1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Cönk nedir özellikleri nelerdir?

  Konu, 'Eğitim Şart' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Cönk, Genellikle dikey olarak aşağıdan yukarıya doğru açılan, halk arasında dana dili veya sığır dili gibi adlarla da bilinen, içerisinde âşık şiirinin yanı sıra az da olsa divan şiirinin de örneklerinin bulunduğu defterlerdir.  Bunların dışında cönklerde, mâni, atasözü ve bilmece gibi anonim ürünlerin yanı sıra, folklorun çeşitli alanlarından örneklere de rastlanır. Bazı cönkler ise günlük gibidir. Saz şairlerinin ürünlerinin toplandığı cönklere, yazmalara ve defterlere supara da denilmektedir (Dizdaroğlu 1980: 2-18).
  < Konu Resmi..>
  Yine gemi anlamına gelen ve içinde çeşitli konuların yer aldığı defterlere sefine de denilmektedir (Uraz 1977: 8057). M. Şakir Ülkütaşır bir makalesinde “türkü, mâni, destan, koşma, atasözü, fıkra, hikâye, nefes, mersiye, ilâhi, dua, hutbe, vs. gibi millî, dinî (tasavvuf) şiir ve mensureleri ihtiva eden elyazması dergi (mecmua)lere cönk” denildiğini belirterek bu tür eserlerin içeriğini de etraflı bir şekilde vermiştir (Ülkütaşır 1967: 905). Saim Sakaoğlu da cönkler için “Türk kültürünün tapusudur; bize ait kültürün atalarımız tarafından adımıza tescil edilmiş belgeleridir” (Sakaoğlu 1987: 220) diyerek, konuyu kültürel açıdan değerlendirmiştir.  Cönklerin Özellikleri  1. Cönkler Arap harfleriyle yazılmışlardır.
  2. Cönkler bazıları özel kâğıtlara (alikurna, abâdi) olmak üzere en çok kullanılan yazı türleriyle kaleme alınırlar.
  3. Cönkleri kaleme alanların bazıların kültür ve eğitim seviyeleri düşük olduğu için, yazının imlâsı pek sağlıklı değildir.
  4. Cönklerde belirli bir ölçü yoktur. Bu tür eserlerin hazırlanması sırasında cöngü yazanın zevki ve elinde bulunan kâğıtların boyutları ön plana çıkmaktadır.
  5. Cönklerde bir konu sınıflaması yoktur.
  6. Cönklerde şiir türleri veya şekillerinin başına koşma, türkü, ilahi, şarkı, gazel, destan, beyit, müseddes, vb. kavramlar yazılmaktadır. Ancak zaman zaman konu başlıkları ile şiirin birbirini tutmadığı gözden kaçmamaktadır.
  7. Cönkler genellikle besmele ile başlar ve “temmet” (tamamlandı) ifadesi ile son bulur.


   
 2. mert karabey

  mert karabey Forum Okuru

Cönk nedir özellikleri nelerdir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Meleklerin Özellikleri nelerdir ?

  Meleklerin Özellikleri nelerdir ?

  meleklerin özellikleri nelerdir meleklerin özellikleri ve görevleri ve görevleri nelerdir meleklerin özellikleri meleklerin görevleri meleklerin özellikleri ve görevleri Evet sevgili meleklerim, meleklerin özelliklerini meleklerin varlığı ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşmak istedim. Bilgisi olmayana işte bilgi - Devamlı olarak Allah’a ibadet ve itaatle meşgul olurlar, - Iyilik yaparlar,...
 2. antrenörün özellikleri nelerdir

  antrenörün özellikleri nelerdir

  antrenörün görevleri nelerdir antrenörün özellikleri Antrenör olabilmek için ne gibi özelliklere sahip olmak gerekir diye merak eden arkadaşlarımızın, tüm sorularına bu yazımızda cevap sunuyoruz arkadaşlarım. Antrenörler öncelikle sporu ve sporcuyu sevmelidirler, başarılı olabilmeleri için sporun belli bir alanında yetenekli olmaları gerekir. Seyahat etmekten, değişik insanlarla tanışıp...
 3. Allah'ın özellikleri nelerdir

  Allah'ın özellikleri nelerdir

  Allah'ın özellikleri nelerdir Selam arkadaşlar Allah'ın özellikleri nelerdir lütfen bilginiz varsa dini konularda yazın.
 4. İtalyanların Fiziksel Özellikleri nelerdir

  İtalyanların Fiziksel Özellikleri nelerdir

  Selam arkadaşlar ben bir şeyi çok merak ettim ve sizlerden bilgi alıp merakımı gidermek istedim acaba İtalyanların Fiziksel Özellikleri nelerdir biliyorsanız yazın lütfen
 5. Yandex Tarayıcı Özellikleri Nelerdir ?

  Yandex Tarayıcı Özellikleri Nelerdir ?

  Bu konu; yandex browser özellikleri hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, web pazarına hızlı bir giriş yapan Yandex, her geçen gün kullanıcı sayısını arttırmaya devam ediyor. 1 Ekim 2012 'de yayınlanan Yandex Browser indirilen dosyaları Kaspersky antivirüs kullanarak denetler. Bu sayfamızda Yandex 'in ayırt edici özelliklerini sizlerle paylaşıyoruz... Yandex browserin ayırt...

Sayfayı Paylaş