1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.109
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113

  Çok Utandım

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  Evet meleklerim, Utangaçlık nedir, sosyal kaygı ve utangaçlık hakkında sizlere genel bilgiler sunmak istiyoruz.
  "İnsanlarla iletişime geçmemi gerektirecek yerlere gitmekten korkuyorum. Daha henüz evden çıkmadan önce neler söyleyeceğimi düşünüyor; sürekli insanların benimle alay edebilecekleri bir şeyler yapacağımın kaygısını taşıyorum."

  Çevremdeki kimse böyle değil. Kendimle ilişkili bir takım sorunlar olduğunu düşünmeye başladım. İnsanlarla yüz yüze gelebildiğim tek zamanlar eşimin de yanımda bulunduğu zamanlar. Onun kendine bu denli güveniyor oluşu büyük haksızlık!"

  "Gelecekte herhangi bir seminerde konuşmam gerekirse bunu asla yapamayacağım. Çünkü çok iyi tanımadığım arkadaşlarımla sohbet sırasında bile bacaklarım titriyor, ter içinde kalıyorum. Özellikle de ikili konuşmalarda, karşımdaki kişinin tüm dikkati benim üzerimdeyken. Bu nedenle de iş görüşmelerimde büyük sıkıntılar yaşıyorum. Patronlarımın işe uygun olmadığımı düşüneceklerinden çok korkuyorum."

  Yukarıdakiler, utangaçlık ve sosyal kaygı barındıran binlerce kişiden yalnızca ikisinin his ve düşünceleri. Her ne kadar kişiler bu problemlerini açığa vurmaktan çekinseler de, aslında toplumumuzda pek çok kişi öyle ya da böyle benzer sorunlarla yüz yüze kalıyor. Utangaçlık ve sosyal kaygı hem erkekleri hem de kadınları eşit derecede etkileyebiliyor. Hepimiz günlük hayatımızda utangaçlık ya da sosyal kaygı içeren düşüncelerle boğuşabiliyoruz. Ancak bazı kişiler için bu sorun çok daha büyüyüp iş ya da sosyal ilişkilerine zarar verecek boyutlara ulaşabiliyor.

  Sosyal Kaygı Belirtileri

  • Sosyal durumlarda bir türlü geçmek bilmeyen korku hisleri duymak.
  • Diğer kişilerin önünde kendini küçük düşürecek şeyler yapabileceğini düşünmek.
  • İnsan içine çıkıldığında kalp atışlarının hızlanması.
  • Ağrılı göğüs ağrısı.
  • Ayak ve el parmaklarında sızlama ve uyuşukluk.
  • Karın ağrısı.
  • Huzursuz ve diken üstünde hissetme.
  • Kasların gerilmesi.
  • Terleme.
  • Nefes alış verişlerinin değişmesi.
  • Baş dönmesi.
  • Yüz kızarması.
  • Verilen korku tepkisinin çok fazla olduğunun bilincinde olma.
  • Diğerlerinin hakkında kötü düşündüğüne inanma.

  Sosyal kaygı iş yaşamını da etkileyebiliyor. Örneğin, kaygı belirtisi olan el terlemesi sosyal ilişkilere ket vurabiliyor.

  • Diğerlerinin kendisini yargıladığına inanma.
  • "Aptal" görünmekten korkma.
  • Diğerlerinin içinde "sıkıcı" ya da "yabancı" olmaktan korkma.
  • Yanlış bir şey yapıldığında diğerlerinin sevgisinin azalacağını düşünme.
  • İnsan içine çıkmaktan kaçınma. Sırf bu nedenle daha az tercih edilebilecek kararlar alma (Örneğin, kantinden bir tost almayı, kalabalık bir mekânda oturarak yemek yemeye tercih etme).
  • Telefonda konuşmaktan kaçınma.
  • Sosyal durumlardaki gerginliği azaltabilmek adına daha fazla içki, sigara içme; sokakta hızlıca yürüyerek insanlarla göz temasını önleme.

  Utangaçlık ya da Sosyal Kaygı Nedir?

  Utangaç ya da sosyal kaygılı kişiler genellikle sosyal çevrenin kendileri için olumsuz düşünceler besleyip onları yargılayacağına inanıyor. Diğerleri tarafından sürekli yakından incelendiklerini düşünüp; hiçbir zaman onlara layık olacak kadar iyi bir seviyeye ulaşamayacaklarından korkuyorlar. Bu kişiler, sosyal ortamlarda gerginlik, hızlı kalp atışı, terleme gibi kaygı belirtileri gösteriyorlar. Yüzleri kızarıp, kekelemeye başlayabiliyorlar. Bazı durumlar diğerlerine nazaran çok daha zor olabiliyor. Örneğin, yakın bir arkadaşla konuşurken kendini daha rahat hisseden kişi, yabancılarla yüz yüze geldiğinde iyice gerilebiliyor. Kantin, bar, kuyruk, restoran gibi kalabalık durumlarda başa çıkabilmek çok daha zor oluyor.

  Kişiler kimi zaman sosyal ilişkileri azaltabilmek uğruna kariyerlerinden bile ödün verebiliyorlar. Dikkat çekmemek adına insanlarla göz göze gelmekten kaçınmak, bir şeylerle uğraşıyormuş gibi yapmak, sosyal ortamlara (illa ki) bir dostla katılmak, bir konuşmadan diğerine çabucak geçiş yapmak en sık gözlemlenen davranışlar arasında geliyor. Tüm bu saydıklarımız, sosyal ilişkileri zor hatta imkânsız hale getirebiliyor.

  Sosyal Kaygının Nedenleri Nelerdir?

  Sosyal kaygı aslında herkesin az da olsa deneyimlediği bir durum. Ancak bazılarımız için çok daha yüksek seviyelerde seyredebiliyor. Her ne kadar daha ciddi bir fiziksel ya da akıl hastalığının habercisi olmasa da, kişi için oldukça rahatsız edici olabiliyor.

  Sosyal kaygı genellikle çocukluk döneminden itibaren kendine güven eksikliği ve kendini yeteri kadar tanıyamama durumlarıyla özdeşleştiriliyor. Kimi kişilerin kaygı bozukluğuna daha yatkın oluşuysa bir başka nedeni oluşturuyor. Kişisel geçmişteki bazı stres verici olaylar da sosyal kaygıyı doğurabiliyor.

  Sosyal Kaygıyı Besleyen Etmenler Neler?

  Bazen kişiler gençliklerinde yoğun sosyal kaygı hisleriyle boğuşup büyüdükçe bu his ve düşüncelerden sıyrılabiliyorlar. Bazense belirtiler aynı yoğunlukta devam edebiliyor. Kişiler arasında bu farkı yaratan sebepler şöyle sıralanıyor:

  1.
  Eğer ki kişi kişilik olarak kaygıya daha eğilimliyse, sosyal durumların üstesinden gelemeyeceğine inancı daha kuvvetli oluyor.
  2.
  Sosyal ortamlardan kaçınan birinin sosyal ilişkileri düzenleyen kuralları öğrenmesi de zaman alıyor. Sürekli yakın bir arkadaşla vakit geçirip yabancılardan kaçınan biri, böyle ortamlarda kaygısını nasıl kontrol altına alabileceğini bilemediğinden ileride de aynı sorunlar devam ediyor.
  3.
  Sosyal kaygıya sahip kişiler, sürekli olarak diğerlerinin gözünde olumsuz bir izlenime sahip olduklarına inanıyorlar. Diğerlerinin kendileri hakkındaki gerçek düşüncelerini anlamaları imkânsızlaşıyor. Zihinlerindeki imaja körü körüne inandıklarından, bu inanca iyiden iyiye bağlanıyorlar.
  4.
  Kişi yüzüm yine kızaracak, terleyeceğim, ellerim titreyecek diye düşünmekten kendini alamadığı için sürekli bir korku duymaya başlıyor. Bu korku, belirtilerin ortaya çıkmasını iyice tetikliyor.

  Sosyal Fobide Kaçınma Davranışını Belirleyen Olumsuz Düşünceler Nelerdir?*

  Bunlar,

  • Kişinin iç diyalogunda yer alan kendini küçümseyen ve aşağılayan ifadeler
  • Kişisel performansı değerlendirmede mükemmeliyetçi beklentiler
  • Kişisel performansı değerlendirmede sadece olumsuz örneklere odaklanma
  • Sosyal başarı ve başarısızlıklarının nedenlerini belirlemede patolojik bir örüntü geliştirme. Negatif sosyal durumları (beceriksizlik, zayıflık, vs.) pozitif sosyal durumları (şans, kader, diğerlerinin olumlu tutumu, vs.)

  *Psk. Mine İnceler'in Hacettepe Üniversitesi internet sitesindeki yazısından alıntıdır.
  ( http://www.sagmer.hacettepe.edu.tr/ubsportal/dosyalar/Sosyal Fobi (Sosyal Kaygi Bozuklugu).doc)
   
 2. handanca

  handanca Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.464
  Beğenilen Mesajlar:
  102
  Ödül Puanları:
  63
  Bu utanma olgusu sanıyorum yaşlada alakalı birşey.
  Lise yıllarıma rağmen daha rahatım mesela. Kendimi ifade etmeyi öğrendim.

  Eve gelen misafirin elini bile öpmeye utanırdım. Neden bilmiyorum:D

  Utanma derken yukarda bahsettiğiniz birkaç özelliği taşıyordum tabiki.
  hızlı kalp çarpıntısı ellerimin terlemesi mesela...

  Allaha şükür. O utangaçlığım şimdi cazgırlığa bıraktı yerini:handanca:
   
 3. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA
  Ben de utangaç değilim... Zamanla insanın özgüveni yerine geliyor...
  Ama bazen utangaçlık yapmak da gerekiyor.
  Yani edep,terbiye de utangaçlıkla arkadaş...
   
 4. aSqimSin

  aSqimSin Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  11 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.030
  Beğenilen Mesajlar:
  16
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanßuL
  Ben yapı itibariyle utangaç biriyimdir. :) Liseye ilk başladığımda aşırı derecede utangaçtım ama bu üçüncü sınıfta azaldı. Şimdi lise bitti ben ilk başladığım yıla göre daha rahat bi insanım ama hala etkisi var. Sanırım bu yaşla alakalı birşey Handanca'nın dediği gibi. :)

  Teşekkürler adminim.
   
 5. Moss

  Moss Üye Üye

  Kayıt:
  18 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  454
  Beğenilen Mesajlar:
  12
  Ödül Puanları:
  18
  Şehir:
  istanbul
  Utangaçlık bende de çok vardı, şimdi çirkefin tekiyim hehe :D:D Paylaşım için teşekkürler Sadmincim......:)

   
 6. kar_tanesi

  kar_tanesi Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  24 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  3.607
  Beğenilen Mesajlar:
  11
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  KaYSeRi
  Aslında ben çok utangaç biriyimdir önceleri telefonda bile konusamazdım utandığımdan ama biraz daha hafifledi bu duygu umarım yaşım ilerledikçe geçer.
   
Çok Utandım konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. U

  U

  U ULNA:Önkolun iki kemiğinden içte (serçe parmağı tarafında)bulunanıdır. ULTRASOUND:İnsan kulağının duyamıyacağı kadar yüksek frekanslı ses dalgaları.Ultra-ses. ULTRASONOGRAFİ:Ultra-ses kullanılarak elde edilen görüntüler.Bir çok hastalığın ön teşhisinde kullanılan, ancak daha çok karın organları gibi ses dalgalarının kolayca geçebileceği konumdaki organların tetkikinde etkili bir inceleme...
 2. uyuz

  uyuz

  Veba hastalığına, Uyuz olmak ve kaşınmak, akraba cihetinden gelecek üzüntü ve sıkıntılara; Uyus hastalığına yakalanmak işlerin düzelmesine, zengin olmaya, zengin için makam ve mevki edinmeye delalet eder.İşleriniz çok iyi olacak, çok para kazanacaksınız demektir. İşleriniz çok iyi olacak, çok para kazanacaksınız demektir. Rüyada uyuz olarak kaşınan kimse büyük bir para alır.Rüyada uyuz...
 3. uyuz otu

  uyuz otu

  (Skabiose / Scabieuse / Scabious / Scabiosa / Scabiosa maritima) Haziran-ekim aylari arasinda, eflâtun, mavimsi veya beyaz renkli çiçekler açan, 50-100 cm boylarinda, dallanmis, bir veya çok yillik otsu bitki. Çiçekler, sivri uçlu mizrak seklinde yaprakçiklarla örtülü, yarim küre seklinde bir arada toplanarak, basçik seklinde çiçek durumlari meydana getirirler. Türkiye’de yetistigi...
 4. Uyuz Mesajlar

  Uyuz Mesajlar

  Uyuz Mesajlar - Arkadaşlar şimdi diyeceksiniz ki mesaj mesajdırda uyuzluğu ne demeyin ben gerçekten de uyuz olsunlar istiyorum.
 5. En Uyuz Mesajlar çok uyuzlar

  En Uyuz Mesajlar çok uyuzlar

  En Uyuz Mesajlar Kısa Uyuz Mesajlar Uyuz mesajlar arayanlar için ve mesajlarıyla uyuz etmek isteyenler için bu yazımızda yeni kısa ve en uyuz mesajları paylaşıma açıyoruz Melek'ler. Su musluk sesınden acaaip tirsssssssiyorum. BU guzellik,bu guluş,bu zeka,bu akıl,hele şu anlam dolu gozlerin buyusu,Allah butun bu guzellikleri bi arada toplamış,neyse benden cok bahsettik, senden ne haber....

Sayfayı Paylaş