Coldplay - Viva La Vida Or Death And All His Friends

Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Coldplay - Viva La Vida Or Death And All His Friends
Çıktığı hafta rekor satış rakamıyla İngiltere albümler listesine 1 numaradan giriş yapan Coldplay'in son albümü "Viva La Vida and Death of All His Friends" adını taşıyor.

Çıktığı hafta 302.000 kopya satarak "haftanın en çok satan ilk 5 albümü" arasında yerini almayı da başaran yeni Coldplay albümünü mutlaka dinlemelisiniz.

1996 yılında bir araya gelen Chris Martin (vokal), Jon Buckland (gitar), Will Champion (davul) ve Guy Berryman’dan (bas gitar) oluşan Coldplay, “Viva La Vida Or Death And All His Friends” adlı yeni albümü nihayet yayımlanıyor. Uzun süre İngiltere’deki küçük kulüplerde çalan grubun hayalleri Parlaphone ile 1999 yılında imzaladıkları 5 albümlük anlaşma ile gerçeğe dönüştü. Haziran 2000’de çıkardıkları ‘Yellow’ adlı single’larının İngiltere listelerinde 4. sıraya kadar yükselmesinin ardından Temmuz 2000’de ilk albümleri “Parachutes” yayımlandı. Grup, 2002 Grammy Ödülleri’nde, ‘En İyi Alternatif Müzik Albümü’ ödülünü de alarak hakettiği başarıyı sağlamlaştırmış oldu. “A Rush Of Blood To The Head” albümleri Coldplay’e 2003 Grammy Ödülleri’nde 2 plaket kazandırdı. 2004 Grammy Ödülleri’nde ise “Clocks” isimli şarkılarıyla ‘Yılın Şarkısı’ ödülünü aldılar. 2006 yılında çıkardıkları “X&Y” albümleri ile de büyük başarı yakalayan grubun yeni albümünün ilk single’ı ise ‘Violet Hill’ adını taşıyor.. Grubun yeni çıkacağı konser turnesi biletleri de hızlı bir şekilde tükendi
 

Benzer İçerikler

Üst