalışmada tekiz bebeklerin yüzde 7.6'sının çoğul gebeliklerin ise yüzde 58.6'sının yardımcı üreme tekniği uygulamalarının ürünü olduğu anneye ilişkin komplikasyonların erken doğumun iki ve üçüncü düzey yenidoğan yoğun bakım ihtiyacının yeni doğan döneminde görülen ciddi sorunların ve hastane yatış masraflarının çok anlamlı olarak arttığı saptanmıştır.

  Sonuçta kısırlık tedavileri ile oluşan çoğul gebelikler anne-babaya gelecekteki çocuklarına fiziksel ruhsal ve maddi ciddi yükler yüklemektedir.”
  “Bebek ölüm riski çoğul doğumlarda tekizlerle karşılaştırıldığında beş kat artmaktadır. Felç oranı ikizlerde dört kat çoğul gebeliklerde sezaryen oranlarının anneye ilişkin komplikasyonların erken doğumun iki ve üçüncü düzey yenidoğan yoğun bakım ihtiyacının yenidoğan döneminde görülen ciddi sorunların ve hastane yatış masraflarının çok anlamlı olarak arttığı saptanmıştır.

  Sonuçta kısırlık tedavileri ile oluşan çoğul gebelikler anne-babaya gelecekteki çocuklarına fiziksel ruhsal ve maddi ciddi yükler yüklemektedir.”   
  Son düzenleme: 14 Mart 2010
Çoğul gebelik ölüm riskini arttırıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tüp bebekte çoğul gebeliğin riskleri

  Tüp bebekte çoğul gebeliğin riskleri

  Tüp bebek uygulamasında çoğul gebelik prematüre riskini artırıyor. Teknolojiyi yanlış kullanarak, rahim içindeki fetus sayısını artırmak, çok erken doğumlara neden oluyor. Bu da bebeklerde ölüm ve sakatlık riskini doğuruyor... Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. MuratYurdakök, son yıllarda tüp bebek gibi yardımcı üreme tekniklerinin sık kullanılmasının, çoğul...
 2. Gün doğarken uyumak kalp riskini arttırıyor

  Gün doğarken uyumak kalp riskini arttırıyor

  güneş doğarken uyumak hamilelikte çok uyumak zararlımıdır yemekten sonra uyumanın zararları Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Nefroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Süleyman Türk, uyku bozukluğu ile ilgili sorunların toplumda çok yaygın olarak görüldüğünü ve uykusuzluğun yaşam kalitesini olumsuz etkileyen birçok hastalığın habercisi olduğunu söyledi. Prof.Dr. Süleyman Türk,...
 3. Sıcak havalar mantar riskini arttırıyor

  Sıcak havalar mantar riskini arttırıyor

  Sevgili melekler, Yaz tatiliniz,havuz keyfiniz kabusa dönmesin istiyorsanız önerilerimize kulak verin.... Kapasitesinin üstünde dolu ve toplu kullanıma açık havuzlarda, özellikle mantarın çok kolay bulaşabildiği belirtildi. Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hava...
 4. Çoğul gebelikler

  Çoğul gebelikler

  İkiz hamile adaylarının işine çok yarıcak buyrun birlikte okumaya başlıyalım... Çoğul gebelikler karşısında duyulan korku ve hayranlık belki de insanlık tarihi kadar eskidir. Her dönemde, çoğul gebeliklerdeki bebek sayısı arttıkça duyulan ilginin derecesinde artmaktadır. Özellikle son zamanlarda kısırlık tedavilerinin gelişmesi ve bu tedavilerde kullanılan ilaçların etkisi ile ikiz ve daha...
 5. Gebelikte yüksek tansiyon otizm riskini arttırıyor

  Gebelikte yüksek tansiyon otizm riskini arttırıyor

  gebelik ve otizm,gebelikte yüksek tansiyon otizm riski,gebelik tansiyonunda otizm riski,gebelik tansiyonu ve otizm riski hakkında bilgiler California Üniversitesi'nden bilim adamlarının yüksek tansiyonun hamileler üzerindeki etkileri üzerine yaptığı araştırma sonuçlandı. Araştırmaya göre hamilelikte yaşanılan fiziksel ve ruhsal sorunlar bebeği de etkiliyor. ABD'li bilim adamları...

Sayfayı Paylaş