1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.318
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Çok sık birliktelik gebelik şansını azaltırmı?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  hamile kalmak için ne sıklıkta birliktelik olmalı,gebe kalmak için birliktelik ne sıklıkta olmalı,hamile kalmak için zamanlama,gebe kalmak için doğru zamanlama,gebe kalmak için bilgiler
  < Konu Resmi..>

  Çocuk isteyen ama bir türlü istediklerini elde edemeyen çiftlerin çoğu genelde doğru zamanda doğru adımı atmadıkları için, doğru birleşmeyi yapmadıklarından da hamile kalamıyorlar.

  Kadınlar normalde 28 günde bir adet görüyorlar düzenli adet gören kadınlar adetin 10-12ila 18-20. günleri arasında hamile kalma şansları var. Fakat herşeyin istisnası olabildiği gibi bununda istisnaları var. Adet kanamasından bir gün önce birleşmeden hamile kalanlar da duyduklarımız arasında. Ama biz normal durumdan bahsedeceğiz ve ne kadar zor bir olayla karşı karşıya olduğumuzu göreceğiz.

  Yumurtlama gerçekleştikten sonra tüplerde bazı bilim adamlarına göre 22-24 saat hayatta kalabiliyorlar bazılarına göre 3 ila 10 saat. Adetin 13 ü ila 20 günü arasındaki herhangi bir günde olgunlaşıp çatlayan yumurtanın hayatta kalacağı saatleri hesaplayıp ona göre cinsel birleşmede bulunmak gerekiyor. Bunun için neler yapılabilir . Gelin ilk önce onlara bakalım. :

  1.Yumurtanın gelişimini vücut ısısını ölçerek takip etmek: Vücudun sürekli sabit bir ısısı var . Yumurtanın olgunlaştığı ve çatladığı günler kişinin vücüt ısısı değişmekte ve bir birbuçuk derece artmakta. Bunu herkes evde kendi yapabilir.

  2.Ultrasonla yumurtanın gelişimini takip etmek: Tedavinizi yapan doktorunuz eğer kesin yumurtlama gününüzü bilmek istiyorsanız. ovulasyon takibi yapıyor. Yumurtlama günlerinden itibaren( tahmini 8. günden) yumurta çatlayıncaya kadar hergün veya gün aşırı muayenehesine çağırarak bakıyor. Yumurtanın çatlamasına yakın eşinizle hergün yada gün aşırı birleşme öneriliyor.

  3. Kan tahlili ile yumurta takibi: Kan tahlillerinde LH, FSH gibi hormonların takibini yapmak, :Her adetinizin ikinci günü Koldan alınan kan ile labaratuarda Vücudunuzdaki yumurtlama kalitesi Hormon dengesi ölçülüyor. Buna göre yumurtlamanın olup olmıyacağı ilaç ile müdahale edilip edilmiyeceği belirleniyor.

  4. Rahim ağzı sıvısının esnekliğini kontrol etmek: Yumurtanın çatlamaya yakın olduğu veya çatladığı zaman rahim içi salgısı ay içinin en yüksek miktarına erişiyor. Doktorunuz veya siz kendiniz de kontrol edebilirsiniz:

  Rahim ağzından alacağınız azbir sıvıyı başparmağınız ve işaret parmağınız arasında elinize zamk almış gibi açıp kapayın. Sıvı esnek bir şekilde elinizde kopmadan uzuyorsa yumurtlama işlemi gayet güzel gidiyor demektir. Bundan sonraki adımı yani birleşmeyi uygulamaya başlıyabilirsiniz. Vajinanızdan gelen yumurta akına benzeyen salgının durumunu parmaklarınızla kontrol edip (işaret ve orta parmagınızla) ovulasyonunun gunun tespit edebilirsiniz. Ovulasyon gunlerinde gelensalgı en yogun ve elastiki şeklini alır İki parmağınız arasında kopmadan incelerek uzar. Şekildeki gibi. (Sayfa 144. jaking chasge of your fertility)

  5. Tükürükte kristalleşme izlemek:Bütün eczanelerde hamile kalma için uygun zamanı haber veren testler satılmakta. Bunlardan satın alıp evde kendinizde takip edebilirsiniz. Yanda da görüldüğü gibi hamileliğe uygun günlerde tükrükteki salgısını nasıl kristalleştiğini izleyebilirsiniz.

  2. ADIM. POZİSYON DOĞRU MU?
  Doğurganlık hormonları fazla çalışan kişilerde her pozisyonda olabilen gebelik olayı birçoğumuz gibi kırılgan kişilerde de bir çok şarta bağlı gelişiyor. Yapılan bazı araştırmalarda gebeliği birleşme pozisyonlarının da artırdığı yönünde. Zaten çok kısa süre hayatta kalan yumurtanın yanında spermi en kısa sürede gönderme bu durumda çok önem kazanıyor.

  Rahim Normal Durumda İse: Doktorlar klasik kadının altta sırtüstü olduğu poziyonun en doğru pozisyon olduğu görüşündeler. Yalnız gerek ilişki sırasında ve sonrasında kadının belinin( kalçalarını da kaplıyacak şekilde)altına yastık koyarak yükseltilmesi gerekmektedir. İlişki sırasında ve sonrasında kadının bacaklarının karnına doğru çekik olması veya bacaklarını daha yukarıya (Mesela duvara dayalı) kaldırarak birsüre beklemesi (20 dakika kadar) en sağlıklısı.

  Rahim çarpık Duruyor veya Yana Dönük İse: Bu durumda kadının ilişki sırasında yüzüstü yatması bu sefer karnının altına (kalçalarını kaplıyacak şekilde gene) yastıkla havaya kaldırması gerekmektedir yada kadının diz dirsek yerde kalça yukarda pozisyonu spermlerin en derine gitmesine imkan sağlamaktadır. . İlişki sonrasında da yüzükoyun uzanarak kımıldamadan bu şekilde gene 20 dakika beklemek en doğrusu. . .

  ORGAZM ŞART MI?

  Birçok kişiye ve doktora göre şart değil ama Zor hamilelik elde etmeye çalısan kişilerde bu durum yardımcı bir etkendir. Çünkü kadının orgazm sırasında rahim içi kasılmalarının spermi yumurtaya doğru çektiği de bir gerçek . . . . .

  ÇOK SIK YAPILAN İLİŞKİLER DE ŞANSINIZI AZALTIR

  Sürekli cinsel ilişkide bulunmak sperm sayısının giderek azalmasına neden olarak gebe kalma şansını azaltabiliyor. Bu azalma yumurtlama günlerine denk geldiğinde gebe kalmayı geciktirebilir. Sansını ortadan da kaldırabilir.

  Ayrıca sık cinsel ilişkide bulunmak kadında sperm antikorlarının oluşmasına da neden olabilir. Bu da başlıbaşına bir kısırlık nedenı olarak karşımıza çıkıverir.
   
Çok sık birliktelik gebelik şansını azaltırmı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Vücudunuzu çok sık nemlendirin

  Vücudunuzu çok sık nemlendirin

  Malum havaların soğuk olduğu şu günlerde, cildimizi soğuktan korumanın yanı sıra, vücudumuzun nem oranını da düşünüp sık sık nemlendirmeliyiz Melek'lerim. Peki soğuk havalarda güzelliğin anahtarı cildimizi korumak için neler yapmak gerekiyor. Memorial Etiler Tıp Merkezi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Zerrin Baysal, kış aylarında cilt sağlığını korumak için önerilerde bulundu. Soğuk...
 2. şans topu en çok çıkan rakamlar 2012

  şans topu en çok çıkan rakamlar 2012

  şans topu en çok çıkan rakamlar 2011 yılındaki rakkamlar sizce bu yılda çok çıkar mı ? Artı bu rakkamlar hangileri yazar sanız sevinirim teşekkür ediyorum.
 3. Rahimiçi Hasarlanması Gebelik Şansını Artırıyor!

  Rahimiçi Hasarlanması Gebelik Şansını Artırıyor!

  Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında rahimiçi dokusunun hasarlanmasının gebelik şansını artırdığını biliyor musunuz? Bahçeci Sağlık Grubu Fulya Tüp Bebek Merkezi kadın Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Güvenç Karlıkaya, “Rahimiçi dokusuna hafifçe hasar verilerek gebelik için daha uygun hale getirilmesine yönelik çalışmalar; yaranın iyileşme döneminde verdiği cevabın bir sonraki dönemde...
 4. Gebeliğin ilk dönemlerinde birliktelik

  Gebeliğin ilk dönemlerinde birliktelik

  hamilelikte birliktelik,gebelikte birliktelik,hamileliğin ilk dönemlerinde birliktelik sakıncalımıdır,gebelikte birliktelik ne sıklıkta olmalı,gebelikte birliktelik hakkında bilgiler Bebeğin anne karnında sıkıştırılmayacak pozisyonda gerçekleşecek cinsel ilişkinin bebek üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi olmaz. Burada önemli olan konu pozisyonun tamamıyla bebeğin varlığı düşünülerek...
 5. Gebelikte sık sık yenmesi gereken besinler

  Gebelikte sık sık yenmesi gereken besinler

  gebelikte beslenme, gebelikte yenmesi gereken besinler, gebelikte ne yemeli, gebelikte nasıl beslenmeli Hamile kaldığınızı öğrendikten hemen sonra bebeğiniz için en iyisini ve doğrusunu düşünmeye çalışır ve ona göre adım atmaya başlarsınız. Artık sizin için dünyanın merkezi daha doğmamış olsa bile bebeğinizdir. Onun en sağlıklı bir şekil de büyüyüp gelişmesi için sizin de beslenmenize dikkat...

Sayfayı Paylaş