Çok fazla meyve sanıldığının aksine kilo aldırıyor

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Çok fazla meyve sanıldığının aksine kilo aldırıyor
kiraz kilo aldırırmı muz kilo aldırırmı meyve muz yaparmı meyve yaparmı
Yaz aylarında çeşit çeşit, birbirinden lezzetli meyveler sofralara geliyor. Tadları, renkleriyle fazlasıyla iştah açıcı yaz meyveleri göründükleri kadar masum değil. İhtiyaçtan fazla tüketilmesi kilo aldırıyor. Meyvelerle ilgili yapılan bir başka yanlış da sadece bunlarla beslenerek kilo vermeye çalışmak. Bu tek taraflı beslenme yağı değil, kasları eritiyor. Birçok başka ciddi soruna yol açabiliyor.

Meyveler yüksek lif, su, vitamin, mineraller içerir. Düşük kalorililer. Ancak bu özellikleri sınırsız tüketme özgürlüğü vermiyor. Diyetisyen Banu Kazanç, meyvelerin karbonhidrat içerdiğini belirterek, "Meyvelerde fruktoz denilen meyve şekeri var. Meyve fazla yendiğinde, fazla kalori alınıyor. Bu fazla kalori de kilo olarak yerleşir" diyor.

KİLO VERDİRMEZ, ALDIRIR
Yazın karpuz, çilek, kiraz, kavun içeren düşük kalorili, tek besinden oluşan diyetlerle zayıflamaya çalışanların sayısı az değil. Zannediliyor ki sadece meyveyle beslenmek zayıflatır. Halbuki tam tersi, uzun süre uygulanan meyve diyetleri, kilo vermek yerine kilo aldırıyor. Kazanç, "Uzun süreli uygulanan meyve diyetleri düşük kalorili, karbonhidrat içeriği yüksek, proteinden fakir olduğu için sağlık problemlerine yol açar. Unutmayın ki bunlar tek yönlü besin içeren diyetler. Metabolizmamızın çalışması için günlük almamız gereken amino asitlerden ve yağ asitlerinden yoksun" diyor.

Uzun süre bu tür diyetleri yapmak tansiyon düşüklüğü, sinirlilik, kas erimesiyle sonuçlanan birçok sağlık sorununa davetiye çıkarıyor.

KALICI KİLO VERİLMEZ
Ayrıca bu tür diyetlerin uzun süre yapılması vucuttan yağın değil kasın yakılmasına neden olur. Bu kadar kısa zamanda verilen kilolar hiçbir zaman kalıcı ve sağlıklı olmaz. Yine bu tür diyetlerin bir diğer önemli sonucu, metabolizmayı yavaşlatması. Kilo vermeyi bir süre sonra tamamiyle durdurması.

Meyvelerin tüketim miktarları kadar, glisemik indeksi de önemli. Bundan kasıt, kan şekeri seviyesindeki etkisi. Diyetisyenler glisemik indeksi düşük gıdaları öneriyor. Elma, armut, şeftali gibi glisemik indeksi düşük meyveler daha uzun süre tok tutarlar ve vücutta insülinin daha az salgılanmasına sebep olurlar. Bunun sonucunda da metabolizmamız daha iyi çalışır. Glisemik indeksi yüksek meyveler olan incir, muz, üzümü hiç mi yemeyelim? Tabii ki yasak değiller ama miktarını iyi ayarlamak gerekiyor. Bir kişinin günde yemesi gereken meyve miktarı 3-5 porsiyon arasında değişir. Bu porsiyon miktarını gün içine dikkatlice dağıtılması en doğrusu.

İlla meyve diyeti yapacaksanız...
"Meyve diyeti nasıl yapılmalıdır?" sorusuna karşılık Banu Kazanç, "Maksimum bir hafta uygulamak kaydıyla olabilir" diyor. Ayrıca meyve diyetine başlamadan 1 hafta önce protein ağırlıklı bir beslenme programı öneriyor. Yani meyve diyetinden önceki hafta süt, yumurta, yoğurt, et, tavuk, balık içeren diyet programı uygulanmalı.

Meyve suyu meyvenin yerini tutar mı?
Bu soru diyetisyenlere sık sorulur? Meyvelerden yararlanmak için posasıyla yemek gerekir. Meyveleri kabuğu ya da posasıyla yemek, daha çok vitamin, daha çok doygunluk hissi, daha çok bağırsak hareketliliği sağlar. Meyve suyu insülin düzeyine hızla yükseltir. Meyve salatası ise kısa zamanda açlık hissi yaratır, yarardan çok zarar verir.

Kuru ile yaş meyve arasında fark var mı?
Bu sorusunun yanıtına gelince, kalori açısından fark yok. Kuru meyvelerin daha çok şeker ve kalori içerdiği düşüncesi yaygın olsa da yanlış. Aralarındaki tek fark kurutulunca su kaybettikleri için daha tatlı bir his uyandırması. Fakat yaş meyveye göre şeker oranı aynı miktarda. Meyvenin yaş veya kurusu hiç fark etmez, hangisini istiyorsanız afiyetle yiyin.

Metabolizmayı hızlandırmak için meyve protein karışık mönüler yapın
Meyvelerin tüketilmesi sırasında metabolizmanın hızlı çalışması için vucudun insülin dengesinin korunması gerekiyor. Hızlı kilo vermek için de meyvelerin proteinli bir yiyecekle birlikte yenmesini öneriliyor. Meyve salatasıyla yoğurt, karpuz ile tuzsuz peynir, 1 muz ile 1 bardak süt içilmesi gibi. Bu kombinasyonlar kan şekeri düzeyini iyi kontrol ediyor ve uzun süre tokluk sağlıyor.

Alkolden sonra meyve yiyin
Yaz akşamları 1-2 kadeh içkiyle keyif yapmak hoş. Ancak özellikle diyet yapmaya devam edenler için önerilen içki şarap. Ama 2 kadehi geçmeden. Alkolden sonra yenilecek meyve, alkolün vücutta yarattığı toksitleri etkisiz hale getiriyor. Alkolun vücuttan hızla atılmasına yardımcı oluyor.

En iyi yaz meyveleri listesi
Erik: İçerdiği potasyumdan dolayı vücutta sıcak havanın neden olduğu şişkinliklerin, su toplamaların önüne geçmeye yardımcı. Ayrıca erik tokluk hissi de yaratan bir meyve. Erik tuzlanmadan yenmeli.

Kayısı: Beta karotenden zengin. Bu güneşin zararlı ışınlarına karşı cildi koruyarak, içerdiği şeker dengesiyle açlık hissini bastırır.

Kiraz: Bağırsakları iyi çalıştırır. Vücutta oluşan ödemlerin atılması ve verdiği tokluk hissi hissiyle iyi bir meyve.

Karpuz: Fazla likopen içeren karpuz önerilen yaz meyvelerinden. Karpuzu peynirle yemek istiyorsanız peynirin tuzsuzunu tercih edin.

1 porsiyon meyve ne demek?
Yine hatırlatalım, yaz meyvelerinin faydasından bahsederken bu meyveleri sınırsız yiyebileceğiniz şeklinde düşünmeyin. Fazla yemeniz şekerli diğer gıdalar gibi kilo aldırır. Ekmek, et, tavuk, balık, sebze içeren sağlıklı bir diyet yaparken, günde 3-5 porsiyon meyve tüketimi en doğrusu. Bir porsiyon meyveden kastedilen: 1 elma veya 15 kiraz veya 4 kayısı veya 1 şeftali veya 5 dilim karpuz veya 10 erik veya 10 çilek veya 4 dilim kavun veya 1 kivi.
 
ilkimsu

ilkimsu

Yeni Üye
Üye
aa bilmiyordum ama karpuzu en fazla 3 dilim yemek gerekiyo şekerden dolayı
 
Üst